خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری دیزیچه

درباره دیزیچه

دیزیچه شهری است در بخش مرکزی شهرستان لنجان استان اصفهان ایران. ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان (مرکز استان) و ۱۰ کیلومتری شرق زرین‌شهر و (مرکز شهرستان لنجان) و در حاشیه رودخانه زاینده‌رود واقع شده‌است.

این شهر در تاریخ ۴ آذر ۱۳۷۲ تاسیس شد. نام دیزیچه از جایی که دارای قلاع زیادی است گرفته شده است.

دیزیچه با کارخانجات و صنایع سبک و سنگین استان از جمله مجتمع فولاد مبارکه مجاور است و کارخانه سیمان سپاهان دیزیچه به نوعی در دل شهر جای گرفته‌است و در نزدیکی شرکت پلی‌اکریل اصفهان قرار دارد.

گذر دو خط راه آهن از حاشیه و مرکز شهر همچون کمربند قسمتی از شهر را در خود جای داده‌است. ایستگاه راه آهن دیزیچه درحال حاضر ایستگاه باری است که در سند چشم انداز ۲۰ ساله به مسافربری نیز تبدیل می‌شود. همچنین آزاد راه اصفهان- کاشان- قم- تهران از شهر دیزیچه عبور می‌کند.

اقتصاد مردم شهر در درجه اول به کشاورزی و فعالیت‌های جنبی و سپس اشتغال در بخش صنعت (به ویژه حمل و نقل سیمان) وابسته‌است.

دیدنی‌ها :

مساجد و کتابخانه عمومی این شهر نیز فعالیت زیادی دارند.

مجموعه غارهای پیش از تاریخ قلعه بزی دیزیچه :

این غارها دارای کهن ترین نشانه‌های سکونت انسان در استان اصفهان هستند که در شمال شرق دیزیچه قرار دارند. با توجه به مطالعات باستان شناسان و تاریخ گذاری کربن ۱۴، این غارها مسکن شکارچیان عصر سنگ در حدود چهل تا پنجاه هزار سال پیش بوده است. در این دوره انسانهای نئاندرتال در منطقه زاگرس و احتمالاً مرکز ایران می‌زیستند. اهمیت قلعه بزی در این نکته است که از دوره پارینه سنگی میانی در مرکز فلات ایران اطلاعات چندانی وجود نداشت. در حال حاضر قلعه بزی تنها مکان شناخته شده این دوره است که می‌تواند در زمینه گاهنگاری، دیرین اقلیم‌شناسی و سایر مسائل مرتبط با زندگی مردمان پارینه سنگی میانی اطلاعاتی ارائه کند.

به نظر کاوشگر این مکانها مجموعه قلعه بزی در ایران کاملاً منحصربه‌فرد است و مجموعه‌های مشابه آن در تنها در قفقاز، شبه جزیره عربستان و جنوب شرقی اروپا دیده شده است.

اولین فصل کاوشها در غار قلعه بزی در سال ۸۴ به سرپرستی دکتر فریدون بیگلری و با همکاری اداره باستان‌شناسی میراث اصفهان و بخش زمین‌شناسی دانشگاه اصفهان به طور مقدماتی صورت گرفت. اما در فصل دوم پژوهشها که در سال ۱۳۸۷ توسط باستان شناسان ایرانی و فرانسوی به سرپرستی بیگلری و ژوبر انجام گرفت کاوشهایی در غار بزرگ شماره ۲ انجام شد که دارای آثار مهمی از دوره پارینه سنگی میانی است.

مطالعه استخوان‌های کشف شده در قلعه بزی توسط دکتر مرجان مشکور و با همکاری دکتر ویلیام رندو انجام شده است. طبق نظر این متخصصین استخوان‌های جانوری در قلعه بزی دیزیچه به خوبی حفظ شده است و گونه‌های مختلف جانوری در این مکان به دست آمده است که آهو و بز وحشی، گاو وحشی و کرگدن از آن جمله هستند. متأسفانه حفاریهای غیر مجاز در سالهای اخیر لطمات زیادی به لایه‌های باستانی غارها وارد کرده است.

بدون تردید غارهای قلعه بزی از جنبه‌های باستان‌شناسی منحصربه‌فرد هستند و ادامه کاوشهای علمی می‌تواند اطلاعات مهمی درباره کهنترین ساکنان ایران زمین ارائه کند. ایجاد موزه باستان شناسی با تکیه بر کشفیات غارهای قلعه بزی دیزیچه و دیگر آثار باستانی منطقه از برنامه‌های در دست اجرا است که می‌تواند باعث جلب گردشگران زیادی به منطقه شود.

 • موقعیت

  این شهر که دومین شهر شهرستان مبارکه محسوب می گردد با وسعت 36 کیلومتر مربع و قریب به 20 هزار نفر جمعیت در 31 درجه و 4 دقیقه ای عرض شمالی و 52 درجه و 48 دقیقه ای طول شرقی در ارتفاع 2035 متری از سطح آزاد آب دریاها در حد فاصل 5 کیلومتری شمال شهر مبارکه (مرکز شهرستان) ، 35 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان (مرکز استان) و 10 کیلومتری شرق زرین شهر (مرکز شهرستان لنجان) و درحاشیه ی رود خانه ی زاینده رود واقع شده است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۲°۲۳′۰۴″ شمالی ۵۱°۳۰′۵۲″ شرقی / ۳۲.۳۸۴۴° شمالی ۵۱.۵۱۴۴° شرقی / 32.3844; 51.5144

 • مساحت

  36 کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  2035 متر

 • جمعیت

  ۲۰ هزار نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  15.2 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  150 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  اقتصاد مردم شهر در درجه اول به کشاورزی و فعالیت‌های جنبی و سپس اشتغال در بخش صنعت (به ویژه حمل و نقل سیمان) وابسته‌است. دیزیچه با کارخانجات و صنایع سبک و سنگین استان از جمله مجتمع فولاد مبارکه مجاور است و کارخانه سیمان سپاهان دیزیچه به نوعی در دل شهر جای گرفته‌است و در نزدیکی شرکت پلی‌اکریل اصفهان قرار دارد. گذر دو خط راه آهن از حاشیه و مرکز شهر همچون کمربند قسمتی از شهر را در خود جای داده‌است. ایستگاه راه آهن دیزیچه در حال حاضر ایستگاه باری است که در سند چشم انداز ۲۰ ساله به مسافربری نیز تبدیل می‌شود. همچنین آزاد راه اصفهان -کاشان -قم- تهران از شهر دیزیچه عبور می‌کند.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس محسن نادری

 • پیش‌شماره تلفنی

  0335

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های دیزیچه

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید