خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری جویبار

درباره جویبار

جویبار یکی از شهرهای استان مازندران و مرکز شهرستان جویبار است. جمعیت شهر جویبار در سال ۱۳۹۰، برابر با ۲۹٬۱۲۲ نفر بوده‌است. این شهر در گذشته «باغلو» نام داشت و مرکز دهستان گیل‌خوران در بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر بود. جویبار پایتخت کشتی ایران است و قهرمانان بزرگی در رشته کشتی از جویبار به افتخارات بین‌المللی رسیده‌اند. از میان دیدنی‌های آن می‌توان به دو زیارتگاه به نام‌های امامزاده مهدی میر هادی و امامزاده صادق رضا (که گفته می‌شود از نوادگان جعفر صادق هستند)، سواحل چیکرود، پل تاریخی آزان، خشت‌پل و تکیه کردکلا اشاره کرد.

رودخانه سیاهرود از میان این شهر عبور کرده و به دریای خزر می‌ریزد.

 

محدوده شهری :

در گذشته حریم شهری جویبار دو خیابان ما بین میدان کشتی تا میدان امام (سپاه) و از آنجا تا آتش‌نشانی بود. با گذشت زمان این محدوده گسترش یافت.

شهر جویبار از محلات به هم پیوسته تشکیل شده است. این محلات عبارتند از: کلاگر محله، سراجکلا، بالا محله، فقیه‌ محله، جوان‌ محله، تازه‌ آباد، کرد محله و باغبان‌ محله. همچنین کلاگر محله یکی از بزرگترین محله‌های جویبار می‌باشد . ۲۷ درصد از مساحت جویبار در بافت فرسوده قرار دارد.

جاذبه های گردشگری جویبار :

1- مجتمع تفریحی و توریستی ساحل دریا چپکرود در زمینی به مساحت 55 هکتار شامل: استراحتگاه (آلاچیق) – طرح شنا برادران و خواهران- پارکینگ- فضای سبز -تاسیسات ساحلی و ساحل ماسه ه­ای زیبا، بکر و دست نخورده می­باشد.

2- مجتمع تفریحی و توریستی ساحل زیبای لاریم

3- جمعه بازار پل تاریخی آن

4- تکیه تاریخی کردکلا مربوط با دوره قاجاریه

5- تکیه و سقا تالار و روستای بیزیکی مربوط به دوره قاجاریه

6- پل تاریخی روستای درویش محمد شاه

7- چندین تپه باستانی مربوط به هزاره اول قبل میلاد از جمله تپه دین بن لاریم، تپه دونچال

8- محوطه باستانی ادهم مربوط به دوره ایلخانی و صفویه

9- آستانه مقدس شاه رضا محله

10- آبندها و استخرهای طبیعی که محل سکونت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی و...

11- تالاب و آب­بندان کردکلا حدود 300 هکتار دارای چشم انداز زیبا، ارزش اکولوژیکی بالا (پرندگان مهاجر آبزی، انواع مرغابی)

12- تالاب واسوکلا

13- رودخانه سیاه­رود

14- پارک شهر جوبیار (میدان امام، خیابان شهرداری)

15- پارک ولیعصر (عج) (میدان کشتی، بلوار دکتر ورداسبی)

 

خشت پل جویبار :

این پل آجرى که به خشت پل نیز معروف است، به طول ۵۸ متر و عرض ۱۰/۲ متر، در فاصله ۵ کیلومترى شمال شرق شهرستان جویبار بر فراز رودخانه سیاهرود قرار دارد. جهت پل تقریباً شرقی-غربى و داراى پنج چشمه (طاق) جناقى است. ارتفاع پل از بلندترین نقطه تیزى طاق تا سطح آب رودخانه ۵ متر است. پایه‌هاى پل در جهت مخالف جریان آب داراى موج‌شکن‌هاى مثلثى شکل است. در قسمت فوقانى پایه‌ها -حدفاصل بین طاق‌ها- تزیینات آجرى به صورت طاق‌نما جلب توجه مى‌نماید. گذرگاه پل سنگ‌فرش و مصالح اصلى را آجر و ملات ساروج تشکیل مى‌دهد. پل خشتی جمعه بازار که به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار ساخته شده‌است در فاصله پنج کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود قرار دارد. طول دهنه این پل ۲۰ متر و عرض آن ۷٫۵ متر می‌باشد. این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه‌های آن در جهت مخالف جریان آب دارای موج شکن مثلثی شکل می‌باشد. به دلیل رفت و آمد زیاد و نگهداری نامناسب در حال تخریب است. در حال حاضر پل دیگری در کنار این پل در دست احداث می‌باشد.

پل آزان :

پل آزان در روستای آزان جویبار بر روی رودخانه سیاهرود قرار دارد . این پل که مربوط به دوران قاجاریه است دارای شش چشمه طاق بوده که چشمه میانی آن مرتفع ترین طاقهاست . بطوریکه ارتفاع آن از بلندترین نقطه تیزی طاق از سطح آب رودخانه 6 متر می باشد . مصالح بکار گرفته شده در شکل گیری پل عمدتاً آجر و ملاط ساروج است. جهت پل تقریباً شرقی و غربی است و دارای ابعادی به طول 80 متر و عرض 15/3 متر می باشد . گذرگاه پل با پوشش بتنی است که طبق شواهد موجود سابقاً سنگفروش بوده است. در طرفین گذرگاه پل جان پناهی تعبیه شده که دارای پوشش بتنی می باشد. این پل روستای حیدرکلا آزان و جاجی کلا را مرتبط می سازد . گفتنی است پل آزان با شماره 2842 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ساحل چپکرود :

ساحل چپکرود واقع در شهرستان جویبار از لحاظ شرایط طبیعی یکی از زیباترین سواحل در استان مازندران به شمار می‌رود که امکاناتی هم برای استفاده مسافرین از آب دریا و اقامت کوتاه مدت در نظر گرفته شده است.

 

 • موقعیت

  جویبار یکی از شهرهای استان مازندران و مرکز شهرستان جویبار است. جمعیت شهر جویبار در سال ۱۳۹۰، برابر با ۲۹٬۱۲۲ نفر بوده‌است . این شهر در گذشته «باغلو» نام داشت و مرکز دهستان گیل‌خوران در بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر بود . رودخانه سیاهرود از میان این شهر عبور کرده و به دریای خزر می‌ریزد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۳۸′۱۷″ شمالی ۵۲°۵۴′۴۳″ شرقی / ۳۶.۶۳۸۱° شمالی ۵۲.۹۱۱۹° شرقی / 36.6381; 52.9119

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۲۹٬۱۲۲ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  15 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  شهر جويبار به علت ويژگيهاي خاصي از جمله خاك حاصلخيز، آب مناسب، زمينه براي اشتغال ( كشاورزي، صنعتي، خدماتي ) است . بر اساس گفته هاي افراد مسن و پيران با تجربه با افتتاح ژاندارمري و مركز تلفن و بانك و تاسيس كارخانه پنبه پاك كني اين محدوده به خاطر وجود كارخانه پنبه (به ماشين خنه پيش ) مشهور شده بود.كه به مركز ثقل خريد و فروش و تجارت منطقه تبديل شد.از اصطلاح «ماشين خنه پيش»بعضا افرادي كه سن آنها از حدود 80 سال مي گذرد ياد ميكنند ، به اين محدوده از شهر جويبار اهالي جويبار به دليل وجود باغ هاي طبيعي از انواع درختان مثمره كه در فصول مختلف سال ميوه خاص آن فصل به بار مي نشست و كشت انواع سيفي خصوصا هندوانه و خربزه باغلو هم مي گفتند.كه اين اصطلاح بيشتر در محدوده جويبار و بين افراد ساكن در آن محدوده مصطلح بود . كارگاه هاي آهنگري به ويژه در زمان حكومت محمد رضا شاه در جويبار تاسيس شد.با توجه به اين كه منطقه گيلخواران ناحيه كشاورزي بود ،كارگاه هاي ساخت لوازم دستي كشاورزي در اين سرزمين حاصل خيز به راه افتاده به طوري كه بعضي از استادكاران اين صنعت را به نام چلنگر مي شناختند و هنوز هم نام فاميلي برخي از ساكنان اين منطقه چلنگري مي باشد كه مردماني زحمتكش مي باشند و همچنان به ساخت و ساز ادوات كشاورزي سرگرم هستند. در حال حاضر شهرستان جويبار به لحاظ موقعيت خاص جغرافيايي و اراضي حاصل خيز داراي پتانسيل توليد بيش از 70 نوع از انواع محصولات زراعي ( برنج،گندم، سويا، كلزا، جو، علوفه و ...) و محصولات باغي شامل انواع درختان مركبات، سياه ريشه، سبزي، صيفي و محصولات گلخانه اي و درختچه هاي زينتي در اراضي مستعد اين خطه سر سبز توليد ميگردد. كشاورزان سخت كوش جويبار با استفاده از امكانات توليد همه ساله مبادرت به كشت انواع محصولات با استفاده از ماشين آلات ساخت همين شهرستان مي نمايند.وجود كارگاه هاي توليد ادوات كشاورزي و آشنايي كشاورزان با اين وسايل زمين ساز مكانيزاسيون در اين شهرستان شده است كه مي توان گفت اكثر محصولات زراعي اين شهرستان بصورت مكانيزه كشت و برداشت ميگردد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  دکتر حمید بخشی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۱۲۴

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های جویبار

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید