خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری تسوج

درباره تسوج

جغرافیا :

تسوج در میان کوه‌های علمدار و دریاچه ارومیه قرار گرفته‌است و آب و هوایی سرد و نسبتاً معتدل بر این شهر حاکم است. شهر تسوج از لحاظ جغرافیایی در ۳۸ درجه و ۱۹ دقیقه شمالی و ۴۵ درجه و ۲۱ دقیقه شرقی قرار گرفته‌است.

مردم :

برطبق آمار سال ۱۳۹۰ خورشیدی از مجموع ۷۳۷۰ نفر جمعیت ساکن شهر تسوج، ۳۶۶۲ نفر مرد و ۳۷۰۸ نفر زن هستند که مجموعاً در قالب ۲۲۸۸ خانوار ساکن این شهر هستند. و بعد خانوار ۳٫۲ و نسبت جنسیتی ۹۸٫۸ می‌باشد . جمعیت شهر تسوج در سال ۱۳۷۵ برابر ۸۱۱۹ نفر و در سال ۱۳۸۵ برابر ۷۳۳۷ نفر بوده‌است و طبق آمار سال ۱۳۸۵، ۷۲ درصد از مردم این شهر باسواد و ۲۸ درصد بی سواد بودند.

کشاورزی :

از لحاظ کشاورزی، خشکبار، مخصوصا قیسی، زرد آلو، آلبالو، گردو و بادام تسوج، معروف بوده ولی در سال‌های اخیر به علل نامعلومی بیشتر درختان این شهر دچار آفت زدگی شده‌است. از اصلی‌ترین صادرات تسوج، خشکبار است که به کشورهای همسایه همچون ترکیه و جمهوری آذربایجان صادر می‌شود. و از میوه‌های تر، سیب لبنانی و گلابی تسوج تحت عنوان تسوج آرمدی معروفیت خاصی دارد .

کارخانجات :

در ۷ کیلومتری غرب شهر تسوج کارخانه آجر سفال چشمه کنان و در شهر تسوج، کارخانه‌های تولیدی به نام‌های گونی‌بافی تسوج و کارخانه چاپ فیلم و بسته بندی فعالیت می‌کنند، در ناحیه شهر تسوج، کارخانه قند رافینری فعالیت کرده و در ناحیه صنعتی چهرگان که در ۵ کیلومتری غرب شهر واقع شده، واحد سردخانه فعالیت می‌کند و به دلیل تکمیل نبودن زیر ساخت‌ها در آن ناحیه صنعتی، تاکنون استقبال گرمی از طرف صاحبان صنایع از آن نشده‌است. اما در زمینهٔ اشتغال، به دلیل نبود شغل مناسب برای جوانان اکثراً تحصیل کردهٔ منطقه، آن‌ها مجبور به مهاجرت به شهرهای بزرگ می‌شوند ولی با توجه به اینکه مردمان این شهر از سطح آگاهی زیادی برخوردارند مردم با مراجعه به شهر تسوج و ایجاد و ساخت خانه های ویلای هنوز هم بر توسعه شهر خود همت می گمارند از این رو جمعیت این شهر کاهش نیافته است. اخیراً معدن مس چشمه کنان در ۸ کیلومتری شهر تسوج شروع به فعالیت نموده، و همچنین در تاریخ ۹۱/۱۱/۲۳ با حضور استاندار آذربایجان شرقی (احمد علی رضابیگی)، کارخانه شن و ماسه و آسفالت شهرداری تسوج با ظرفیت تولید ۱۲۰ تن در ساعت، در این شهر تاریخی، به بهره برداری رسید. راه اندازی این واحد تولیدی، عمرانی که احداث آن از سال ۱۳۸۹ در زمینی به مساحت ۵ هکتار، طراحی و اجرا شده، بالغ بر ۱٫۵ میلیارد تومان، اعتبار هزینه شده و با افتتاح آن، برای ۱۵ نفر، فرصت شغلی، فراهم گردیده‌است. شهر تسوج دارای منطقه گردشگری بسیار زیبایی به نام الماس است که بازدید از آن سفر به شمال را در ذهن آدم تداعی می کند.

آثار تاریخی :

 • موقعیت

  تسوج در میان کوه‌های علمدار و دریاچه ارومیه قرار گرفته‌است و آب و هوایی سرد و نسبتاً معتدل بر این شهر حاکم است. شهر تسوج از لحاظ جغرافیایی در ۳۸ درجه و ۱۹ دقیقه شمالی و ۴۵ درجه و ۲۱ دقیقه شرقی قرار گرفته‌ است.این شهر در ۴۰ کیلومتری غرب شبستر، ۵۵ کیلومتری شرق شهرستان سلماس و ۱۴۰ کیلومتری شمال شهرستان ارومیه و ۱۱۰ کیلومتری غرب تبریز و ۷۲۱ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۸°۱۱′ شمالی ۴۵°۱۳′ شرقی / ۳۸.۱۹° شمالی ۴۵.۲۱° شرقی / 38.19; 45.21

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۷۳۷۰ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  11.0 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  318 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  از لحاظ کشاورزی، خشکبار، مخصوصا قیسی، زرد آلو، آلبالو، گردو و بادام تسوج، معروف بوده ولی در سال‌های اخیر به علل نامعلومی بیشتر درختان این شهر دچار آفت زدگی شده‌است. از اصلی‌ترین صادرات تسوج، خشکبار است که به کشورهای همسایه همچون ترکیه و جمهوری آذربایجان صادر می‌شود. و از میوه‌های تر، سیب لبنانی و گلابی تسوج تحت عنوان تسوج آرمدی معروفیت خاصی دارد .در ۷ کیلومتری غرب شهر تسوج کارخانه آجر سفال چشمه کنان و در شهر تسوج، کارخانه‌های تولیدی به نام‌های گونی‌بافی تسوج و کارخانه چاپ فیلم و بسته بندی فعالیت می‌کنند، در ناحیه شهر تسوج، کارخانه قند رافینری فعالیت کرده و در ناحیه صنعتی چهرگان که در ۵ کیلومتری غرب شهر واقع شده، واحد سردخانه فعالیت می‌کند و به دلیل تکمیل نبودن زیر ساخت‌ها در آن ناحیه صنعتی، تاکنون استقبال گرمی از طرف صاحبان صنایع از آن نشده‌است. اما در زمینهٔ اشتغال، به دلیل نبود شغل مناسب برای جوانان اکثراً تحصیل کردهٔ منطقه، آن‌ها مجبور به مهاجرت به شهرهای بزرگ می‌شوند ولی با توجه به اینکه مردمان این شهر از سطح آگاهی زیادی برخوردارند مردم با مراجعه به شهر تسوج و ایجاد و ساخت خانه های ویلای هنوز هم بر توسعه شهر خود همت می گمارند از این رو جمعیت این شهر کاهش نیافته است. اخیراً معدن مس چشمه کنان در ۸ کیلومتری شهر تسوج شروع به فعالیت نموده، و همچنین در تاریخ ۹۱/۱۱/۲۳ با حضور استاندار آذربایجان شرقی (احمد علی رضابیگی)، کارخانه شن و ماسه و آسفالت شهرداری تسوج با ظرفیت تولید ۱۲۰ تن در ساعت، در این شهر تاریخی، به بهره برداری رسید. راه اندازی این واحد تولیدی، عمرانی که احداث آن از سال ۱۳۸۹ در زمینی به مساحت ۵ هکتار، طراحی و اجرا شده، بالغ بر ۱٫۵ میلیارد تومان، اعتبار هزینه شده و با افتتاح آن، برای ۱۵ نفر، فرصت شغلی، فراهم گردیده‌است. شهر تسوج دارای منطقه گردشگری بسیار زیبایی به نام الماس است که بازدید از آن سفر به شمال را در ذهن آدم تداعی می کند.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس حجت عبدالرحمنی

 • پیش‌شماره تلفنی

  041

 • وبگاه

  http://tasujcity.ir/

موارد مرتبط

هتل های تسوج

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید