خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری جوپار

درباره جوپار

این نام از نام جوی پارسالی برگرفته شده است در گذشته به دلیل آب وهوای بسیار خوبی که این منطقه داشت محل مناسبی برای پادشاهان کرمان بوده است و چون سالی یک بار به این محل می‌آمدند به همین دلیل می‌گفتند برویم به محل جوی پارسالی که با گذشت زمان به جوپار شهرت یافت البته در روایتی دیگر اشاره شده است به قنات گوهرریز که چند قسمت شده است (شش مقسم) یعنی جوی آب پاره شده است که کم‌کم تبدیل به جوپار شده است.

جوپار در بخش ماهان شهرستان کرمان قرار دارد. این شهر زیبا و خوش آب وهوا یکی از شهرهای مهم و مذهبی کرمان می‌باشد. کوه جوپار با ارتفاعی بیش از ۴۱۰۰ متر در پیرامون این منطقه‌ است.

شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی (کوه جوپار) واقع شده‌است. این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می‌شود. جوپارمنطقه‌ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است.

رشته کوه جوپار با ارتفاع ۴۱۳۵ متر در جنوب شهر واقع شده است که دارای قله‌های متعددی می‌باشد از جمله سه شاخ بزرگ وکوچک-کیل جلال – بلوچی – کش و… قله سه شاخ جوپار یکی از زیباترین قله‌های ایران است و این به دلیل دیواره‌های بلند و دهلیزهای ترسناک است که به خصوص در فصل زمستان کوهنوردی را با وجود داشتن امکانات پیچیده و فنی کوهنوردی میسر می‌کند وجود یخچالهای طبیعی و بیدستانهای سرسبز؛ چشمه‌های پر آب و بعضی چمنزارها زیبایی خاصی را به منطقه سه شاخ جوپار بخشیده است. جانپناه فلزی که در منطقه کاسه سه شاخ توسط کوهنوردان مناطق کرمان ساخته شده؛ در زمستانها پناهگاهی است برای کسانی که می‌خواهند قله را صعود کنند و از زیبایی‌های اطراف بهره ببرند. گیاهان دارویی فراوانی از کوه جوپار به دست می‌آید مانند آلاله؛ آویشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زیره سیاه. زیره معروف کرمان که شهره آفاق است از کوه جوپار به دست می‌آید. در منطقه جوپار ۲۲ رشته قنات قدیمی مانند قنات بین‌المللی گوهرریز که یکی از بزرگترین قنات‌های کشور می باشد وجود دارد که آب جوپار و مناطق اطراف را برای آشامیدن و کشاورزی تامین می‌کند. قنات مشهور دیگر جوپار به نام کوثر ریز می‌باشد. معدن سنگی نیز در نزدیکی شهر چوپار فعالیت داشت که به دلیل آسیبی که به محیط زیست جوپار می‌زد تعطیل گردید. به دلیل علاقه بیش از نود درصد مردم این شهر به تیم استقلال این شهر را شهرآبی کرمان نام نهاده‌اند.

بهترین زیرهٔ دنیا در کوههای جوپار بعمل می‌آید .

 از مهم ترین نقاط شهر جوپار می توان به مقبره شاهزاده حسین (ع) این شهر اشاره نمود. اين امام‌زاده از بناهاى دوران صفويه در جوپار است. ارزش زيارتى آن برابر شاه‌چراغ در شيراز گزارش شده است. اين امام‌زاده معمارى و بناى جالب توجهى دارد. ساختمان اين امام‌زاده در فضاى مشجّرى قرار گرفته و از زيارتگاه‌هاى معتبر کرمان محسوب مى‌شود.
گنبد آبي رنگ آن با خط هاي سفيد كه شكل هاي هندسي منظمي را به وجود آورده است مانند نگيني در وسط شهر مي درخشيد . اين بنا در دوره قاجاريه تعمير و تكميل گرديده است و داراي حرم ، صحن ، رواق و دو زائر سرا ، بازارچه . سرويس هاي بهداشتي مي باشد . زائر سرا قديمي در دو طبقه بنا شده وجود حوض و درختهايي در وسط آن و اتاقهاي دور تا دور آن جلوه خاصي را به اين مكان بخشيده است . كاشي كاري و آئينه كاري داخل رواق ها فضاهاي روحاني بر اين محل حاكم كرده است . داخل ضريح قبر سه امامزاده كه از فرزندان امام موسي بن جعفر (ع) مي باشند ديده مي شود . امامزاده حسين – امامزاده قاسم و امام زاده عبدالله . از سال تولد و شهادت امامزاده ها اطلاعي در دست نيست ولي مي توان گفت در حدود سالهاي بعد از شهادت امام رضا (ع) در اين محل به شهادت رسيده اند. بدون شك مرقد مطهر امامزاده حسين (ع) در شهر جوپار ، پيشنه جوپار را تأييد مي كند .

ازدیگرجاهاي ديدني شهرجوپار:
1. چاه و مساجد صاحب الزمان (ع) كه درانتهاي خيابان 17 شهريور واقع شده است . در داخل مسجد چاه آبي قرار دارد كه آب قنات گوهرريز از زير آن عبورمي كند و يكي ازچاهاي زيارتي مردم مي باشد،عاشقان حضرت مهدي (عج) براي گرفتن حاجات خود به اين مكان مقدس مي آيند . در بيرون اين مسجد مظهر قنات گوهرريز است، قنات آبي كه از به هم پيوستن چند قنات ديگر به وجودآمده است و آب صاف و زلال را در جلوي چشم زائرين قرار مي دهد .
2.شش مقسم؛ آب قنات گوهرريز بعد از طي مسافتي حدود 100 متر به محلي به نام شش مقسم مي رسد . در اينجا آب قنات به 6 قسمت تقسيم ميشود كه آب كشاورزي شهر چوپار را تامين مي كند .نحوه تقسيم آب در اين محل بسيار حائز اهميت است در قديم بنا به نياز هر منطقه آب كشاورزي تقسيم شده و هنوز هم بعد از گذشت سالها به همان طريق زمينهاي كشاورزي آبياري مي شوند .
3.مسجد عباس بن علي (ع) معروف به عباسعلي گذرگاه حضرت ابوالفضل (ع) نيز معروف مي باشد اين مسجد در حدود 4 كيلومتري از شهر جوپار قرار دارد .
4.در جوپار و روستاي اسماعيل آباد دو بادگير نيز وجود دارد كه از سالهاي بسيار دور باقي مانده كه در تابستانها وظيفه خنك كردن فضاي داخل خانه ها را بر عهده داشته اند و مي توان گفت كه بادگير روستاي اسماعيل آباد از بزرگترين بادگيرهاي استان به شمار مي رود .
5. در طرف شرق جوپار دهي مصفا قرار دارد بنام ده ( هنري ) كه داراي درختان سرسبز و حوض آبي در وسط بود و در ايام تعطيل پذيراي مسافرين مي باشد .
6. پارك جنگلي كه بر روي تپه هاي مشرف به شهر احداث شده است .

 • موقعیت

  جوپار شهری است در استان کرمان ایران . شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی (کوه جوپار) واقع شده‌است. این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می‌شود . جوپار منطقه‌ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۰°۰۳′۲۷″ شمالی ۵۷°۰۶′۳۹″ شرقی / ۳۰.۰۵۷۵° شمالی ۵۷.۱۱۰۸° شرقی / 30.0575; 57.1108

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۸۹۳ متر

 • جمعیت

  ۴۵۰۰ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  15.5 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  157 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  جوپار رستنگاه گیاهان دارویی فراوانی از قبیل آلاله، آویشن، مرزن جوش، خارشتر و گل سرسبد سوغات های کرمان زیره سیاه است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  احد عبدالله نژاد

 • پیش‌شماره تلفنی

  0342627

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های جوپار

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید