خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری انارک

درباره انارک

موقعیت جغرافیایی :
شهر انارک بطول ۵۳ درجه و ۴۲ درجه شرقي از نصف النهار گرينويج و عرض ۳۳درجه و ۱۸دقيقه و ۳۰ ثانيه شمالي از خط استوا قرار دارد . شهر انارک تا مرکز شهرستان ۷۲ کيلومتر فاصله و تا مرکز استان ( اصفهان ) ۲۲۰ کيلومتر مي باشد . اين شهر از طريق جاده ترانزيتي طريق الرضا که از شرق مي گذرد به استان خراسان و از طريق راه بندرعباس که در آينده احداث خواهد شد تا استان سمنان ادامه مي يابد و با شمال و جنوب کشور ارتباط پيدا خواهد کرد . از لحاظ تقسيمات زمين شناسي ايران جزو ايران مرکزي قرار دارد . از نظر چينه شناسي موجود در مناطق کوهستاني انارک متعلق به دوران پرکامبرين رسوبات متعلق به پرکامبرين عمدتا به رنگ سياه و سياه مايل به خاکستري درکل ناحيه گسترش يافته است . از نظر زلزله خيزي بعلت وجود گسله هاي فراوان در منطقه نشانگر حرکات شديد زمين بعد از حرکات کوهزايي بوده است. انارک که از انار گرفته شده و انار يکي از مقدس ترين درختان است و تقدس خود را تا به امروز در ميان ايرانيان نگهداشته است و از شهرهاي قديمي است که بعلت قدمت طولاني سندي از آن در دست نيست حدود طبيعي و سياسي اين شهر از شمال به امتداد رشته کوههاي آهکي دره انجير، از شرق به کوهستانهاي متصل به رشته کوههاي شمالي از جنوب به رشته کوهستان کم ارتفاع به نام کوه لاک و چفت و از غرب به دشت هموار و پوسيده از شنهاي سياه رنگ محدود است . انارک در شرق شهرستان نائين قرار گرفته و از شمال به کوير نمک از شرق به شمال کوير لوت از جنوب به اردکان يزد و از غرب به شهرهاي اصفهان ، اردستان محدود ميگردد. اين شهر در حاشيه کوير مرکزي واقع شده و از جهت شمال تا کوير نزديک به ۱۵۰ کيلومتر فاصله دارد . بلندي انارک از سطح دريا 1,429 متر است . بدين ترتيب انارک ۱۰۰ متر کوتاهتر از بلندي اصفهان نسبت به سطح آبهاي خليج فارس است.  مساحت اين شهر حدود ۷۹/۷۲۴ هکتار است . فاصله هوائي انارک تا تهران ۳۴۲ کيلومتر است . راه آهن کاشان ، يزد از ميان دشتي مي گذرد که در غرب انارک است .

انارک از لحاظ امکانات داراي شبکه آبرساني و فاضلاب بوده که آب آن از چاههاي ۲ الي ۳ کيلومتري شهر تامين و به شهر انتقال مي يابد البته با وجود چشمه داخل شهر و آب مزارع اطراف شهر که از مالکين خريداري گرديده هنوز داراي مشکل کم آبي است و به هنگام بارندگيهاي فراوان اين شهر بي نياز از آب مي باشد. از لحاظ اقتصادي ، اهالي انارک اکثريت قاطع از طريق کار در معادن زندگي خود را تامين مي نمايند و بدليل کمبود آب کشاورزي رونق چنداني ندارد. دامداري انارک که کلا سنتي است درسال ۶۰ حدود ۱۰۰۰ راس گوسفند داشته و در سال۷۰ به ۷۰۰ راس گوسفند رسيده است و در حال حاضر انارک دامداري به اين طريق مي باشد. صنعت قاليبافي در قبل که رونق زيادي داشته هم اکنون با وجود قيمت کم فرش از رونق خوبي برخوردار نيست و نسبت به قبل کمتر به اين شغل مي پردازند. در انارک معادن غني و بسيار وجود دارد که اکثريت آنها دست نخورده باقيمانده است و درحال حاضر تنها معدن سرب نخلک با وجود حدود نزديک به ۳۰۰ نفر کارگر به فعاليت مشغول مي باشد . معادن اين شهر مس طالمسي ، معدن مسکني ، تلخه، پتيار، کالکافي، خوني، جعفري باقرق، چاه سفيد، علم، خالو حيدر، چاه شوره، سبرز ، بل عظيم، قبله، چاه خربزه، گود، سياه کوه و نخلک. اين معادن داراي ذخاير سرب، آهن، طلا، مولبيدن، پيريت، نيکل، کبالت، اورانيوم، مس، زاغ، آنتيموان و غيره مي‌باشد. نخلک که قديمي‌ترين معدن مي‌باشد و در ۳۱ کيلومتري شمال شرقي انارک واقع شده است . تاريخچه قدمت آن به دوره ساسانيان و قبل از آن بر مي‌گردد و در سال ۱۳۱۰ توسط آقاي صدريه مورد استخراج قرار گرفته است آثار بدست آمده و موجود در معدن مؤيد اين نظريه است .

معدن طالمسي و مسکني از نظر جغرافيايي در دو منطقه به فاصله ۸ کيلومتر از يکديگر واقع هستند و در ۳۸ کيلومتري غرب انارک قرار دارند. جمعيت شهر در قبل به ۵۰۰۰ نفر رسيده و در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰۰ نفر مي‌باشند. ۹۹% جمعيت قريب به اتفاق انارک را مسلمانان تشکيل مي‌دهند. در اين شهر ۹ مسجد و امامزاده و ساير اماکن مذهبي وجود دارد .

بر اساس آمار سال ۱۳۵۵ جمعيت فعال از نظر اقتصادي ۹ نفر بوده که با توجه به مشکلات اقتصادي اين رقم در سال ۱۳۶۵ به ۱۰۸ نفر افزايش يافته است .

آب و هواي اين شهر بياباني خشک است و بارندگي آن ساليانه ۱۰۸ ميليمتر ميباشد .

گویش :

گویشی که در انارک به آن صحبت می‌شود از گویش‌های مربوط به گویشهای ایران مرکزی است. تفاوت این گویش با گویش مردم نایین تنها در لهجه و آواهاست.

 • موقعیت

  شهر انارک بطول ۵۳ درجه و ۴۲ درجه شرقي از نصف النهار گرينويج و عرض ۳۳درجه و ۱۸دقيقه و ۳۰ ثانيه شمالي از خط استوا قرار دارد . شهر انارک تا مرکز شهرستان ۷۲ کيلومتر فاصله و تا مرکز استان ( اصفهان ) ۲۲۰ کيلومتر مي باشد . اين شهر از طريق جاده ترانزيتي طريق الرضا که از شرق مي گذرد به استان خراسان و از طريق راه بندرعباس که در آينده احداث خواهد شد تا استان سمنان ادامه مي يابد و با شمال و جنوب کشور ارتباط پيدا خواهد کرد . از لحاظ تقسيمات زمين شناسي ايران جزو ايران مرکزي قرار دارد . از نظر چينه شناسي موجود در مناطق کوهستاني انارک متعلق به دوران پرکامبرين رسوبات متعلق به پرکامبرين عمدتا به رنگ سياه و سياه مايل به خاکستري در کل ناحيه گسترش يافته است . از نظر زلزله خيزي بعلت وجود گسله هاي فراوان در منطقه نشانگر حرکات شديد زمين بعد از حرکات کوهزايي بوده است. انارک که از انار گرفته شده و انار يکي از مقدس ترين درختان است و تقدس خود را تا به امروز در ميان ايرانيان نگهداشته است و از شهرهاي قديمي است که بعلت قدمت طولاني سندي از آن دردست نيست حدود طبيعي و سياسي اين شهر از شمال به امتداد رشته کوههاي آهکي دره انجير، از شرق به کوهستانهاي متصل به رشته کوههاي شمالي از جنوب به رشته کوهستان کم ارتفاع به نام کوه لاک و چفت و از غرب به دشت هموار و پوسيده از شنهاي سياه رنگ محدود است . انارک در شرق شهرستان نائين قرارگرفته و از شمال به کوير نمک از شرق به شمال کوير لوت از جنوب به اردکان يزد و از غرب به شهرهاي اصفهان ، اردستان محدود ميگردد. اين شهر در حاشيه کوير مرکزي واقع شده و از جهت شمال تا کوير نزديک به ۱۵۰ کيلومتر فاصله دارد . بلندي انارک از سطح دريا 1,429 متر است ، بدين ترتيب انارک ۱۰۰ متر کوتاهتر از بلندي اصفهان نسبت به سطح آبهاي خليج فارس است . مساحت اين شهر حدود ۷۹/۷۲۴ هکتار است . فاصله هوائي انارک تا تهران ۳۴۲ کيلومتر است . راه آهن کاشان ، يزد از ميان دشتي مي گذرد که در غرب انارک است .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۳°۱۸′۴۰″ شمالی ۵۳°۴۱′۵۴″ شرقی / ۳۳.۳۱۱۱۱° شمالی ۵۳.۶۹۸۳۳° شرقی / 33.31111; 53.69833

 • مساحت

  ۷۹/۷۲۴ هکتار

 • ارتفاع از سطح دریا

  1,429 متر ( 4,688 پا )

 • جمعیت

  1,285 نفر در سال 2006 میلادی

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۱۰۸ ميليمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  انارک از لحاظ امکانات داراي شبکه آبرساني و فاضلاب بوده که آب آن از چاههاي ۲ الي ۳ کيلومتري شهر تامين و به شهر انتقال مي يابد . البته با وجود چشمه داخل شهر و آب مزارع اطراف شهر که از مالکين خريداري گرديده هنوز داراي مشکل کم آبي است و به هنگام بارندگيهاي فراوان اين شهر بي نياز از آب مي باشد. از لحاظ اقتصادي ، اهالي انارک اکثريت قاطع از طريق کار در معادن زندگي خود را تامين مي نمايند و بدليل کمبود آب کشاورزي رونق چنداني ندارد. دامداري انارک که کلا سنتي است در سال ۶۰ حدود ۱۰۰۰ راس گوسفند داشته و در سال۷۰ به ۷۰۰ راس گوسفند رسيده است و در حال حاضر انارک دامداري به اين طريق مي باشد. صنعت قاليبافي در قبل که رونق زيادي داشته هم اکنون با وجود قيمت کم فرش از رونق خوبي برخوردار نيست و نسبت به قبل کمتر به اين شغل مي پردازند. در انارک معادن غني و بسيار وجود دارد که اکثريت آنها دست نخورده باقيمانده است و درحال حاضر تنها معدن سرب نخلک با وجود حدود نزديک به ۳۰۰ نفر کارگر به فعاليت مشغول مي باشد . معادن اين شهر مس طالمسي ، معدن مسکني ، تلخه، پتيار، کالکافي، خوني، جعفري باقرق، چاه سفيد، علم، خالو حيدر، چاه شوره، سبرز ، بل عظيم، قبله، چاه خربزه، گود، سياه کوه و نخلک. اين معادن داراي ذخاير سرب، آهن، طلا، مولبيدن، پيريت، نيکل، کبالت، اورانيوم، مس، زاغ، آنتيموان و غيره مي‌باشد. نخلک که قديمي‌ترين معدن مي‌باشد و در ۳۱ کيلومتري شمال شرقي انارک واقع شده است ، تاريخچه قدمت آن به دوره ساسانيان و قبل از آن بر مي‌گردد و در سال ۱۳۱۰ توسط آقاي صدريه مورد استخراج قرار گرفته است آثار بدست آمده و موجود در معدن مؤيد اين نظريه است . معدن طالمسي و مسکني از نظر جغرافيايي در دو منطقه به فاصله ۸ کيلومتر از يکديگر واقع هستند و در ۳۸ کيلومتري غرب انارک قرار دارند. بر اساس آمار سال ۱۳۵۵ جمعيت فعال از نظر اقتصادي ۹ نفر بوده که با توجه به مشکلات اقتصادي اين رقم در سال ۱۳۶۵ به ۱۰۸ نفر افزايش يافته است .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  سید حامد طباطبایی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0324

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های انارک

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید