خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری جورقان

درباره جورقان

جورقان از قراء قدیمه است ابومسلم عبدالرحمن بن عمر احمد بن احمد جورقانی منسوب به آنجاست. از شخصیت های معروف دهه های اخیر می‌توان به مرحوم آیت‌الله رحمانی اشاره کرد که متولد این شهر میباشد.

مردم محلی وجه تسمیه گوروان بر گرفته از (گورآهوان) و قبل از تشکیل اش می دانند و چون قبل از تشکیل گوروان کل منطقه تالاب بزرگ وپر آّبی بوده است که از نشانه های می توان قرق نزدیک شهر و شاه قرق که در پشت زندان الوند کنونی قرار دارد اشاره کرد و دارای سه منطقه قشلاقی سر سبز و بکر به نام های گمار قشلاقی ،سولیجه و قزلجه بوده است. شاهان و درباریان برای شکار گور به ایجا می آمدند و تعداد زیادی گور شکار می کردند به همین این منطقه به گوروان (به معنی محلی که دارای تعداد زیادی آهو در آن روان هستند) یا گورآهوان (به معنی محل شکار آهو شهرت داشته است) . از دیگر وجه تسمیه هایی که مردم به آن اشاره می کنند نام کردی آو روان است (یعنی منطقه ای که آب در آن همواره روان بوده است ) که این نام توسط طایفه کردی که از شهر بابل و شمال عراق به منطقه سنگلان تپه کوچ و ساکن شدن آنها کنار رودخانه پر آب قره چای گرفته شده است. به مرور زمان به گوروان تغییرشکل یافته است و برخی دیگر بر این باورند که نام گوروان بر گرفته از کلمه گاوداران است و در زمان حکومت کریم خان زند تعدادی از درباریان به همراه قاسم خان به منطقه گوروان آمده و پس از شکار و مراجعت به جنوب کشور خبر حاصل خیزی این منطقه را به اطلاع مردم شیراز رسانده و آنها با تعداد زیادی گاو به این منطقه مهاجرت کرده اند به دلیل چرا بودن گاوهای زیاد در آن به گاوروان شهرت داشته است و به مرور زمان به نام گوروان تغییر یافته است و آخرین نام های آن جوزقان که از کلمه جوزرقان (به معنی منطقه ای که محصول جو آن مانند زر زرد می باشد) و نام جورقان فعلی است که مردم ریشه آنرا بر گرفته از کشیدن جور خون نفراتی از اربابان که در گیری با مردم روستا با سر نپذیرفتن حق اربابی و ظلم می دانند. شهر جورقان کنونی از اتصال سه روستا بنام های مویینه،سنگلان،پری جان و طایفه ای به نام گمار که از شیراز و شمال مسجد سلیمان به این منطقه کوچ کرده اند تشکیل شده است و منطقه دیگری به نام تپه پیس ها که در جنب قنات کریز و فرودگاه قرار دارد محل نگهداری افرادی بوده که به بیماری جزام مبتلا بوده اند. به گفته محلی ها روستای مویینه که در کنار رودخانه قرار داشته بر اثر سیل ویران شده و امتداد سد خاکی کنونی محل قرار داشته است و مردم پس ویرانی روستا در زمینهای بالاتر از رود قره چای و منطقه شهری فعلی ساکن شده اند و مردم روستای پری جان نیز پس از تخریب روستایشان در منطقه جورقان کنونی ساکن شده اند. جورقان دارای سه قنات به نام های خلفه کریز،کله بر (یعنی قناتی که شدت آب آن به قدری بوده که کله یک گاو را با خود می برده) و قنات پری جان و۸ آسیاب که ۵ عدد از آنها توسط قنات ها کار می کرده اند و چرخ آسیاب ۳ تای دیگر نیز بوسیله آب قره چای می چرخیده و آثار اندکی نیز از آنها باقی‌مانده است . از آثار تاریخی شهر جورقان می توان به پل تاریخی اوچ گز که تنها یک دهنه از آن سالم باقی‌مانده و ۳ کوره تولید آجردستی قدیمی با سوخت گیاهی کار می کرده اند و ۹ دودکش اجری قدیمی به ارتفاع ۶۰ متر اشاره کرد.

لازم بذکر است مهمترین اشتغال مردم این شهر تولید آجر فشاری بوده که بیش از ۸۰ فقره کوره آجر پزی به شکل هوفمن فعالیت داشته که در سال ۱۳۷۵ کلیه فعالیتها تعطیل و بیش از ۵۰۰۰ نفر بطور مستقیم بیکار شدند که این امر سهم بسزایی در ایجاد بیکاری و عدم درآمد مناسب شهروندان داشته و متأسفانه تاکنون علی‌رغم تلاشها و برنامه های مختلف دولت هیچ گونه جایگزینی مناسب که دربر گیرنده توان مردم باشد جهت رفع بیکاری دراین منطقه به لحاظ ساختار اجتماعی شهر و رضایت شهروندان حاصل نگردیده است.

 • موقعیت

  جورَقان شهری است از توابع شهرستان همدان است و در ۵ کیلومتری از شهر همدان در جاده همدان-تهران واقع شده است . این شهر از دیدگاه باستان شناسی و باستان شناختی،یکی ازشهر های مهم از نظر دارا بودن بقایای فرهنگی و باستانی است که می تواند در بیان تاریخ و فرهنگ استان همدان دارای اهمیت به سزایی باشد. شهر جورقان با جمعیتی بالغ بر ۹۱۹۳ نفر در سرشماری سال ۱۳۸۵ و با وسعت محدوده ۱۲۵۶۳۷۴ متر مربع می باشد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۴°۵۳′۰۰″ شمالی ۴۸°۳۳′۰۰″ شرقی / ۳۴.۸۸۳۳° شمالی ۴۸.۵۵° شرقی / 34.8833; 48.55

 • مساحت

  ۱۲۵۶۳۷۴ متر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۷۴۰ متر

 • جمعیت

  ۹۱۹۳ نفر در سال ۱۳۸۵

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  11.7 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  385 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  کارخانه‌های‌ تولید شیشه‌، صنایع‌ آلومینیم‌ و چرم‌سازی‌ در آن‌ فعال‌ است‌ . لازم بذکر است مهمترین اشتغال مردم این شهر تولید آجر فشاری بوده که بیش از ۸۰ فقره کوره آجر پزی به شکل هوفمن فعالیت داشته که در سال ۱۳۷۵ کلیه فعالیتها تعطیل و بیش از ۵۰۰۰ نفر بطور مستقیم بیکار شدند که این امر سهم بسزایی در ایجاد بیکاری و عدم درآمد مناسب شهروندان داشته و متأسفانه تا کنون علی‌رغم تلاشها و برنامه های مختلف دولت هیچ گونه جایگزینی مناسب که دربر گیرنده توان مردم باشد جهت رفع بیکاری دراین منطقه به لحاظ ساختار اجتماعی شهر و رضایت شهروندان حاصل نگردیده است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس محمدیان

 • پیش‌شماره تلفنی

  081

 • وبگاه

  http://sh-joraghan.ir

موارد مرتبط

هتل های جورقان

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید