خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بافت

درباره بافت

تغییرات جمعیتی شهر :

جمعیت شهر در سال ۱۳۳۵ تعداد ۳۸۶۱ نفر بوده و در سال ۱۳۶۵ جمعیت ۲۲۹/۱۷ نفر و آخرین سرشماری سال ۱۳۸۶ جمعیت شهر ۳۸٫۲۰۰ نفر و در حال حاضر جمعیتی قریب به ۳۸٫۲۰۰ نفر را در خود جای داده‌است . در سال ۱۳۸۷ خورشیدی درجه شهرداری ۷ و کارکنان شهرداری بافت یکصدو شصت نفر بود. به نظر می‌رسد جمعیت کنونی بافت قریب به۳۵٫۰۰۰ نفر باشد.

ویژگی‌های جمعیتی :

مردم بافت پایبند به اعتقادات مذهبی، ریشه دار و دارای اصالت هستند. شهر بافت شهدای زیادی را تقدیم وطن کرده‌است. ضمناً شهر بافت نخبه پرور است و نخبگان بسیاری به ایران و جهان معرفی کرده‌است. زبان مردم بافت فارسی همراه باگویش کرمانی و نیز لهجه کرمانی است. در بعضی افراد گاهی اصطلاحت قدیمی و سخت نیز در گفتگوهای محاوره‌ای شنیده می‌شود. همچنین به لحاظ دینی و مذهبی ۱۰۰ درصد مردم این شهر مسلمان و شیعه هستند.

جغرافیا :

شرایط خاص ارتفاعی؛ قرارگیری در مدارهای پایین و ویژگی‌های توپوگرافی که قرار گرفتن این شهرستان بین ادامه رشته کوه‌های زاگرس و امتداد ارتفاعات فلات مرکزی ایران ایجاد کرده است باعث ایجاد اقلیمی کاملاً متفاوت از نواحی همجوار در شهرستان بافت گردیده به گونه‌ای که با آغاز باران‌های موسمی ناشی از توده‌های موسمی مانسون در اواخر تابستان دما به طرز چشمگیری افت می‌کند همچنین قرار گیری دشت سیرجان در غرب و ارتفاعات ۴۴۰۰متری در شرق موجب ایجاد بادهای محلی غربی شده که در کاهش دمای تابستانه نقش موثری دارد.

به همین لحاظ بافت با اقلیمی کوهستانی و معتدل به بهشت جنوب می‌ماند. ارتفاعات شاخص شهرستان شامل ارتفاعات ۴۴۰۰ متری کوه شاه در شمال و کوه‌های ۳۸۰۰متری گوغر در شمال غرب همچنین ارتفاعات خبر در جنوب به بلندای ۳۸۵۰ متر و ارتفاعات پراکندهٔ مناطق گوشک و طرنگ با متوسط ارتفاعی ۳۰۰۰ متر است. (کوه شاه) در محدودهٔ شهرستان بافت و در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار گرفته است. نظرات متعددی در مورد وجه تسمیهٔ این کوه وجود دارد؛ همانطور که از سنگ نوشته‌های تخت شاهزاده برمیاید کوه شاه همواره تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاه بوده و از گذشته‌های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می‌آمدند؛ دلیل دیگر شکل قلهٔ غربی"قار باشی" است که به صورت تک قله از اکثر مناظر مشاهده می‌شود و با کوهستانهای اطراف اختلاف ارتفاع زیادی دارد بطوری که در روزهای صاف از سیرجان و بردسیر و تقریباً همهٔ نقاط شهرستان قابل روئیت است. مرتفع ترین نقطهٔ این کوهستان قلهٔ شرقی آن موسوم به "ننو" است که ۴۳۶۰ متر ارتفاع از سطح دریا را داراست.

قلهٔ قار باشی که مناظر بدیعی در زمستان دارد ۴۳۵۱ متر ارتفاع دارد. در گذشته جنگل زیبایی از درختان ارس و کهکم و بنه دامنه‌های این کوهستان را پوشانده بود که به دلیل عدم حفاظت و قطع درختان "به گفتهٔ محلیان برای سوخت کوره‌های ذوب مس و آهن" و چرای بی‌رویه تنها آثار معدودی از آنها در چند نقطه برجای مانده است. حیات وحش این منطقه روزگاری زبانزد بوده که با شکار بی رحمانه و تخریب و نا امنی زیستگاه به خصوص در دههٔ ۶۰ تقریباً تمام کل و قوچ و پلنگ این منطقه نابود شد. در سال‌های اخیر نیز متأسفانه با آغاز به کار معدن آهن تلخه چار شاهد ویرانی عظیمی در ارتفاع ۴۰۰۰ متری جبهه جنوبی قله قارباشی هستیم.

طبیعی :

شهر بافت به واسطه اینکه در دامنه کوه‌های لاله زار قرار دارد، شهری با معماری و ساختار کوهپایه‌ای دارد. بخش‌های شمالی و شمال غربی شهر بیشتر کوهستانی هستند و تعدادی از خانه‌ها و محلات دقیقاً در دامنه کوه واقع شده‌اند.

آب و هوا و اقلیم :

به لحاظ اقلیمی آب و هوای شهر بافت معتدل و کوهستانی است. ارتفاع شهر بافت از سطح دریا (۲۲۸۰متر) است که سومین شهر مرتفع ایران نام گرفته‌است. در تابستان‌ها هوای بافت بسیار خنک و دلپذیر و در زمستان‌ها سرد و یخبندان است. کوه‌ بلند شاه با ارتفاع ۴۳۷۴ متر در شهرستان بافت قرار دارند و شهر بافت در دامنه کوه‌های لاله زار قرار دارد.

رود بافت :

رودبافت از سرشاخه‌های هلیل رود، از مشرق آن می‌گذرد. پیرامون شهر را باغ‌های انبوه و زیبایی احاطه کرده‌است. بافت از مراکز داد و ستد تولیدات عشایری است که در اطراف زندگی می‌کنند. تنگ آسیا دو جَفته در سه کیلومتری شمال شرقی شهر واقع است.

فضای سبز :

به دلیل موقعیت آب وهوایی مناسب بافت و بارش مناسب برف و باران فضای سبز شهری بافت تقریباً ترکیبی از درختان کهنسال و جوان است که بیشتر شامل گردو، بادام ، چنار ، سرو و نارون هستند.

مناطق دیدنی :

شهر بافت بیشتر جاذبه‌های توریستی طبیعی را در خود جای داده است و این به دلیل موقعیت خاص اقلیمی این شهر و این منطقه می‌باشد.

سوغات :

سوغاتی‌های مهم این شهر شامل گردو (که به عنوان نماد بافت شناخته شده‌است)، زیره، عسل، فراورده‌های لبنی و انواع گلیم و قالیچه می‌باشد. همچنین از شیرینی‌ها نیز می‌توان به کلمپه و کماچ و نیز به قاووت یا به لهجه کرمانی (قوتو) اشاره کرد.

صنایع دستی :

صنایع دستی بافت بیشتر شامل قالی و گلیم و شیرکی پیچی و پته دوزی می‌باشد. بافت از مراکز مهم قالیبافی استان کرمان و کشور است. فرش دستباف شهر بافت به دلیل اقلیم خاص خود از نقشه‌های خاصی برخوردار است که از سایر نواحی استان کرمان متمایز است. قالی‌هایی که در این شهرستان تولید می‌شود دارای طرح کرمانی و نقش‌های شاه عباسی، گلدانی، حشمتی، گل بادامی و گل سرخی هستند. بافت پته نیز در بین مردم این شهر رواج دارد. همچنین بافت از مراکز تولید گلیم شیریکی پیچ در کشور است.

اقتصاد :

بافت به لحاظ کشاورزی از مناطق مهم در استان کرمان و حتی در سطح ایران محسوب می‌شود. بافت بیشترین سطح زیر کشت گردو در ایران را به خود اختصاص داده است. اقتصاد بافت بر پایه کشاورزی شامل کشت انواع صیفی جات و انواع میوه‌های سردسیری شامل گردو – انار، بادام، هلو، سیب، آلبالو، گیلاس، زردآلو و سایر میوه جات، دامپروری، بافت صنایع دستی و نیز صنعت استوار است. بافت بزرگترین تولید کننده گردوی ایران است.

صنایع و کارخانه‌ها :

بافت بیشترین ذخایر معدنی استان کرمان را در اختیار دارد. بیشتر صنایع و کارخانه‌های بافت در شهرک صنعتی بافت متمرکز شده‌اند. بخشی از کارخانه‌ها و صنایع شهرستان نیز در نواحی اطراف شهر و توابع بافت احداث شده‌اند و یا در حال احداث می‌باشند. برخی از کارخانه‌ها و صنایع مهم شهرستان بافت:

 

 • موقعیت

  شرایط خاص ارتفاعی؛ قرارگیری در مدارهای پایین و ویژگی‌های توپوگرافی که قرار گرفتن این شهرستان بین ادامه رشته کوه‌های زاگرس و امتداد ارتفاعات فلات مرکزی ایران ایجاد کرده است باعث ایجاد اقلیمی کاملاً متفاوت از نواحی همجوار در شهرستان بافتگردیده به گونه‌ای که با آغاز باران‌های موسمی ناشی از توده‌های موسمی مانسون در اواخر تابستان دما به طرز چشمگیری افت می‌کند همچنین قرار گیری دشت سیرجان در غرب و ارتفاعات ۴۴۰۰متری در شرق موجب ایجاد بادهای محلی غربی شده که در کاهش دمای تابستانه نقش موثری دارد. به همین لحاظ بافت با اقلیمی کوهستانی و معتدل به بهشت جنوب می‌ماند. ارتفاعات شاخص شهرستان شامل ارتفاعات ۴۴۰۰ متری کوه شاه در شمال و کوه‌های ۳۸۰۰متری گوغر در شمال غرب همچنین ارتفاعات خبر در جنوب به بلندای ۳۸۵۰متر و ارتفاعات پراکندهٔ مناطق گوشک و طرنگ با متوسط ارتفاعی ۳۰۰۰ متر است. (کوه شاه) در محدودهٔ شهرستان بافت و در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار گرفته است. نظرات متعددی در مورد وجه تسمیهٔ این کوه وجود دارد؛ همانطور که از سنگ نوشته‌های تخت شاهزاده برمیاید کوه شاه همواره تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاه بوده و از گذشته‌های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می‌آمدند؛ دلیل دیگر شکل قلهٔ غربی"قار باشی" است که به صورت تک قله از اکثر مناظر مشاهده می‌شود و با کوهستانهای اطراف اختلاف ارتفاع زیادی دارد بطوری که در روزهای صاف از سیرجان و بردسیر و تقریباً همهٔ نقاط شهرستان قابل روئیت است. مرتفع ترین نقطهٔ این کوهستان قلهٔ شرقی آن موسوم به "ننو" است که ۴۳۶۰ متر ارتفاع از سطح دریا را داراست. قلهٔ قار باشی که مناظر بدیعی در زمستان دارد ۴۳۵۱ متر ارتفاع دارد. در گذشته جنگل زیبایی از درختان ارس و کهکم و بنه دامنه‌های این کوهستان را پوشانده بود که به دلیل عدم حفاظت و قطع درختان "به گفتهٔ محلیان برای سوخت کوره‌های ذوب مس و آهن" و چرای بی‌رویه تنها آثار معدودی از آنها در چند نقطه برجای مانده است. حیات وحش این منطقه روزگاری زبانزد بوده که با شکار بی رحمانه و تخریب و ناامنی زیستگاه به خصوص در دههٔ ۶۰ تقریباً تمام کل و قوچ و پلنگ این منطقه نابود شد. در سال‌های اخیر نیز متأسفانه با آغاز به کار معدن آهن تلخه چار شاهد ویرانی عظیمی در ارتفاع ۴۰۰۰ متری جبهه جنوبی قله قارباشی هستیم.

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۹°۱۴′۰۳″ شمالی ۵۶°۳۶′۲۵″ شرقی / ۲۹.۲۳۴۲° شمالی ۵۶.۶۰۶۹° شرقی / 29.2342; 56.6069

 • مساحت

  ۱۴۰۰ هکتار

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۲۲۸۰ متر تا ۲۳۱۵ متر از سطح دریا (مرتفع ترین شهر بالای ۲۵ هزار نفر ایران)

 • جمعیت

  ۳۳،۱۰۷ نفر در سال ۱۳۹۰

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  13.6 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  204 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  صنایع دستی بافت بیشتر شامل قالی و گلیم و شیرکی پیچی و پته دوزی می‌باشد. بافت از مراکز مهم قالیبافی استان کرمان و کشور است. فرش دستباف شهر بافت به دلیل اقلیم خاص خود از نقشه‌های خاصی برخوردار است که از سایر نواحی استان کرمان متمایز است. قالی‌هایی که در این شهرستان تولید می‌شود دارای طرح کرمانی و نقش‌های شاه عباسی، گلدانی، حشمتی، گل بادامی و گل سرخی هستند. بافت پته نیز در بین مردم این شهر رواج دارد. همچنین بافت از مراکز تولید گلیم شیریکی پیچ در کشور است. بافت به لحاظ کشاورزی از مناطق مهم در استان کرمان و حتی در سطح ایران محسوب می‌شود. بافت بیشترین سطح زیر کشت گردو در ایران را به خود اختصاص داده است. اقتصاد بافت بر پایه کشاورزی شامل کشت انواع صیفی جات و انواع میوه‌های سردسیری شامل گردو – انار، بادام، هلو، سیب، آلبالو، گیلاس، زردآلو و سایر میوه جات، دامپروری، بافت صنایع دستی و نیز صنعت استوار است. بافت بزرگترین تولید کننده گردوی ایران است.

  بافت بیشترین ذخایر معدنی استان کرمان را در اختیار دارد. بیشتر صنایع و کارخانه‌های بافت در شهرک صنعتی بافت متمرکز شده‌اند. بخشی از کارخانه‌ها و صنایع شهرستان نیز در نواحی اطراف شهر و توابع بافت احداث شده‌اند و یا درحال احداث می‌باشند. برخی از کارخانه‌ها و صنایع مهم شهرستان بافت:

  • کارخانه فولاد بافت
  • کارخانه تولید شیر و لبنیات پاستوریزه بافت
  • کارخانه سنگ
  • مجتمع پتروشیمی دشتاب (مصوبه سفر نخست هیئت دولت به شهرستان بافت)
  • کارخانه فروکروم بافت
  • کارخانه کرک بافت: شهرستان بافت به لحاظ تولید کرک رتبه دوم تولید را پس از کشور چین به خود اختصاص داده‌است.
  • کارخانه مرغ گوشتی بافت
  • کارخانه تولید فیلترهای صنعتی خودرو (در حال مطالعه)
  • کارخانه فرآوری و بسته بندی مغز گردو و بادام با ظرفیت ۴۰۰تن در بخش دشتاب، منطقه خبر
  • صنایع تولید بتن در شهر بزنجان (درحال احداث)
  • مجتمع گلخانه‌ای طبیعت گستربافت
  • کارخانه بزرگ تولید لامپ‌های کم مصرف LED (در حال احداث)
 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  امید بختیاری

  http://www.baft.ir/

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۳۴

 • وبگاه

  http://www.baft.ir/

موارد مرتبط

هتل های بافت

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید