خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری خنداب

درباره خنداب

خُنداب شهری است در شهرستان خنداب استان مرکزی ایران . جمعیت شهر خنداب طبق آمار گیری جامع سال ۱۳۸۵ بالغ ۵۸۲۶۲ نفر بوده‌است.

این بخش در سال ۱۳۸۶ به شهرستان ارتقا یافت و هم اکنون یازدهمین شهرستان استان مرکزی به حساب می‌آید . شغل اصلی ساکنان این منطقه کشاورزی و باغداری می‌باشد . کارخانه تولید آب سنگین خنداب در ۵ کیلومتری این شهرستان واقع شده‌است. در گذشته‌ای نچندان دور یک رود خانه به نام قره چای از میان این شهر عبور می‌کرده که به دلیل استفاده‌های بیش از حد روستاییان و آب سنگین، سطح آب زیر زمینی کاهش یافته و به یک رود خانه فصلی تبدیل شده است.

خنداب از سه محله تشکیل شده‌است خنداب، قلعه خنداب و حصار خنداب که اکثراً به زبان ترکی تکلم می‌کنند . منطقه شراء که وجه تسمیه آن به معنی شاه راه و چراء به معنی چراگاه و چهار راه می‌باشد که در گذشته جاده‌ای از شرق به غرب این بخش وجود داشته که جاده خرم‌آباد، بروجرد بوده‌است.

مهمترین محصول این منطقه انگور می‌باشد که به صورت کشمش فراوری شده و به کشورهای دیگر صادر می‌شود. باغات سیب ، گوجه و هلو از دیگر محصولات این منطقه است. همچنین لوبیا، گندم و یونجه کشت می‌شود. در این منطقه اکثر باغداران انگور محصولات خود را به صورت تیزاب کشمش می‌کنند و به کارخانه‌های غربال گری و تولید کشمش جهت صادرات به کشورهای دیگر می‌فرستند. در گذشته نچندان دور مردم این منطقه معمولاً به صورت خود کفا امرار معاش می‌کردند . از کشت تمام محصولات صیفی جات، غلات و گندم تا پخت نان و پرورش حیوانات خانگی برای استفاده از لبنیات ، گوشت و پشم . در گذشته زنان علاوه بر خانه داری و نگهداری حیوانات خانگی به بافتن فرش دستی نیز علاقه می‌ورزیدند اما با گذشت زمان، صنعتی شدن، و ارتقا این بخش به شهرستان فقط در بعضی از مناطق کوچک این شهرستان می‌توان بافت قبلی و زندگی روستایی را مشاهده کرد. این شهرستان هم اکنون دارای مراکز عالی و دانشگاهی معتبر نیز می‌باشد. این شهرستان از ۴ دهستان و دو شهر تشکیل شده است . شهرهای خنداب و جاورسیان و دهستان‌های جاورسیان سنگ سفید اناج خنداب دهچال و پیش از اینکه به مرکز شهر تبدیل شود چندسالی جزو بخش وفس و پیش از آن سالهای زیادی جزو بخش اناج بوده است.

 • موقعیت

  خُنداب شهری است در شهرستان خنداب استان مرکزی ایران . جمعیت شهر خنداب طبق آمار گیری جامع سال ۱۳۸۵ بالغ ۵۸۲۶۲ نفر بوده‌است. این بخش در سال ۱۳۸۶ به شهرستان ارتقا یافت و هم اکنون یازدهمین شهرستان استان مرکزی به حساب می‌آید .خنداب از سه محله تشکیل شده‌است خنداب، قلعه خنداب و حصار خنداب که اکثراً به زبان ترکی تکلم می‌کنند . منطقه شراء که وجه تسمیه آن به معنی شاه راه و چراء به معنی چراگاه و چهار راه می‌باشد که در گذشته جاده‌ای از شرق به غرب این بخش وجود داشته که جاده خرم‌آباد، بروجرد بوده‌است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۴°۲۹′ شمالی ۴۹°۱۳′ شرقی / ۳۴.۴۹° شمالی ۴۹.۲۲° شرقی / 34.49; 49.22

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۷۰۷ متر

 • جمعیت

  ۵۸۲۶۲ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  11.1 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  379 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  شغل اصلی ساکنان این منطقه کشاورزی و باغداری می‌باشد . کارخانه تولید آب سنگین خنداب در ۵ کیلومتری این شهرستان واقع شده‌است. مهمترین محصول این منطقه انگور می‌باشد که به صورت کشمش فراوری شده و به کشورهای دیگر صادر می‌شود. باغات سیب ، گوجه و هلو از دیگر محصولات این منطقه است. همچنین لوبیا، گندم و یونجه کشت می‌شود. در این منطقه اکثر باغداران انگور محصولات خود را به صورت تیزاب کشمش می‌کنند و به کارخانه‌های غربال گری و تولید کشمش جهت صادرات به کشورهای دیگر می‌فرستند. در گذشته نچندان دور مردم این منطقه معمولاً به صورت خود کفا امرار معاش می‌کردند . از کشت تمام محصولات صیفی جات، غلات و گندم تا پخت نان و پرورش حیوانات خانگی برای استفاده از لبنیات ، گوشت و پشم . در گذشته زنان علاوه بر خانه داری و نگهداری حیوانات خانگی به بافتن فرش دستی نیز علاقه می‌ورزیدند اما با گذشت زمان، صنعتی شدن، و ارتقا این بخش به شهرستان فقط در بعضی از مناطق کوچک این شهرستان می‌توان بافت قبلی و زندگی روستایی را مشاهده کرد. این شهرستان هم اکنون دارای مراکز عالی و دانشگاهی معتبر نیز می‌باشد. این شهرستان از ۴ دهستان و دو شهر تشکیل شده است . شهرهای خنداب و جاورسیان و دهستان‌های جاورسیان سنگ سفید اناج خنداب دهچال و پیش از اینکه به مرکز شهر تبدیل شود چندسالی جزو بخش وفس و پیش از آن سالهای زیادی جزو بخش اناج بوده است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس شعبان یادگاری

 • پیش‌شماره تلفنی

  086

 • وبگاه

  http://www.khondab.ir

موارد مرتبط

هتل های خنداب

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید