خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری پاوه

درباره پاوه

مشخصات جغرافیایی :

مرکز این شهرستان شهر پاوه است که درَ ۲۱°۴۶ طول جغرافیایی وَ ۰۳°۳۵ عرض جغرافیایی و ارتفاع ۱۵۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است. براساس سرشماری سراسری سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهرستان ۵۷۸۱۳ نفر برآورد شده است. پاوه مرکز شهرستان پاوه در ۱۱۲ کیلومتری راه کرمانشاه – پاوه قرار دارد. پاوه در ۵۶۶ کیلومتری تهران قرار گرفته است. شهر پاوه در کنار دره‌های سرسبز قد برافراشته و رود پاوه رود از جنوب شهر می‌گذرد. آب و هوای منطقه نسبتاً سرد و مایل به معتدل مرطوب است.

قابلیت‌های گردشگری پاوه مختصری دربارهٔ شهرستان پاوه :

شهرستان پاوه و منطقه هورامان به دلیل داشتن جاذبه‌های فراوان طبیعی و تاریخی، قابلیت جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را داشته و از پتانسیل‌های خوبی در این زمینه برخوردار می‌باشد. از دیدنی‌های این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کوه‌های سر به فلک کشیده شاهو با ارتفاع ۳۳۹۰ متر و آتشگاه با ارتفاع۲۳۸۹ متر

غارهای دیدنی و وسیع، مانند غار قوری قلعه (بزرگ‌ترین غار آبی آسیا و جز شکیل‌ترین غارهای جهان) رودخانه بزرگ سیروان و دره‌های عمیق امتداد آب این رودخانه.

چشمه بزرگ آب معدنی بل «منصوب به یکی از خدایان آب بابلی‌ها» که محل خروج این آب جایی زیبا و دیدنی در روستای هجیج است.

آثار باستانی نظیر باقی‌مانده دومین آتشکدهٔ بزرگ ایران (کوه آتشگاه) در دوره پیامبر زردشت که ۷۵۰ سال قبل از اسلام فعال بوده است.

جاده کمربندی (درنیشه) که نمای پاوه را همچون بوم نقاشی به نمایش می‌کشد.

پارک زیبا و تفریحی کویمکال.

تفرجگاه بسیار زیبای (ویمیر) واقع در دامنه کوه شاهو.

منطقه گردشگری دالانی با طبیعتی زیبا و بکر واقع در بخش نودشه. سد زیبای داریان که بر روی رودخانه خروشان سروان بسته شده و مناظر بدیعی را ایجاد نموده است. آرمگاه سید عبیدالله برادر تنی علی بن موسی الرضا (ع) واقع در روستای هجیج. آرامگاه سلطان اسحاق واقع در روستای شیخان.

قلعه‌های پاسگه واقع در بین راه پاوه به دشه. بقایای این قلعه باستانی بر روی تپه‌ای در کنار جاده پاوه به دشه دیده می‌شود.

قلعه دژ یا (قه لا دزی) متعلق به دورة ساسانی است که بر بلندای شهر پاوه ساخته شده وبقایای آن موجود است.

مسجد جامع پاوه که بر بقایای آتشکده‌ای از دوران ساسانی ساخته شده است و بنای آن را به عبدالله بن عمر فرزند عمربن خطاب نسبت می‌دهند.

آتشگاه که ویرانه‌های آتشکده‌ای زرتشتی بر بالای کوه آتشگاه در جنوب شهر پاوه است. مقبره امامزاده سیدمحمود اصفهانی متعلق به دورة صفویه واقع در جاده سراب هولی. پاوه و هورامان چنان دارای طبیعت بکر و زیباییست که جای جای آن را می‌توان منطقه تفریحی قلمداد کرد مناطقی همچون تفرجگاه‌های سریاس و دالانی و نویجر و سیروان و کوسه هجیج و سلطان اسحاق که هر ساله هزاران نفر را از مناطق دیگر به این شهرستان می‌کشاند.

و اما از مناطق دیدنی و تفریحی شهر پاوه می‌توان به مکانهای ذیل اشاره کرد:

۱- ییلاق بسیار زیبای ویمیر۲- سراب هولی ۳- جاده گردشگری در نیشه ۴- ییلاق سردره ۵- پارک طبیعی کویمکال ۶- دره خانقاه وگلال

شهر پاوه :

شهر زیبا و تاریخی پاوه با قدمت تاریخی بیش از ۳ هزار سال، به فاصله ۱۱۲ کیلومتری از مرکز استان و ۴۵ کیلومتری تا نقطه صفر مرزی قرار دارد. سازه‌ها و منازل مسکونی در این شهر به گونه‌ای طراحی شده است که در بیش‌تر موارد پشت‌بام خانه‌ای که در ارتفاع کم‌تری از دامنه کوه ساخته شده است حیاط منزلی است که چند متر بالاتر ساخته شده است. به همین دلیل پاوه را شهر هزار ماسوله می‌نامند. پاوه در گذشته ۹ محله داشته که ساکنان اصلی شهر در این قسمت‌ها ساکن بوده‌اند و عبارتند از: «میرائاوا»، «شه خه لیان»، «سه ردی»، «قدیم شار»، «ئاسنگران»، «پشته»، «قلاخوان»، «فیض ئاوا»، «سواره یا زواره».

مردم پاوه در گذشته باغدار و دامدار بوده‌اند. این دو حرفه امروزه از رونق خود افتاده‌اند و بخصوص قانون ارث تأثیر بسیاری در قطعه قطعه شدن باغ‌های شهر دارد. امروزه پاوه بیشتر یک شهر توریستی خدماتی می‌باشد.

مساجد :

۱. مسجد جامع واقع در خیابان سراب هولی ۲. مسجد اما شافعی واقع در جنب مسجد جامع سرده ۳. مسجد بلال واقع در خیابان سراب هولی ۴. مسجد خضر زنده واقع در خیابان سراب هولی ۵. مسجد میرعمر واقع در دره باسام ۶. مسجد حاج عثمان واقع در دره باسام ۷. مسجد دخان واقع در دره باسام ۸. مسجد حضرت عبدالله واقع در دره باسام ۹. مسجد حضرت ابوبکر واقع در خیابان ۱۰. مسجد حضرت علی واقع در خیابان آرامگاه (سرپیچ) ۱۱. مسجد صلاح الدین ایوبی واقع در شهرک فرهنگیان ۱۲. مسجد مرحوم فرج دلیری واقع در شهرک ظفر ۱۳. مسجد قبا واقع در برق منطقه‌ای جنب هنرستان ۱۴. مسجد باباخاص واقع در شهرک نهضت ۱۵. مسجد انقلاب واقع در خیابان صلاح الدین ایوبی ۱۶. مسجد شهداء واقع در خیابان مولوی جنب سپاه پاسداران ۱۷. مسجد تکیه واقع در خیابان تکیه ۱۸. مسجد سابقی میدان مولوی ۱۹. مسجدالنبی واقع در خیابان ۲۶ مرداد ۲۰. مسجد ترمینال واقع در ترمینال کرمانشاه ۲۱. مسجد حضرت رسول‌الله ص واقع در محله تصفیه خانه (مخابرات). ۲۲. مسجد دارالاحسان واقع در خیابان کناری مزار شهدای پاوه ۲۳. مسجد نور واقع در محله جهاد

تکایا :

در پاوه دو تکیه موجود می‌باشد: تکیه مرحوم حاج شیخ نصرالدین خالصی رهبر طریقت قادری و تکیه و خانقاه نقشبندی که مرکز تجمع دراویش حضرت شیخ حسام الدین نقشبندی است.

جاذبه‌های توریستی :

اگر از بعد صنعت جهانگردی که می‌رود تا رتبه نخست را در انواع تجارت جهانی به خود اختصاص دهد، به پاوه نگاه کنیم و آن را به دو جاذبه صنعت جهانگردی تقسیم کنیم، پاوه این موقعیت‌ها را دارد:

جاذبه‌های طبیعی

مکان‌های دیدنی و تاریخی :

 • موقعیت

  مرکز این شهرستان شهر پاوه است که درَ ۲۱°۴۶ طول جغرافیایی وَ ۰۳°۳۵ عرض جغرافیایی و ارتفاع ۱۵۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است. براساس سرشماری سراسری سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهرستان ۵۷۸۱۳ نفر برآورد شده است. پاوه مرکز شهرستان پاوه در ۱۱۲ کیلومتری راه کرمانشاه – پاوه قرار دارد. پاوه در ۵۶۶ کیلومتری تهران قرار گرفته است. شهر پاوه در کنار دره‌های سرسبز قد برافراشته و رود پاوه رود از جنوب شهر می‌گذرد. آب و هوای منطقه نسبتاً سرد و مایل به معتدل مرطوب است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۵°۰۲′۳۹″ شمالی ۴۶°۲۱′۵۰″ شرقی / ۳۵.۰۴۴۱۱۱° شمالی ۴۶.۳۶۳۸۸۹° شرقی / 35.044111; 46.363889

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۵۴۰ متر

 • جمعیت

  ۵۷۸۱۳ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  17.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی
  • صنایع دستی: «چه خورانک مه ره ز»، «کلاش»، «شال»، «فره نجی»، “هه لاوه”۴ و ….
  • کشاورزی: که در پاوه بیشتر باغداری است؛ که شامل درخت گِردو و پرورش انار است.
  • دامداری: که سابقه طولانی دارد و البته امروزه در پاوه رونق چندانی ندارد.
  • صنایع دستی بی‌نظیر مانند: چوخه و رانک (لباس مردانه)، کلاش (گیوه)، نمدمالی، گلیم و جاجیم‌بافی، فرنجی‌سازی و فرش‌بافی.

  هم‌چنین از محصولات صادراتی شهرستان پاوه می‌توان به گردو، بادام، انگور، انجیر، فراورده‌های دامی و... اشاره کرد.

  بیش‌تر مردم پاوه به علت داشتن آب و هوای مناسب، به کشاورزی و دام‌داری اشتغال دارند. محصولات کشاورزی شهرستان پاوه؛ گردو، آلوچه، روغن، پشم، میوه، توتون، بادام، انگور، انجیر، و سقز است. آب کشاورزی از چشمه (سراب هولی) و رود و آب آشامیدنی شهر از سراب هولی فراهم شده است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  علی محمد میری

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۸۳

 • وبگاه

  http://www.pavehcity.ir/

موارد مرتبط

هتل های پاوه

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید