خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری ایوانکی

درباره ایوانکی

موقعیت جغرافیایی :

ایوانِ کِی، غربی‌ترین بخش استان سمنان است از این رو آن را پیشانی استان نام نهاده‌اند. شهری است کوچک با جمعیتی بیش از ۱۴۰۰۰ نفر در ۵۵ کیلومتری شرق تهران؛ که از شمال با شهرهای دماوند، آبسرد و از جنوب با کویر و از شرق با گرمسار و از غرب با پاکدشت و تهران همسایه است. این شهر محل رویارویی دو دنیای متفاوت است. در ۲۵ کیلومتری این شهر جاده سر سبز فیروزکوه قرار دارد و در ۵ کیلومتری جنوب شهر، دشت کویر یکی از مخوف‌ترین بیابان‌های جهان با تپه‌های ماسه روان و شن و بادهایی که روز روشن را تار می‌کنند و مار و افعی‌های بسیار خطرناک، سمی و کشنده دارد.

جاده مشهور سنگفرش کویر از حوالی ایوانکی آغاز می‌شود و تا قلب کویر را می‌یابد. قدمت این جاده به ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش می‌رسد. می‌توان گفت که قدیمی‌ترین جاده جهان است. جاده به این معنی که زیر سازی داشته باشد و تأسیسات میان راهی. دیر زمانی این شهر مکانی نسبتاً مهم بوده است.

مردم :

مردم ایوانکی از قوم تات هستند و به زبان تاتی سخن می‌گویند. ایوانکی مرکز تات‌زبانان استان سمنان است.

مردم ایوانِ کِی عمومأ خون‌گرم و مهمان نواز هستند البته روی برخی اعتقادات خود حساسیت‌های خاصی دارند مانند اسم شهر و لهجه.از مهم‌ترین تیره‌های بومی ایوانکی می‌توان به سعیدی، مشیری، هاشمی، اشتری، قاسمی، عرب سرهنگی و ایوانکی اشاره کرد.

اقتصاد :

در حال حاضر ایوانِ کِی یکی از فعال‌ترین مناطق صنعتی استان سمنان با سه شهرک صنعتی فعال بوده ولی جمعیت بومی شهر اکثرأ به کارهای آزاد مشغولند و به تازگی پذیرای سیل مهاجرین از استان‌های همجوار و حتی دور هستند.

این شهر دارای تنوع محصولات کشاورزی زیادی می‌باشد که مهترین آنها خربزه و انار است. دارای آب و هوای سرد و خشک در زمستان و گرم در تابستان می‌باشد و حدوداً در ارتفاع ۱٬۰۷۵ متری از سطح دریا می‌باشد. از محدود شهرهایی است که در آن ۳ شهرک صنعتی دایر است . این شهر از چند صد سال پیش تا به امروز در مسیر تاریخی جاده ابریشم بوده است و دارای معدنهای زیادی از جمله نمک و گچ می‌باشد. وجود شهرکهای صنعتی بسیار گسترده موجب گسترش این شهر گردیده است .

دانشگاه‌ها :

طی چند سال گذشته ۵ دانشگاه در این شهر تأسیس شده است. از دانشگاه‌های فعال در ایوان کِی می‌توان به دانشگاه‌های ذیل اشاره کرد:

 • موقعیت

  ایوانِ کِی، غربی‌ترین بخش استان سمنان است از این رو آن را پیشانی استان نام نهاده‌اند. شهری است کوچک با جمعیتی بیش از ۱۴۰۰۰ نفر در ۵۵ کیلومتری شرق تهران؛ که از شمال با شهرهای دماوند، آبسرد و از جنوب با کویر و از شرق با گرمسار و از غرب با پاکدشت و تهران همسایه است. این شهر محل رویارویی دو دنیای متفاوت است. در ۲۵ کیلومتری این شهر جاده سر سبز فیروزکوه قرار دارد و در ۵ کیلومتری جنوب شهر، دشت کویر یکی از مخوف‌ترین بیابان‌های جهان با تپه‌های ماسه روان و شن و بادهایی که روز روشن را تار می‌کنندو مار و افعی‌های بسیار خطرناک، سمی و کشنده دارد. جاده مشهور سنگفرش کویر از حوالی ایوانکی آغاز می‌شود و تا قلب کویر را می‌یابد. قدمت این جاده به ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش می‌رسد. می‌توان گفت که قدیمی‌ترین جاده جهان است. جاده به این معنی که زیر سازی داشته باشد و تأسیسات میان راهی. دیر زمانی این شهر مکانی نسبتاً مهم بوده است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۵°۲۰′۴۳″ شمالی ۵۲°۰۳′۴۷″ شرقی / ۳۵.۳۴۵۳° شمالی ۵۲.۰۶۳۱° شرقی / 35.3453; 52.0631

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱٬۰۷۵ متر

 • جمعیت

  ۱۴٬۴۶۲ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  16.6 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  127 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  در حال حاضر ایوانِ کِی یکی از فعال‌ترین مناطق صنعتی استان سمنان با سه شهرک صنعتی فعال بوده ولی جمعیت بومی شهر اکثرأ به کارهای آزاد مشغولند و به تازگی پذیرای سیل مهاجرین از استان‌های همجوار و حتی دور هستند. این شهر دارای تنوع محصولات کشاورزی زیادی می‌باشد که مهترین آنها خربزه و انار است. دارای آب و هوای سرد و خشک در زمستان و گرم در تابستان می‌باشد و حدوداً در ارتفاع ۱٬۰۷۵ متری از سطح دریا می‌باشد. از محدود شهرهایی است که در آن ۳ شهرک صنعتی دایر است . این شهر از چند صد سال پیش تا به امروز در مسیر تاریخی جاده ابریشم بوده است و دارای معدنهای زیادی از جمله نمک و گچ می‌باشد. وجود شهرکهای صنعتی بسیار گسترده موجب گسترش این شهر گردیده است .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  آقای علی همتی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0232462

 • وبگاه

  http://www.eyvanekey.ir/

موارد مرتبط

هتل های ایوانکی

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید