خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری جلین علیا

درباره جلین علیا

وضعیت جغرافیایی:
   از نظر موقعیت جغرافیایی جلین، جزء بخش مرکزی استرآباد رستاق و جزء شهر گرگان محسوب می شود در 8 کیلومتری از گرگان و 32 کیلومتری از علی آباد (از نظر شرق و غرب)قرار دارد. جاده سراسری آنرا به دو قسمت شمال و جنوبی تقسیم کرده و با کوههای البرز 3 کیلومتر فاصله دارد.
   در قسمت شمالی محدود به زمینهای کشاورزی که بنام زیرده و قسمت جنوبی به جنگلها و کوههای البرز محدود می شود.
روستای سیاهتلو در شرق جلین قرار دارد. در قسمت جنوب غربی با نومل و جنوب شرقی با توسکاستان و اصفهانکلاته و دودانگه هم مرز است.
   بعضی از زمینهای کشاورزی جلین در اطراف روستاهای چون علی آباد کنار شهر، آلوکلاته، معصوم آباد و سلطان آباد قرار دارد.
جلین از چهار محله تشکیل شده است که از زمان گرفتن سجلد به این نام نامگذاری شده است. البته اکثر مردم جلین از نظر طوایف یک وابستگی دارند، ولی مردم محلات دارای وابستگی و فامیلیت بیشتری هستند، چگونگی تشکیل محلات و نام آنها براساس موقعیت جغرافیایی و نژادی آنها است که این براساس نقل قول بیان شده است.
   جلین از چهار محله تشکیل شده است که از زمان گرفتن سجلد (در سال 1303 از طرف رضا شاه دستور به دادن سجلد به افراد جهت جلوگیری از پراکندگی و وجود مسائل امنیتی شد. کدخدای جلین در آن زمان کل محمد عرب (پدر حاج قلی) بوده است که در حیاط آنها که امروز بنام حیاط حاج حسن عرب یا حاج حسن بی بی است سجلد می دادند) نامگذاری شده است. البته اکثر مردم جلین از نظر طوایف وابستگی دارند، ولی مردم محلات دارای وابستگی و فامیلیت بیشتری هستند، از چگونگی تشکیل محلات و نام آنها اطلاعات دقیق و مستندی در دست نیست.
   
وضعیت آب و هوایی:
   دارای آب و هوای معتدل و 2 حالته است که در قسمت جنوبی سردتر از قسمت شمالی است که علت مهاجرت، همین معتدل و آب و هوای خوش بوده است.
   دارای 2000 هکتار زمین کشاورزی می باشد که عمدۀ محصولات در اوایل بصورت توتون، پنبه، گندم، جو و شالی بوده است، که با حضور روسها سیب زمینی و به مرور گوجه فرنگی، باقلا و سویا کشت شده است.
   تأمین آب کشاورزی در قبل از طریق قناتها بوده است که هر قنات دارای نام و مشخصه خاصی بوده است، بمانند چاههای آبی یا بصورت تک نفره یا گروهی بوده است.

مجموعه قنات های این منطقه :
    شامل قنات بالاده و زیرده می شود. که قنات بالاده مانند دولنگه، مسگر محله، زمون چشمه، داودا و ... است و قنات زیر ده مانند ابولی (اولی)، پوراکبر، رحیم آباد و ... است.
   اولین چاههایی هم که برای جبران کمبود آب کشاورزی در این منطقه حفر گردیده عبارتند از: چاه فلسفی، شاه محمدی، صادقعلی. 
   آب رودخانه گرمابدشت هم که به سمت ربیع کلاته می آمد زمینهای آن منطقه و در بعضی مواقع زمینهای تپانعلی را هم تأمین می کرد که امروز قبل از بهره برداری و در اول فصل پائیز و زمستان این آب وارد سد نومل (کوثر) می شود تا در طول بهار و تابستان آب کشاورزی را تأمین کند.

جاده های جلین:
جاده سراسری گرگان- گنبد، در سال 1310 به دستور رضا شاه و با حضور آلمانیها و بیگاری مردم پی ریزی گردید بدین صورت که درختهای این محدوده بریده شد و ابتدا جاده شنی ساخته شد و سپس آسفالت گردید. 

مساجد و اماکن مذهبی:
   جلین دارای 4 مسجد بنام محلات بوده است. مسجد پائین محله، اولین مسجد جلین است که قدمت آن به 300 سال بر می گردد و در 3 مرحله خراب و ساخته شد که ساخت آخرین بار (مسجد کنونی) به 70 سال قبل بر می گردد.
   بر اثر افزایش جمعیت محمد تازیکی (محمد عمو) زمینی وقف کرد که در آن مسجد تازیکیها ساخته شد که عربها و تازیکیها در این مسجد و 2 محله پائین محله و ایزد در مسجد پائین محله می نشستند.
مسجد عربها هم در 60 سال قبل با اهدا زمین توسط حاج محمد پائین محله درست شد و مسجد ایزدیها هم بعدا با اهداء زمین توسط حاج قاسم خلیلی ساخته شد.
   یک امامزاده هم در پائین جلین بنام امامزاده هاشم است که راجع به قدمت و پیدایش آن اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

حمام:
   ابتدا بصورت خزینه ای بوده است که آب آن از طریق رودخانه وسط جلین وارد حیاط حاج ابول عرب می شد و داخل حیاط تقی گرزین (تقی کمشی) می شد که در آنجا یک استخر مانند بود که لجن آب فروکش می کرد و از طریق یک لوله آب وارد خزینه می شد و گرم کردن آب بدین صورت بود که زیر خزینه را چوب گذاشته و با آتش زدن آن آب را گرم می کردند. قبل از ورود به خزینه هم سکوهایی وجود داشت که برای کیسه و صابون زدن از آن استفاده می کردند.
  سپس حمامی ساخته شد و لوله کشی شد که بصورت 2 شیفت بود. در اوایل انقلاب هم توسط شورای اول حمام خراب شد و 2 حمام جداگانه ساخته شد که با پیشرت و ورود گاز به داخل خانه های امروزی از حمام عمومی خیلی کمتر استفاده می شود و هزینه هر نفر بزرگسال برای حمام سالانه یک من شالی و بچه ها نیم من شالی بود.

شالیکوبی
   جلین دارای یکسری دنگهایی بود که از آن جهت شالیکوبی استفاده می کردند و روی رودخانه نصب می شد و بوسیله آب می چرخید به نامهای دنگ دروازه، دنگ احمدخان، دنگ حاج حسن و ... .

وضعیت دامداری: 
   اکثر مردم در قبل دارای گوسفند و گاو بودند که گوسفند دارها دارای چوپان و یک فردی بنام دنبال بودند که سالانه آنها را حقوق می دادند. در دو فصل پائیز و زمستان در درون محل نگهداری می کردند که محلهای گوسفندان بزرگ را چفت، محل بره ها را کرو و جایگاه خواب چوپانان را کومه می گفتند.
   فصل بهار و تابستان بعلت گرمای هوا دامداران گوسفندان را به سمت کوه آلاگل یا پیه گرد کوه می بردند که مناطقی چون سوخته، قزلق، کفترپران، تپه سرد و ... محل تجمع گوسفندان بصورت تک یا گروهی بودند.
نحوه گاوداری به این صورت بود که همه گاوها را به یک نفر می سپردند به نام گه گله بان که هر کسی بنا بر سهم خودش حقوق چوپان یا گه گله بان را می پرداخت.
   بمرور پیشرفت صنعت، باعث از بین رفتن دامداری سنتی شد که امروزه 3 یا 4 گروه گله بیشتر نمانده است.

اقتصاد :

شغل اکثر مردم روستا کشاورزی است. دامپروری نیز تا حدودی به عنوان کار دوم و بصورت محدود و خانگی وجود دارد. ۷ نانوایی، ۳ بانک، ۳ مرکز بهداشتی و تعدادی مرکز خدماتی دیگر از جمله اماکن موجود در شهر هستند. تعاونی اعتباری امید نیز با داشتن چندین هزار سهامدار و فعالیت‌های بالای اقتصادی نقش پر رنگی در اشتغال زایی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان شهر داشته است.

 • موقعیت

  از نظر موقعیت جغرافیایی جلین، جزء بخش مرکزی استرآباد رستاق و جزء شهر گرگان محسوب می شود در 8 کیلومتری از گرگان و 32 کیلومتری از علی آباد (از نظر شرق و غرب) قرار دارد. جاده سراسری آنرا به دو قسمت شمال و جنوبی تقسیم کرده و با کوههای البرز 3 کیلومتر فاصله دارد. در قسمت شمالی محدود به زمینهای کشاورزی که بنام زیرده و قسمت جنوبی به جنگلها و کوههای البرز محدود می شود. روستای سیاهتلو در شرق جلین قرار دارد. در قسمت جنوب غربی با نومل و جنوب شرقی با توسکاستان و اصفهانکلاته و دودانگه هم مرز است. بعضی از زمینهای کشاورزی جلین در اطراف روستاهای چون علی آباد کنار شهر، آلوکلاته، معصوم آباد و سلطان آباد قرار دارد. جلین از چهار محله تشکیل شده است که از زمان گرفتن سجلد به این نام نامگذاری شده است. البته اکثر مردم جلین از نظر طوایف یک وابستگی دارند، ولی مردم محلات دارای وابستگی و فامیلیت بیشتری هستند، چگونگی تشکیل محلات و نام آنها براساس موقعیت جغرافیایی و نژادی آنها است که این براساس نقل قول بیان شده است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۵۱′۱۳″ شمالی ۵۴°۳۲′۱۰″ شرقی / ۳۶.۸۵۳۶۱° شمالی ۵۴.۵۳۶۱۱° شرقی / 36.85361; 54.53611

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۷٬۰۷۱ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  16.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

    اکثر مردم در قبل دارای گوسفند و گاو بودند که گوسفند دارها دارای چوپان و یک فردی بنام دنبال بودند که سالانه آنها را حقوق می دادند. در دو فصل پائیز و زمستان در درون محل نگهداری می کردند که محلهای گوسفندان بزرگ را چفت، محل بره ها را کرو و جایگاه خواب چوپانان را کومه می گفتند . فصل بهار و تابستان بعلت گرمای هوا دامداران گوسفندان را به سمت کوه آلاگل یا پیه گرد کوه می بردند که مناطقی چون سوخته، قزلق، کفترپران، تپه سرد و ... محل تجمع گوسفندان بصورت تک یا گروهی بودند. نحوه گاوداری به این صورت بود که همه گاوها را به یک نفر می سپردند به نام گه گله بان که هر کسی بنا بر سهم خودش حقوق چوپان یا گه گله بان را می پرداخت. به مرور پیشرفت صنعت، باعث از بین رفتن دامداری سنتی شد که امروزه 3 یا 4 گروه گله بیشتر نمانده است. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی است. دامپروری نیز تا حدودی به عنوان کار دوم و بصورت محدود و خانگی وجود دارد. ۷ نانوایی، ۳ بانک، ۳ مرکز بهداشتی و تعدادی مرکز خدماتی دیگر از جمله اماکن موجود در شهر هستند. تعاونی اعتباری امید نیز با داشتن چندین هزار سهامدار و فعالیت‌های بالای اقتصادی نقش پر رنگی در اشتغال زایی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان شهر داشته است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  حمیدرضا ساری محمدلی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0171334

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های جلین علیا

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید