خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری پارسیان

درباره پارسیان

پارسيان يا گاوبَندي يکي از شهرستان‌هاي استان هرمزگان واقع در جنوب ايران است.
اين شهرستان تا چند سال پيش يکي از بخش‌هاي شهرستان بندر لنگه بوده که بعداً به سطح شهرستان ارتقاء يافته‌است.
اطلاعات ارائه‌شده درباره بخش پارسيان (پيش از شهرستان شدن) بدين صورت بوده‌است: پارسيان (گاوبندي)، يکي از بخش‌هاي شهرستان بندر لنگه‌است که در جنوب ايران قرار دارد. فاصله اش تا بندر لنگه 220 کيلومتر است. با توجه به اينکه اين ناحيه گرم و مرطوب است، اما آب و هواي پارسيان از ساير نقاط استان معتدلتر است.

محدوده پارسيان :
محدوده پارسيان:از سمت شمال به شهرستان لامرد و از سمت جنوب به خليج فارس، و از مغرب به بندر عسلويه، از توابع شهرستان کنگان و از سمت مشرق به بخش شيبکوه از توابع شهرستان بندر لنگه، محدود مي‌شود.

جمعيت :
جمعيت شهرستان پارسيان طبق سرشماري عمومي نفوس و مسکن در سال 1385، برابر با ۱۰۷۰۳ نفر بوده‌است. عده کمي در کشورهاي حوزه خليج فارس مشغول به کارند. درصد سواد در اين منطقه نسبت به ديگر نقاط استان در سطح بالاتري است.زبان مردم اين منطقه، شاخه‌اي از زبان فارسي است که به صورت گويشهاي مختلف به کار مي‌رود. برخي از روستاها به زبان عربي سخن مي‌گويند. مردم اين منطقه، از نظر کشاورزي بسيار فعال بوده و محصولات خود را به ساير شهرستانها ارسال مي‌کنند و عمده محصولات کشاورزي اين منطقه گوجه فرنگي، بادمجان، سبزيجات و خرما است.

غذاهاي مخصوص گاوبَندي :
اين منطقه داراي غذاهاي بخصوصي است که از ميان آنها مي‌توان نام برد:
رنگينک
لگيمات
خمفروش
گيويده
حليم
اين منطقه داراي قسمت‌هاي زيادي است که از اين ميان مي‌توان به احشام، دشتي، بستانو، بهده، بوچير، جهواز، شيوو، ستلو، کوشکنار، فومستان، ميلکي، برکه دکا، سروباش، يرد خردو، يردخلف، يُرد قاسمعالي، يُرد کوخردي، کناردان اشاره کرد.

طي سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي قابل توجهي در منطقه بوجود آمده‌است که به‌ وسيله نهادهاي دولتي و همچنين نيکوکاران بوده‌ است که از مهم‌ترين اقدامات انجام شده مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
احداث بيمارستان خيريه تخصصي رستماني با تجهيزات بالا.
آسفالت کشي و بزرگراه سازي به‌ وسيله شهرداري.
احداث مساجد و مدارس.
احداث دانشگاه‌هاي پيام نور و آزاد

کشتزارها و مناطق کشاورزي :
گاوبندي داراي کشتزارهاي گسترده‌است که عبارتند از: گود قاسمو، چاه دروا، جنگل، خور خنجيها، بند ملا، خالصي، لمري، باغ مقبل، ارض بردول، زمين جوکار پشت کوه، در اين کشتزارها در حدود 10000 تن جو و گندم و غله کاشته مي‌شود و زراعت ديم است.

نخلستانهاي گاوبَندي :
در منطقه گاوبندي نخلستان وسيعي وجود دارد و در زمان پيشين محصولات خرما و غله از اين منطقه به هند و مومباسا برده مي‌شده‌است و مردم منطقه از راه تجارت و سفر به هند و آفريقا امرار معاش مي‌نموده‌اند، نخلستان گاوبندي به شرح زير است:
نخل فولاد، نخل جنگل غربي، نخل خلفاني، نخل ملا خنجيها، نخل درواه، نخل خاجه، نخل علي قاسم، نخل ملا اسحاق، نخل باقر حافظي، زريبه مير، زريبه ملا احمد وهزارها باغها ونخلستانهايي که در دوران گذشته در منطقه وجوده داشته‌است که متأسفانه بعلت بي توجهي مردم منطقه و کم بود آب شرين، بيشتر نخلها مرده‌اند و نابود شده‌اند.

دره‌هاي گاوبَندي :
در منطقه گاوبندي دره‌هاي متعدي وجود دارد که به صورت مسيل و يا رودخانه فصلي در جريان است، مشهورترين دره‌هاي منطقه عبارت‌اند از: درواه گبري، رودخانه، درواه حلواي، درواه گز آبدين، دوراه چا درواه، درواه تنگ بردول، و درواه آبيار. در گوشه و کنار بعضي از اين درواهها زمينهاي (جوکار) وجود دارد که در بعضي او قات کشاورزان در آن جو و گندم مي‌کارند.

پيشه :
شغل اهالي صيد، ماهي گيري ، کشاورزي ، تجارت ، سفر و صادرات گاوبَندي در سابق خرما و غله بوده‌ است.

 • موقعیت

  پارسیان با نام قدیم گاوبندی شهری است در استان هرمزگان . این شهر مرکز شهرستان پارسیان است. جمعیت شهر پارسیان طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۰۷۰۳ نفر بوده‌است . پارسيان از سمت شمال به شهرستان لامرد و از سمت جنوب به خليج فارس، و از مغرب به بندر عسلويه، از توابع شهرستان کنگان و از سمت مشرق به بخش شيبکوه از توابع شهرستان بندر لنگه، محدود مي‌شود.

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۷°۱۱′۵۳″ شمالی ۵۴°۲۲′۷″ شرقی / ۲۷.۱۹۸۰۶° شمالی ۵۴.۳۶۸۶۱° شرقی / 27.19806; 54.36861

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۱۰۷۰۳ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  20.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  مردم اين منطقه، از نظر کشاورزي بسيار فعال بوده و محصولات خود را به ساير شهرستانها ارسال مي‌کنند و عمده محصولات کشاورزي اين منطقه گوجه فرنگي، بادمجان، سبزيجات و خرما است. گاوبندي داراي کشتزارهاي گسترده‌ است که عبارت‌انداز: گود قاسمو، چاه دروا، جنگل، خور خنجيها، بند ملا، خالصي، لمري، باغ مقبل، ارض بردول، زمين جوکار پشت کوه، در اين کشتزارها در حدود 10000 تن جو و گندم و غله کاشته مي‌شود و زراعت ديم است. در منطقه گاوبندي نخلستان وسيعي وجود دارد و در زمان پيشين محصولات خرما و غله از اين منطقه به هند و مومباسا برده مي‌شده‌است و مردم منطقه از راه تجارت و سفر به هند و آفريقا امرار معاش مي‌نموده‌اند . شغل اهالي صيد، ماهي گيري ، کشاورزي تجارت و سفر است . و صادرات گاوبَندي در سابق خرما و غله بوده‌است .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  عبدالمحسن سالمی

 • پیش‌شماره تلفنی

  764462

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های پارسیان

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید