خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری زنگبار

درباره زنگبار

از مگادیشو تا سفالا و کیپ دلگادو موزامبیک 36 شهر ساحلی و جزیره ای وجود دارد که مردمان آن دارای آداب، رسوم، فرهنگ، مذهب و زبان مشترکی هستند که به آن فرهنگ و تمدن سواحیلی می‌گویند. این فرهنگ و تمدن به داخل قاره افریقا نیز نفوذ پیدا کرده و منطقه شرق افریقا را در برمی‌گرد.بعدها به ویژه در دوره بعد از اسلام مهاجران زیادی از شیراز، شوشتر و سیراف به زنگبار کوچیدند و در آن‌جا ساکن شدند. رهبر شیرازیهای کوچنده، حاکم ایالت شیراز علی بن سلطان حسن نام داشت. او در سال ۹۵۶، در زمان حکومت آل بویه، با هفت پسرش علی، محمد، باشت، سلیمان، حسین و داوود و حدود ۷۰۰ نفر از یارانش با چندین کشتی راهی آفریقا گردیدند و در زنگبار ساکن شدند. این گروه که بعدها به شیرازی معروف شدند و بعدها در قرن 19 به همراه اعراب و بلوش‌ها(بلوچ‌های) عمانی تاثیر زیادی در شکل‌گیری مدنییت و بازرگانی در زنگبار داشتند. شیرازی‌ها این سرزمین جدید را زنگی بار نامیدند که بعدها به زنگبار تغییر یافت.از زمان هخامنشیان میان ایران و ساحل شرقی آفریقا (حبشه و زنگبار) ارتباطاتی بود و در دروه ساسانی بیشتر هم شد. داستان معروف شهریار بن هرمز از یک شاهزاده کیلوا که اسیر ایرانیان شده بود معروف است.(بی بی سی آفریکا) ولی ایرانی شدن زنگبار را بیشتر به دوره آل بویه نسبت می‌دهند.گفته شده که یکی از پسران سلطان دیلمی در پی اختلافی خانوادگی با 7 کشتی به کنیا مهاجرت کرد و به تدریج این خاندان توانستند امپراتوری کیلوا را ایجاد کنند که تا موسمبیک و بیرا ادامه داشت. آورده اند چون مادر علی بن حسین شاهزاده دیلمی حبشی و سیاه پوست بود برادرش وی را مسخره می کرد و او مجبور به ترک ایران شد. مقصد او هند بود اما از ساحل حبشه سر درآورد. به گفته گراپف و سی ولتن 20 درصد واژگان زبان سواحیلی فارسی شد.ورود شیرازی‌ها به جزایر شرق آفریقا و تشکیل "امپراطوری زنج" یکی از سازمان‌یافته‌ترین مهاجرت بیگانگان درسواحل شرق آفریقا و زنگبار است که در بافت فرهنگی و اجتماعی مردم این مناطق دگرگونی‌های عمیقی پدید آورد و منجر به پیدایش "زبان سواحیلی" و نژاد موسوم به "افروشیرازی" گردید.در اواخر قرن پانزدهم میلادی «فضیل بن لیمان» به حکومت می‌رسد و هم‌زمان «واسکودوگاما» پس از اقامت در موازمبیک و کسب اطلاعاتی نسبت به شیوه حکومت ایرانیان در سال ۱۵۰۲ میلادی در شهر «کیلوا» پایتخت امپراطوری زنج لنگر انداخته و با توپ و سایر سلاح‌های جنگی که به همراه داشت سلطان فضیل را خراج‌گزار پادشاهی پرتغال کرد و شیرازی‌ها سالیانه مبلغ یک هزار لیره به وی پرداخت می‌کردند و پرچم امپراطوری پرتغال بر فراز کاخ حکومتی کیلوا برافراشته شد. انگلیس در قرن 19 پرتغالی‌ها را در ممباسا شکست داد و در نهایت انگلیسی‌ها به طور رسمی زنگبار را مستعمره خود ساختند. حدود صدسال پیش نیز بدلیل خشکسالی های متمادی در منطقه چابهار بلوچستان عده از مردم روستاهای چابهار به زنگبار کوچیدند که هم اکنون نیز با اقوام و آشنایان خود در ارتباطند .اکثر آنها اهالی روستای یوسف زهی در بخش دشتیاری می باشند.

 • موقعیت

  زَنگبار نام یکی از جزایر مهم تانزانیا و پایتخت منطقه نیمه‌خودمختار زنگبار است .

 • مختصات جغرافیایی

  ۶°۸′۰″ جنوبی ۳۹°۱۹′۰″ شرقی / ۶.۱۳۳۳۳° جنوبی ۳۹.۳۱۶۶۷° شرقی / -6.13333; 39.31667

 • مساحت

  ۲٬۶۵۰ کیلومتر مربع (۱٬۰۰۰ مایل مربع)

 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۱٬۰۷۰٬۰۰۰ نفر

 • تراکم جمعیت

  ۴۰۰/کیلومتر مربع (۱٬۰۰۰/پا)

 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  26.9 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  1,409 میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  صادرات زنگبار ادویه جات ترشی جات، جلبک دریایی و ترکه یا چوب کوتاه خوب است. این شهر همچنین دارای ماهیگیری بزرگ و تولید قایق رانی ستاره شرق است . گردشگری منبع عمده درآمد ارز خارجی است.
  دولت زنگبار دفاتر ارز در جزایر قانونی قبل از سرزمین اصلی تانزانیا  به انجام این کار نقل مکان کرد.دلیل اثر به افزایش در دسترس بودن کالاهای مصرف کننده بود. دولت همچنین یک منطقه پورت آزاد، فراهم می کند که مزایای زیر را تاسیس: کمک به تنوع اقتصادی با ارائه یک پنجره برای تجارت آزاد و همچنین تحریک ایجاد خدمات و پشتیبانی. مدیریت رژیمی که واردات، صادرات، انبار و کالا به طور کلی؛ تجهیزات ذخیره سازی کافی و سایر زیرساخت برای بهره برداری موثر از تجارت تهیه؛ و ایجاد سیستم مدیریت کارآمد برای موثر صادرات مجدد کالا.
  بخش تولید این جزیره محدود است که عمدتا به واردات لوازم تعویض، مانند سیگار، کفش، و محصولات کشاورزی پردازش شده است. در سال 1992، دولت دو منطقه صادرات و تولید تعیین شده و توسعه خدمات مالی برون مرزی را تشویق کرد. زنگبار هنوز هم بسیاری از مورد نیاز خود را جزء اصلی، فرآورده های نفتی و مقالات تولید وارد می کند.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار
 • پیش‌شماره تلفنی

  +255

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های زنگبار

هتل های تانزانیا

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید