خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بمپور

درباره بمپور

بمپور دارای آب وهوای گرم و مرطوب است که دارای تابستانی طولانی و میانگین دمای آن در تابستان از ۴۰ درجه سانتی گراد بیشتر است . می‌توان گفت که بمپور از لحاظ تاریخی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رود که براساس کاوش‌هایی که در اطراف شهر بمپور صورت گرفته‌است تاریخ پیدایش آن به زمان ساسانیان و اشکانیان بر می‌گردد البته همچنان این تحقیقات ادامه دارد . در خرداد ماه ۱۳۸۷ سازمان میراث فرهنگی ایران اعلام کرد محوطه باستانی را در اطراف بمپور با وسعت ۱۵۰هکتار کشف کرده‌است که کاوشها در آن هم دوره بودن آن با تمدنهای شهر سوخته و جیرفت نشان می‌دهد در دوره معاصر هم تا پیش از سال ۱۳۷۰ بمپور بزرگترین بخش کشور بود که از آن بخشهای بزمان، فنوج، دلگان، و لاشار منشعب شدند، شهرداری بمپور هم همزمان با شهرهای سمنان، یزد، و کهکیلویه تأسیس شده‌است . از نقاط دیدنی آن هم می‌توان به ارگ بمپور و رودخانه بمپور اشاره کرد. بَمپور، بخش ، رود ، شهر و قلعه‌ای ویران در استان سیستان و بلوچستان است .

بخش بمپور :

در شهرستان بمپور، مشتمل بر دو دهستان بمپور شرقی و بمپور غربی است. از شمال به بخشهای حومه و بزمان (در شهرستان ایرانشهر)، از مشرق به بخش سرباز (در شهرستان ایرانشهر) و از جنوب به شهرستان نیک‌شهر، و از مغرب به شهرستان کهنوج (در استان کرمان) محدود است. بیشتر آبادیهای آن در قسمت شمالی در دشت، و در جنوب در قسمت کوهستانی قرار دارد. از گیاهان دارای درختان کَهور ، گز و کُنار، و از زیا دارای آهو ، شتر ، روباه ، شغال ، گرگ و گراز است، و کبک و تیهو نیز در آنجا وجود دارد. محصول عمده آن خرما، مرکبات، تره بار، گندم ، جو و ذرت است. رود بمپور از آن می‌گذرد . اهالی بمپور پیرو مذاهب تسنن (حنفی)، و شیعة اثناعشری اند و طوایف مهم بمپور عبارتند از: نارویی، رودینی، امیریان، طوقی، دکالی، حق‌شناس، آذریان، نرماشیری، خدایاری، صلاح زهی و ... . راه اصلی ایرانشهر ـ چابهار از آن می‌گذرد. در ۱۳۱۶ ش، طبق قانون تقسیمات کشوری، بمپور در بخش ایرانشهر در شهرستان خاش (استان هشتم) تشکیل شد، و در ۱۳۲۶ ش، پس از تشکیل فرمانداری ایرانشهر، بمپور به عنوان بخش جزو آن شد. در فهرست واحدهای تقسیمات کشوری تا پایان شهریورماه ۱۳۶۵ وزارت کشور، بخش بمپور مشتمل بر دهستانهای بمپور، چانف، لاشار، مسکوتان، فَنّوج، بِنت و ملوران ضبط شده است.

رود بمپور :

رودی به طول حدود ۱۷۵ کیلومتر، در جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان است. رود بمپور از ارتفاعات شمال شرقی شهرستان ایرانشهر، به نام کارواندر (به طول حدود شصت کیلومتر)، سرچشمه می‌گیرد و با جهت شمالی ـ جنوبی در دشت ایرانشهر (در حومه ایرانشهر)، پس از پیوستن رود کُنارو (به طول ۷۵ کیلومتر) از مشرق به آن، به نام رود بمپور، از دو کیلومتری جنوب شهر بمپور می‌گذرد و به جزموریان * منتهی می‌شود . کف رود بمپور و پیرامون آن شنی است. پیش از بستن سد بر آن، در دهکده‌های واقع در مسیر رود برای بهره‌مند شدن از آب آن برای زراعت، در قسمتهایی از آن با چوب بند می‌بستند و آب آن را به زمینهای مزروعی خود هدایت می‌کردند، و گاهی بر اثر سرازیر شدن آبِ ذخیره بند اول، بندِ دوم و برخی اوقات همه بندها ویران می‌شد. در۱۳۳۴ ش، بر روی آن در مشرق شهر سدّی بتونی بسته شد که طول تاج آن هشت متر و ارتفاعش از کف ۵.۵ متر و ضخامت آن شش متر است. این سد ۵۰۰، ۳ هکتار از اراضی بمپور را به زیر کشت برد .

شهر بمپور :

مرکز بخش (جمعیت طبق سرشماری ۱۳۷۵ ش، ۸۴۳، ۶ تن)، حدود ۲۲ کیلومتری مغرب شهر ایرانشهر، در ارتفاع ۴۹۳ متری واقع است. فاصله آن تا جز موریان در مغرب به حدود پنجاه کیلومتر می‌رسد. از طریق ایرانشهر با دریای عمان ارتباط دارد. فاصله ایرانشهر تا بندر چابهار در جنوب ۳۷۱ کیلومتر است. گاهی حداکثر مطلق دمای آن به ۴۷ درجه، و حداقل مطلق دمای آن به ۵.۱ درجه می‌رسد .

قلعه خرابه منسوب به دوره ساسانیان در آن دیده می‌شود. آب آشامیدنی شهر لوله کشی شده است. شهر بمپور کنونی در پای قلعه (شهر قدیمی) از دو آبادی باغ و الله‌آباد تشکیل شده است .

اهالی به گویش بلوچی و زبان فارسی سخن می‌گویند. در ۱۳۴۷ ش، بر اثر کاوشهای باستانشناسی در سیصدمتری مغرب قلعه بمپور، آثاری به دست آمد که حدوداً متعلق به ۲۹۰۰ تا ۱۹۰۰ سال پیش از میلاد است .

قلعه بمپور :

 قلعه‌ای است ویران در شهر بمپور. در گذشته بر تلی ریگی با ارتفاع سی ذرع بنا شده بود، و دور آن حدود ۸۰۰، ۲ ذرع، و به قولی حدود ۵۰۰، ۱، و ارتفاع آن در شمال ۳۵ ذرع و در جنوب پانزده ذرع بود. برخی بنای آن را از دوره بهمن اسفندیار، گروهی از، هفتواد کرمانی، و دسته‌ای از اردشیر بابکان می‌دانند. زیر تل قلعه ریگ نرم و روی تل، خاک خالص و سخت است . قلعه دارای دو دروازه و سه ارگ و یک باستیان (یا باستیون: بنای مرتفع نظامی، انبار اسلحه) بود. دروازه اول قلعه دو برج داشت که در زیر برج چپ گاوچاهی به عمق بیست یا بیست و پنج ذرع قرار داشت. دروازه دوم، بین شمال و مغرب واقع بود. در ارگ اول توپخانه و توپچیان جای داشتند. طول ارگ اول به ۱۲۳ ذرع و عرض آن به هفت ذرع، و دور آن به ۷۲۰ ذرع می‌رسید، و پنج برج و دوازده اتاق داشت. در ارگ دوم انبار غله و محل چند جوخه بود. طول ارگ دوم، ۴۲ ذرع و عرض آن ۲۷ ذرع بود و دور آن به ۱۵۰ ذرع می‌رسید و نُه برج و شانزده اتاق داشت. در ارگ سوم سربازخانه قرار می‌گرفت، و دروازه آن رو به شمال بود. گاوچاهی بالای ارگ با عمق هشتاد ذرع قرار داشت. طول ارگ سوم شصت ذرع، عرض آن چهل ذرع بود و دور آن به ۱۸۶ ذرع می‌رسید. دارای چهار برج و ۲۵ اتاق بود. باستیان در میانه ارگ سوم واقع بود، ارتفاع آن از سر کنگره حدود پنج ذرع و دور آن پنجاه ذرع بود. راهی از سوی شمال داشت که از آنجا توپ را به آسانی بالای باستیان می‌بردند. باستیان از دور پیدا بود و در حکومت وکیل الملک اول ساخته شده بود .

عمارت و خانه ضابط بلوچستان، و حمام و طویله اسبان توپخانه در خارج قلعه در سمت مشرق و جنوب بود . به طورکلی، قلعه با سه حصار کوتاه و یک حصار بلند و چهار دروازه تودرتو حراست می‌شد. در ۱۳۰۴، ناصرالدوله محل حکومت بلوچستان را از بمپور به فهرج (سرباز) منتقل کرد و ظاهراً قلعه بمپور پس از آن بتدریج رو به ویرانی گذاشت. تعداد ساکنان دور قلعه بمپور به سه هزار تن می‌رسید که هزار تن از آنان زارع بودند .

 • موقعیت

  بَمپور یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران، در منطقه مکران است . شهر بمپور مرکز بخش (جمعیت طبق سرشماری ۱۳۷۵ ش، ۸۴۳، ۶ تن)، حدود ۲۲ کیلومتری مغرب شهر ایرانشهر، در ارتفاع ۴۹۳ متری واقع است. فاصله آن تا جز موریان در مغرب به حدود پنجاه کیلومتر می‌رسد. از طریق ایرانشهر با دریای عمان ارتباط دارد. فاصله ایرانشهر تا بندر چابهار در جنوب ۳۷۱ کیلومتر است. گاهی حداکثر مطلق دمای آن به ۴۷ درجه، و حداقل مطلق دمای آن به ۵.۱ درجه می‌رسد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۷°۱۱′۴۳″ شمالی ۶۰°۲۷′۰۸″ شرقی / ۲۷.۱۹۵۳° شمالی ۶۰.۴۵۲۲° شرقی / 27.1953; 60.4522

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۴۹۳ متر

 • جمعیت

  ۹٬۰۷۳ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  ۲۸ درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۱۵۰ میلی‌متر

 • روزهای یخبندان سالانه

  ۳ روز

 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  در این منطقه درختان گز کنار و کهور میرویند و محصولات کشاورزی این شهر بیشتر گندم جو ذرت و خرما میباشد و آب زمین های کشاوری از طریق حفر چاه و یا از سد بمپور تامین میشود .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  رحیم صلاحزهی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۵۴۸۲۵۲

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های بمپور

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید