خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری باجگیران

درباره باجگیران

باجگیران شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر در بخش باجگیران شهرستان قوچان قرار دارد که در شمال شرقی استان خراسان و در سه کیلومتری مرز ایران و ترکمنستان و در فاصله تقریبی 32 کیلومتری عشق آباد مرکز آن کشور قراردارد. این شهر نقطهٔ صفر مرزی بین ایران و ترکمنستان است.

این شهر در مدار37 درجه و 39 دقیقه به طول 58 درجه و 25 دقیقه عرض شمالی قرارگرفته است . فاصله این شهر تا قوچان مرکز شهرستان 84 کیلومتر و تا مشهد مرکز استان 214 کیلومتر می‌باشد که جاده‌های ارتباطی طرف عشق آباد و قوچان آسفالته است.

بر اساس تقسیمات آب و هوایی باجگیران از نوع معتدل کوهستانی است، در ارتفاع ۱۷۲۴ متری از سطح دریا قرار گرفته ، ارتفاع زمین‌های زراعتی تا حدود 1900 متر رسیده ولی کوههای اطراف به 1500 تا2500 متر میرسد.

 این کوه‌ها سد بزرگی در مقابل بادهای سخت و سرد زمستانی ایجاد کرده و هوای معتدل تر نسبت به قوچان پدید می‌آورد. این کوه‌های بلند از جهت جذب بخارات و رطوبت و ابرهای باران‌زا بسیار موثر بوده و میزان باران این ناحیه نسبت به نواحی جلگه‌ای و دشت چون عشق آباد بیشتر است.

شهر باجگیران در شمال غربی کوه سَمْخُل (مرتفع‌ترین قله ۲۲۶۰ متر) واقع است. دره‌های کوه سمخل دارای مرغزار و جنگل است و در ۷۸ کیلومتری شمال شهر قوچان و دو کیلومتری جنوب مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار دارد.

بیشتر مردم آن از کرمانج‌های تیرهٔ سیوکانلو هستند که از شرق ترکیه به این منطقه مهاجرت کرده‌اند زبان‌های متداول در شهر بیشتر کرمانجی، ترکی و فارسی است. مذهب تمامی اهالی شیعه دوازده‌امامی است.

در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۰۸ زمین لرزه‌ای شمال شرقی ایران و ترکمنستان را لرزاند که براثر آن خانه‌های باجگیران آسیب دید.

وضعیت فرهنگی ، اجتماعی باجگیران :

جمعیت باجگیران در تیرماه 1351 تعداد 437 نفر مرد و 414 نفر زن و تعداد 183 خانوار بوده که 69 خانوار کشاورز، 53 خانوار اداری ، 28 خانوار کارگر، 21 خانوار مغازه‌دار، 6 خانوار نظامی ، 3 خانوار بیکار بوده‌اند. 

 از جمعیت فوق غیر از فعالیت‌های ذکر شده 76 خانوار دامپرور بوده‌اند مطابق سرشماری سال 1345 تعداد 996 نفر و درسال 1355 این جمعیت 1151 نفر و براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال 1357 جمعیت باجگیران به 666 نفر می‌رسد که نسبت به سال 65 و70 سیر نزولی و رشد منفی داشته است.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۸۳۷ نفر بوده‌است .

 زبان متداول اکثر مردم کردی بوده ، عده‌ای هم به زبان ترکی و فارسی تکلم می‌کنند، مذهب تمامی اهالی شیعه اثنی عشر و غیر از عده‌ای کارمندان دولتی که از سایر شهرها به باجگیران آمده‌اند اکثریت اهالی از تیره سیوکانلو می‌باشند.

تاریخچه :

محل این شهر در قدیم زمستانگاه کُردهای تیرهٔ کیلانلو بود.

اداره گمرگات ایران در زمانی که در دوره قاجار به بلژیکی‌ها واگذار شده‌ بود برای گرفتن سهم دولت از کالاهایی که از مرز عشق‌آباد خارج می‌شد باج‌گیرهایی را که اسب و تفنگ داشتند برای این کار استخدام کرد. این افراد باج‌گیر نخست در روستای بردر (در ۸ کیلومتری باختر باجگیران) جای گرفتند. بعداً که این گروه به محل کنونی شهر باجگیران انتقال یافتند نام آن‌ها (باجگیران) نیز به محل جدید داده شد. محل گمرک نخست ساختمان حاتم بیک، سپس کاروانسرای حاجی قربان و پس از آن به محل فعلی که با کمک آلمانی‌ها ساخته شده‌است منتقل شد.

 • موقعیت

  باجگیران مرکز بخش "باجگیران" جزء دهستان دولتخانه از شهرستان قوچان می‌باشد که در شمال شرقی استان خراسان و در سه کیلومتری مرز ایران و ترکمنستان و در فاصله تقریبی 32 کیلومتری عشق آباد مرکز آن کشور قرار دارد.  این شهر در مدار 37 درجه و 39 دقیقه به طول 58 درجه و 25 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است. فاصله این شهر تا قوچان مرکز شهرستان 84 کیلومتر و تا مشهد مرکز استان 214 کیلومتر می‌باشد که جاده‌های ارتباطی طرف عشق آباد و قوچان آسفالته است. بر اساس تقسیمات آب و هوایی باجگیران از نوع معتدل کوهستانی است، در ارتفاع ۱۷۲۴ متری از سطح دریا قرار گرفته ، ارتفاع زمین‌های زراعتی تا حدود 1900 متر رسیده ولی کوههای اطراف به 1500 تا2500 متر میرسد. این کوه‌ها سد بزرگی در مقابل بادهای سخت وسرد زمستانی ایجاد کرده و هوای معتدل تر نسبت به قوچان پدید می‌آورد. این کوه‌های بلند از جهت جذب بخارات و رطوبت و ابرهای باران‌زا بسیار موثر بوده و میزان باران این ناحیه نسبت به نواحی جلگه‌ای و دشت چون عشق آباد بیشتر است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۷°۳۷′۲۰″ شمالی ۵۸°۲۵′۲۱″ شرقی / ۳۷.۶۲۲۲° شمالی ۵۸.۴۲۲۵° شرقی / 37.6222; 58.4225

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۷۲۴ متر

 • جمعیت

  ۸۳۷ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  12 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۲۴۰ میلی‌متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  بازارچه مرزی باجگیران و وجود گمرگ از ظرفیت های مهم شهرستان قوچان است که با سهم بالای صادرات جاده ای و چمدانی،هم اکنون تنها مرز صادراتی کشور به شمار می رود و تاکنون از این مرز واردات انجام نشده است. مرز باجگیران با جابجایی کالا و مسافر با کشورهای آسیای میانه و ارتباط با جمعیت 250 میلیونی نفری آن طرف مرز، نقش بسزایی در توسعه شهرستان قوچان،استان خراسان رضوی و کشور دارد. محصولات کشاورزی این شهر گندم دیم و تره بار بویژه سیب زمینی است . دامداری نیز دارد و فرآورده‌های دامی آن روغن و پشم گوسفند است. صنایع دستی باجگیران و قالی بافی با طرح ترکمنی و نقش یعقوب خانی و نیز طرح کردی با نقش‌های خشتی و گلدار است.درختان زبان گنجشک، اُرْس، پسته وحشی و همچنین آنغوره، شاه تره، کاکوتی ، گل ختمی و گل گاو زبان در آن یافت می‌شود.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  ولیخانی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0582372

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های باجگیران

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید