خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری باقرشهر

درباره باقرشهر

باقِرشهر یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. باقرشهر در محور ارتباطی قدیم تهران - قم و در بخش کهریزک شهرستان ری قرار دارد. بر طبق آخرین آمار جمعیتی تا پایان سال ۱۳۸۳ جمعیت باقرشهر بالغ بر ۵۸۸۴۰ نفر ذکر شده‌ است اما جمعیت این شهر به ۶۲۴۴۳ نفر رسیده است .

باقرشهر معروف به شهر بین الحرمین و میان آرامگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) و حضرت سید الکریم حسنی علیه السلام، واقع شده‌است . همجواری باقرشهر با دانشگاه پیام نور واحد باقرشهر، پالایشگاه نفت تهران، نیروگاه گازی ری، کارخانه سایپا پرس، و بسیاری از کارخانجات بزرگ کشور موجب رونق تجاری این منطقه گردیده است .

از مراکز مهم صنعتی آن می‌توان پالایشگاه تهران، تاسیسات نفتی و گازی ری، شرکت نفت بهران، شرکت انرژی، شهرک شهرسنگ بالغ بر ۱۱۱ کارگاه، مجتمع تجریشی و شرکت ایران سیلندر و شرکت سایپا پرس را نام برد.

دانشگاه پیام نور باقر شهر در سال ۱۳۸۶ در این شهر تاسیس شد.

باقرشهر بر اساس مصوبه مورخ ۴/۴/۷۵ هیئت وزیران، به شهر تبدیل شد. در تاریخ ۴/۱۲/۷۵ شهرداری این شهر افتتاح و حریم استحفاظی آن با ۵۵ کیلومتر مربع مساحت در تاریخ ۱۶/۴/۷۶ به تصویب وزیر کشور از مناطق ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران جدا و به باقرشهر الحاق شد.

باقرشهر در سه دوره فعالیت شوراهای اسلامی، رشد بسیاری را شاهد بوده است . از جمله مصادیق این رشد شهری میتوان به بوستانهای چند منظوره این شهر اشاره کرد. مجموعه عطر سیب شهرداری باقرشهر با باغ پرندگانی که در آن از چندین گونه متفاوت نگهداری می شود، مدرسه فوتبال، استادیوم ایثارگران، پیست اسکیت سواری، پت هلیکوپتر و … از جمله این بوستانهاست . بوستان بانوان که نام دیگر بوستان فدک است از دیگر افتخارات عمرانی باقرشهر است که در مساحتی به میزان تقریبی 5/4 هکتار برای اغلب رشته های ورزشی دارای سایت جداگانه است. این بوستان که دارای پیست دوچرخه سواری نیز هست در روز ویژه بانوان و در ساعات شبانگاهی ویژه خانواده هاست. در این بوستان امکاناتی چون جکوزی ، امکانات ورزشهای رزمی و غیره نیز وجود دارد.

بوستان ارغوان در محله جعفر آباد باقرشهر از دیگر بوستانهای این شهر است که توانسته است با نوع طراحی خاص و همچنین آبنمای موزیکال، جذابیتهایی دیدنی را برای شهروندان باقرشهری فراهم کند. باقرشهر در اکثر محله های خود دارای بوستان محلی است .

این شهر با چندین مجموعه ورزشی مجهز توانسته است به شهری مدال آور در عرصه های بین المللی تبدیل گردد. مجموعه ورزشی غدیر با سالنهای متعدد در رشته های مختلف مانند رینگ کشتی ، سالن کشتی ، سالن بدن سازی و غیره در کنار امکانات ورزشی سایر مجموعه ها مانند سالن چند منظوره شهدای باقرشهر و همچنین امکانات اداره تربیت بدنی باقرشهر، به شهروندان این شهر خدمات می دهد.

 • موقعیت

  باقِرشهر یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. باقرشهر در محور ارتباطی قدیم تهران - قم و در بخش کهریزک شهرستان ری قرار دارد. بر طبق آخرین آمار جمعیتی تا پایان سال ۱۳۸۳ جمعیت باقرشهر بالغ بر ۵۸۸۴۰ نفر ذکر شده‌ است اما جمعیت این شهر به ۶۲۴۴۳ نفر رسیده است . باقرشهر معروف به شهر بین الحرمین و میان آرامگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) و حضرت سید الکریم حسنی علیه السلام، واقع شده‌است . باقرشهر بر اساس مصوبه مورخ ۴/۴/۷۵ هیئت وزیران، به شهر تبدیل شد. در تاریخ ۴/۱۲/۷۵ شهرداری این شهر افتتاح و حریم استحفاظی آن با ۵۵ کیلومتر مربع مساحت در تاریخ ۱۶/۴/۷۶ به تصویب وزیر کشور از مناطق ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران جدا و به باقرشهر الحاق شد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۵°۳۰′۳۳″ شمالی ۵۱°۲۴′۰۸″ شرقی / ۳۵.۵۰۹۲° شمالی ۵۱.۴۰۲۲° شرقی / 35.5092; 51.4022

 • مساحت

  ۵۰۰ هکتار

 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۶۲۴۴۳ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  16.8 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  203 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  همجواری باقرشهر با حرم مطهر حضرت امام (ره) ، پالایشگاه تهران، نیروگاه برق ری، کارخانه سایپا پرس ، بسیاری از کارخانجات بزرگ کشور موجب رونق تجاری این منطقه گردیده است. از مراکز مهم صنعتی آن می‌توان به پالایشگاه تهران، تاسیسات نفتی و گازی ری، شرکت نفت بهران، شرکت انرژی، شهرک شهرسنگ بالغ بر ۱۱۱ کارگاه، مجتمع تجریشی ، شرکت ایران سیلندر و شرکت سایپا پرس را نام برد. دانشگاه پیام نور باقر شهر در سال ۱۳۸۶ در این شهر تاسیس شد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  سعید استادفرج

 • پیش‌شماره تلفنی

  0215523

 • وبگاه

  http://www.baghershahr.ir/

موارد مرتبط

هتل های باقرشهر

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید