خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری دلیجان

درباره دلیجان

جغرافیای طبیعی :

اقلیم :

متوسط بارندگی دلیجان در سال ۲/۱۸۵ میلی‌متر است که بیشترین میزان بارندگی در سال ۷۵–۷۴ با ۵/۲۸۵ میلیمتر و کمترین میزان بارندگی در سال ۷۹–۷۸ با ۸/۱۱۳ میلی‌متر گزارش شده است. متوسط دمای سالانه دلیجان۱/ ۱۵درجه سانتی گراد می‌باشد که ماه تیر با میانگین ۳۰ درجه سانتی گراد گرمترین ماه و ماه دی با میانگین ۳/۴ درجه سانتیگراد سردترین ماه سال است. متوسط رطوبت سالانه دلیجان ۴۱ درصد است که دی ماه با میانگین ۶۱ درصد مرطوبترین ماه و مرداد با میانگین ۲۲ درصد خشکترین ماه سال می‌باشد. باد غالب دلیجان شمال غربی است و بیشترین سرعت باد وزیده شده به میزان ۸۷ کیلومتر در ساعت در بهمن و فروردین ۱۳۸۵ گزارش شده است. اقلیم شهر دلیجان بر اساس روش دو مارتن خشک و روش آمبرژه خشک و سرد می‌باشد.

تقسیمات سیاسی :

در دوران فرمانروایی پهلوی اول جزو استان مرکز به مرکزیت شهر تهران و تابع شهر قم بوده است و در سال ۱۳۲۵ از قم جدا گردید و یکی از بخشهای شهرستان محلات شد. در سال ۱۳۵۶ تابعیت استان مرکزی به مرکزیت اراک پذیرفت و در سال ۱۳۵۷ بنا بر تصویب شورای انقلاب به شهرستان با مرکزیت شهر دلیجان تبدیل شد و تاکنون جزو استان مرکزی است.

 

مردم شناسی :

مردم دلیجان به زبان فارسی با گویش دلیجانی یا راجی صحبت می‌کنند. گویش دلیجانی بازمانده زبان باستانی ایران است.

آداب و رسوم :

یکی از مراسم گذشته در دلیجان مراسم نوروزی هله هله است. این مراسم در ۵۰ روز مانده به عید برگزار می‌شود. در این مراسم عده‌ای از جوانان دور هم جمع می‌شدند و کوله‌ای برمی‌داشتند. یکی از آنها لباس زنانه می‌پوشید و دیگری نقش تگه (بز) را بازی می‌کرد و زنگوله به خود می‌بست. سپس جوانان در کوچه‌ها به راه می‌افتادند و با سرو صدا و شادی این شعر را می‌خواندند:

هله هله هو هو   صد به غله هو هو

معنای شعر این است که صد روز به جمع آوری غله باقی‌مانده و پنجاه روز به عید نوروز مانده است.

ساختار شهری :

محله‌های قدیم :

محله سیالستان در جنوب دلیجان که هم اکنون بیرون از شهر ولی پیوسته به آن است. آثار و شواهد نشان می‌دهد که بنای اولیه شهر دلیجان در آنجا ساخته شده است. از محله‌های دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شهرداری :

شهرداری دلیجان در سال ۱۳۱۶ خورشیدی تأسیس شد و هم اکنون درجه آن در میان شهرداری‌های کشور ۸ است.

مراکز درمانی :

بیمارستان امام جعفر صادق دلیجان تنها بیمارستان این شهر است که در سال ۱۳۶۲ و با کمک مردم و خیرین سلامت بنا نهاده شد و در سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را آغاز کرد. این بیمارستان دارای دو بخش بستری و پاراکلینیک است.

پارک و فضای سبز :

از جمله پارک‌های شهر دلیجان می‌توان به پارک امام رضا، پارک شهدای محراب و پارک جنگلی ۱۵ خرداد اشاره کرد. آب مورد نیاز برای فضای سبز شهر دلیجان از طریق شبکه آب غیر شرب فضای سبز تأمین می‌شود.

 

صنعت و اقتصاد :

در این شهر تعداد قابل توجهی کارخانجات بزرگ و کوچک تولید عایق‌های رطوبتی حاصل از قیر (ایزوگام) مشغول فعالیت هستند. علاوه بر صنعت ایزوگام، صنایع دیگری نظیر کارخانجات فرش بافی و تولید پودرهای معدنی، کشتارگاه‌های صنعتی طیور و تعدادی صنایع سبک نیز در اطراف این شهر وجود دارند. به لحاظ وجود صنایع و کارخانجات متعدد، دلیجان یکی از مناطق مهاجرپذیر و کارگرنشین ایران می‌باشد. به علت فعالیت صنایع آلاینده ایزوگام و پودرسازی، دلیجان یکی از شهرهای آلوده استان مرکزی محسوب می‌گردد.

ترابری :

بر اساس اسناد موجود، در ۶۰ سال پیش این شهر دارای فرودگاه بوده است. در آن سال‌ها از این فرودگاه برای حمل مسافر و تجهیزات جنگی در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد.

مسیرهای ارتباطی :

فاصله شهر دلیجان از شهر اراک ۱۴۵ کیلومتر است.

گردشگری :

جاذبه‌های طبیعی :

جاذبه‌های تاریخی :

جاذبه‌های مذهبی :

سوغات و صنایع دستی :

از جمله سوغات دلیجان می‌توان به جوز قندی ، پولکی، حلواشکری و نبات اشاره کرد.

 • موقعیت

  دلیجان یکی از شهرهای استان مرکزی و مرکز شهرستان دلیجان است که در جنوب شرقی استان قرار گرفته است. جمعیت این شهر ۳۷٬۴۷۰ نفر است.متوسط بارندگی دلیجان در سال ۲/۱۸۵ میلی‌متر است که بیشترین میزان بارندگی در سال ۷۵–۷۴ با ۵/۲۸۵ میلیمتر و کمترین میزان بارندگی در سال ۷۹–۷۸ با ۸/۱۱۳ میلی‌متر گزارش شده است. متوسط دمای سالانه دلیجان۱/ ۱۵ درجه سانتی گراد می‌باشد که ماه تیر با میانگین ۳۰ درجه سانتی گراد گرمترین ماه و ماه دی با میانگین ۳/۴ درجه سانتیگراد سردترین ماه سال است. متوسط رطوبت سالانه دلیجان ۴۱ درصد است که دی ماه با میانگین ۶۱ درصد مرطوبترین ماه و مرداد با میانگین ۲۲ درصد خشکترین ماه سال می‌باشد. باد غالب دلیجان شمال غربی است و بیشترین سرعت باد وزیده شده به میزان ۸۷ کیلومتر در ساعت در بهمن و فروردین ۱۳۸۵ گزارش شده است. اقلیم شهر دلیجان بر اساس روش دو مارتن خشک و روش آمبرژه خشک و سرد می‌باشد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۳°۳۵′ شمالی ۵۰°۲۴′ شرقی / ۳۳.۵۹° شمالی ۵۰.۴۰° شرقی / 33.59; 50.40

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۳۷٬۴۷۰ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  ۱/ ۱۵درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۲/۱۸۵ میلی‌متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  در این شهر تعداد قابل توجهی کارخانجات بزرگ و کوچک تولید عایق‌های رطوبتی حاصل از قیر (ایزوگام) مشغول فعالیت هستند. علاوه بر صنعت ایزوگام، صنایع دیگری نظیر کارخانجات فرش بافی و تولید پودرهای معدنی، کشتارگاه‌های صنعتی طیور و تعدادی صنایع سبک نیز در اطراف این شهر وجود دارند. به لحاظ وجود صنایع و کارخانجات متعدد، دلیجان یکی از مناطق مهاجرپذیر و کارگرنشین ایران می‌باشد. به علت فعالیت صنایع آلاینده ایزوگام و پودرسازی، دلیجان یکی از شهرهای آلوده استان مرکزی محسوب می‌گردد. از جمله سوغات دلیجان می‌توان به جوز قندی ، پولکی، حلواشکری و نبات اشاره کرد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهدی اسماعیلی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0866

 • وبگاه

  http://www.delijan.ir/

موارد مرتبط

هتل های دلیجان

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید