خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری پل‌دختر

درباره پل‌دختر

آثار تاریخی :

غار کلماکره :

در سال ۱۳۶۸ گنجینه‌ای بی نظیری در غار کلماکره شهرستان پلدختر کشف شد که به گفته خبرگزاری مهر می‌توان آن را ششمین گنجینه باستانی جهان به حساب آورد. تاریخ این گنجینه به ۲۷۰۰ سال قبل بازمی‌گردد.

پُل‌ِدختر :

پل‌دختر که احتمال می‌رود متعلق به دوره ساسانیان باشد پلی تاریخی در ورودی شمالی شهر است. هم‌اکنون تنها یک دهانه از طاق‌های آن برجا مانده و جاده شماره ۳۷ از زیر آن عبور می‌کند. این پل بی تردید در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور قرار داشته و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده است.

پل گاومیشان :

پل گاومیشان مربوط به دورهٔ ساسانیان می‌باشد. این پل در ۳۰ کیلومتری شهرستان پلدختر و بر فراز رودخانهٔ سیمره و در نزدیکی مرز استان ایلام قرار دارد. طول این پل که از بناهای دوره ساسانی است حدود ۱۷۵ متر و عرض گذر سطح پل نزدیک به ۸ متر و۲۰ سانتیمتر است و در حال حاضر دارای ۶ چشمه طاق می‌باشد.

غار کوگان :

غار کوگان در شرق شهرستان پلدختر قرار واقع شده است. این غار یکی از غارهای تاریخی ایران است که در دورهٔ اشکانیان به وسیلهٔ انسان‌ها ساخته شده است.

دیدنی‌ها و منابع طبیعی پلدختر :

تالاب‌های پلدختر :

تالاب‌های پلدختر در ۱۵ کیلومتری این شهر و در روستای میرآباد قرار دارند. این تالاب‌ها زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری مانند پرندگان مهاجر و انواع آبزیان می‌باشد. از این تالاب‌ها می‌توان به تالاب گوی شیر اشاره کرد. هم چنین از دیگر تالاب‌های این شهرستان می‌توان به تالاب‌های تنگ فنی اشاره کرد که آنان هم زیستگاه انواع جانوران، هستند. تالاب‌های پلدختر شهرت ملی دارند.

جنگل‌های بلوط :

جنگل‌های بلوط در اکثر نقاط استان لرستان پراکنده‌اند. شهرستان پلدختر نیز از این پوشش دارا بوده است . عمدهٔ این جنگل‌ها در پلدختر، در منطقهٔ بادامک پلدختر است.

رودخانهٔ کشکان :

رودخانهٔ کشکان از مرکز شهرستان پلدختر می‌گذرد. رودخانهٔ کشکان از بلندای گرین، هرو و دو آب سرچشمه می‌گیرد. شاخهٔ اصلی آن از به هم پیوستن دو رود هرو و دو آب تشکیل می‌شود و در فاصلهٔ ۳۰ کیلومتری شهر خرم‌آباد در جایی به نام دو آب به رود خرم‌آباد برخورد می‌کند و پس از آن در روستای افرینه در ۳۰ کیلومتری پلدختر با رود چولهول برخورد کرده و به سمت پلدختر حرکت می‌کند. این رود از وسط پلدختر می‌گذرد و پس از آن به رودخانهٔ سیمره ریخته و بعد هم به رود کرخه می‌ریزد. این رودخانه آب تمام زمین‌های کشاورزی روستاهای حاشیه خود را تأمین می‌کند.

منابع نفت و گاز :

شهرستان پلدختر دارای چاه‌ها و پالایشگاه‌های پمپاژ نفت و گاز زیادی می‌باشد. از مهم ترین چاه‌های نفت و گاز می‌توان به چاه نفت و گاز روستای مورانی واقع در ۱۵ کیلومتری پلدختر اشاره کرد که به پالایشگاه کرمانشاه پمپاژ می‌شوند. هم چنین می‌توان از پالایشگاه‌های پمپاژ پلدختر به پالایشگاه تنگ فنی و پالایشگاه نفت آسار و پالایشگاه افرینه نام برد.

جغرافیای پلدختر :

جغرافیا :

شهرستان پلدختر در دامنهٔ کوه مَلِه، از رشته کوه زاگرس واقع شده است. شهرستان پلدختر از نظر پوشش گیاهی فراوان می‌باشد. این پوشش هارا بیش تر درختان بلوط در غرب و شرق این شهرستان تشکیل می‌دهند. هم چنین رودخانهٔ زیبای کشکان از وسط این شهر می‌گذرد و به آن زیبایی خاصی بخشیده است.

آب و هوا :

پلدختر در تابستان دارای آب و هوایی گرم و در زمستان معتدل و نسبتاً سرد می‌باشد. ولی هر چند سال یک بار پلدختر شاهد بارش برف آن هم به صورت جزئی و کلی می‌باشد. پلدختر از شهرهای پر باران لرستان می‌باشد.

جمعیت و زبان :

در سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان پلدختر (با روستاها و بخش‌های تابعه) ۷۴ هزار نفر برآورد شده است. جمعیت شهر پلدختر نزدیک به ۳۲ هزار نفر می‌باشد. زبان اکثریت مردم پلدختر لری با گویش لری بالاگریوه است.

محله‌ها :

پلدختر دارای ۳ محلهٔ اصلی می‌باشد. این محله‌ها عبارتند از: پشت بهداری، ولاب و دردیا. هم چنین ۵ کوی: کوی پاسداران، کوی بسیجیان (تنگ علی)، کوی فرهنگیان، کوی شهرداری، کوی سازمانیها. قدیمی ترین این محله‌ها محلهٔ پشت بهداری و قدیمی ترین کوی، کوی سازمانیها می‌باشد.

 • موقعیت

  شهرستان پلدختر در دامنهٔ کوه مَلِه، از رشته کوه زاگرس واقع شده است. شهرستان پلدختر از نظر پوشش گیاهی فراوان می‌باشد. این پوشش هارا بیش تر درختان بلوط در غرب و شرق این شهرستان تشکیل می‌دهند. هم چنین رودخانهٔ زیبای کشکان از وسط این شهر می‌گذرد و به آن زیبایی خاصی بخشیده است. پلدختر در تابستان دارای آب و هوایی گرم و در زمستان معتدل و نسبتاً سرد می‌باشد. ولی هر چند سال یک بار پلدختر شاهد بارش برف آن هم به صورت جزئی و کلی می‌باشد. پلدختر از شهرهای پر باران لرستان می‌باشد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۳°۰۹′۱۳″ شمالی ۴۷°۴۲′۴۹″ شرقی / ۳۳.۱۵۳۶° شمالی ۴۷.۷۱۳۶° شرقی / 33.1536; 47.7136

 • مساحت

  ۳۶۱۵ کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۶۷۳ متر

 • جمعیت

  ۲۸٬۳۷۴ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  ۱۱/۹ درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۳۷۲/۶ میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه

  ۶ روز

 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  شهرستان پلدختر دارای چاه‌ها و پالایشگاه‌های پمپاژ نفت و گاز زیادی می‌باشد. از مهم ترین چاه‌های نفت و گاز می‌توان به چاه نفت و گاز روستای مورانی واقع در ۱۵ کیلومتری پلدختر اشاره کرد که به پالایشگاه کرمانشاه پمپاژ می‌شوند. هم چنین می‌توان از پالایشگاه‌های پمپاژ پلدختر به پالایشگاه تنگ فنی و پالایشگاه نفت آسار و پالایشگاه افرینه نام برد. مردم شهرستان پلدختر از ديرباز به حرفه كشاورزي اشتغال داشته‌اند كه عليرغم داشتن دشت‌هاي گسترده‌اي هم‌چون جايدر، واشيان، بان بازه، ميدان بزرگ و بان عباس، چم مورت و آميران كوشكي معمولان و... هنوز نتوانسته است قابليت‌هاي بالقوه خود را در اين زمينه شكوفا سازد. از آنجا كه در پلدختر صنعت جايگاه مناسبي ندارد و به غير از كارخانه آجر ماسه آهكي و آهك هيدراته که سهم چنداني در اقتصاد و بازار اشتغال اين شهرستان ندارد و از مزيت‌هاي كاذب شهرهاي مرزي كشور چون جوانرود و... كه زندگي خود را بر محور تجارت مجاز و غيرمجاز كالاهاي بازرگاني استوار كرده‌اند نيز برخوردار نيست، عمدتاً مردم اين شهرستان مخارج زندگي خود را از طريق كشاورزي تامين مي‌كنند. پلدختر يك شهر كشاورز محور است كه بر شكل و ساختار سنتي متمركز شده است؛ از عمده ويژگي‌هاي كشاورزي پلدختر مي‌توان به شكل كوچك اراضي و پراكنده بودن آنها اشاره كرد؛ از سوي ديگر گراني قيمت ماشين آلات مكانيزه و عدم امكان استفاده از ماشين آلات در شرايط خرد بودن اراضي تهديدي جدي عليه توليدات زراعي اين منطقه بوده و حركت توسعه‌اي بسيار كند پيش مي‌رود و محتاج نگرش‌هاي عميق و علمي و تحول بنيادي است.محصولات کشاورزی این منطقه عبارتند از: خیار، انجیر، گندم، جو، بنشن، تره‌بار و برنج است . اقتصاد پلدختر بر پایه کشاورزی، دام‌داری و صنایع استوار است. پلدختر مقام نخست تولید انجیر در کشور را داراست. هم چنین در پاییز و زمستان به دلیل آب و هوای مناسب آن نیز مقام نخست تولید سبزی را در کشور به خود اختصاص داده است. این در حالی است که فرآورده‌های کشاورزی این شهرستان همراه با فراورده‌های دامی و لبنی جزو صادرات آن است. صنایع کارخانه‌ای پل‌دختر، بیش‌تر صنایع‌ ساختمانی‌ است که مصالح‌ ساختمانی‌ تولید شده آن نیز به دیگر شهرستان‌ها صادر می‌شود از این کارخانه ها می توان به کارخانه ی شن و ماسه ، سیمان ، گچ اشاره کرد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  جهانگیر اکبری

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۶۶

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های پل‌دختر

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید