خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری انابد

درباره انابد

اَنابَد شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر در بخش انابد شهرستان بردسکن قرار دارد.

جمعیت این شهردر سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۹۶۸ نفر بوده‌است .

در این شهر امامزاده سید هاشم قرار دارد که مورد توجه و احترام مردم انابد و بردسکن می‌باشد. از سال ۱۳۸۰ شهرداری تشکیل و اولین شهردار آقای امین‌الله مقصود بود که مدت ۴٫۵ سال خدمت نمود و پس از وی دومین شهردار آقای مهندس حامد علوی می‌باشد. در وجه تسمیه آن چند نظر قابل توجه‌است: اول اینکه این محل ابتدا به علت داشتن باغ‌های انار زیاد و مرغوب، انارآباد نام داشته‌است و به تدریج به انارباد-اناربد وانابد تبدیل شده‌ است. نظر دیگر این است که این لفظ اشاره به آبادی دور است یعنی ابتدا «آن آبادی» بوده‌ است و به تدریج آن آباد و اناباد و انابد شده‌ است. نظر دیگر این است که ابتدا آن رباط (اشاره به کاروانسرا) بوده‌است که به مرور آنارباط-آناربط و انابط و انابت شده‌ است.

 • موقعیت

  اَنابَد شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران . این شهر در بخش انابد شهرستان بردسکن قرار دارد . جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۹۶۸ نفر بوده‌ است . در این شهر امامزاده سید هاشم قرار دارد که مورد توجه و احترام مردم انابد و بردسکن می‌باشد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۵°۱۵′۰۲″ شمالی ۵۷°۴۸′۳۷″ شرقی / ۳۵.۲۵۰۶° شمالی ۵۷.۸۱۰۳° شرقی / 35.2506; 57.8103

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۹۰۴ متر

 • جمعیت

  ۵۹۶۸ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  از مشكلات اساسي پيش‌روي شهر و شهرداري بحث مهاجرت پذيري بالاي شهر است. متاسفانه به دليل خشكسالي‌هاي پي در پي، ساکنان براي فرار از فقر درآمدي روستا به انابد كه از حيث وجود مشاغل پايين دستي مثل كارگري به خاطر وجود كوره‌هاي آجرپزي و كشت و صنعت استان قدس در وضعيت بهتري است، آمده و در اين شهر ساكن مي‌شوند. با توجه به اين‌كه شهر انابد در نزديكي مركز شهرستان قرار گرفته، مردم اندك سرمايه و درآمدي كه به دست مي‌آورند، در خدمت چرخه اقتصادي شهر قرار نمي‌دهند. هنوز بازار در اين شهر شكل نگرفته و پيشه‌وري و مغازه‌داري در انابد بي رونق و پراكنده است. با توجه به اين‌كه بيش از 85 درصد جمعيت انابد به شغل كشاورزي و دامپروري مشغول هستند، ولي خشكسالي‌ها و كمبود منابع آبي و شوري آب و خاك، و كشت و كار به صورت سنتي باعث شده سطح درآمد و توليد آن‌ها پايين باشد. قريب به 40 درصد از جمعيت شاغل در صنعت كوره‌داري به دليل ركود بازار ساخت و ساز به صورت نيمه جان خانه نشين و آفتاب نشين هستند كه ماحصل ‌آن اقتصاد ضعيف شهري بوده و به تبع آن بنيه مالي شهرداري نيز ضعيف شده است. از ديگر مشكلات شهر انابد بحث اراضي است كه متاسفانه بيش از 90 درصد اراضي در محدوده خدماتي شهر فاقد سند و به صورت قولنامه‌اي است که به صورت غيررسمي بين مردم خريد و فروش مي‌شود و به دليل يكسري تعارضات امكان تهيه سند براي اين اراضي وجود ندارد. بالا بودن نرخ بيكاري، نبود زيرساخت‌هاي لازم شهري و تامين نبودن نيازهاي فرهنگي و ورزشي در شهر انابد از عمده‌ترين مشكلات اجتماعي اين شهر می باشد .هندوانه آجیلی مهم ترین محصول تابستانی اَست کِه رعایت تناوب کشت، اصلی ترین علت کشت دَر انابد است.دَر این کشت، اَز بذر منطقه سبزوار کِه متناسب با شرایط آب وَ هوایی وَ خاک شهر انابد وَ همچنین دارای راندمان تولید بالاتر دَر مقایسه با سایر ارقام می باشد، استفاده شده است.این محصول بعد اَز بسته بندی دَر تهران، بِه کشورهای همسایه صادر می شود.گستره اراضی کشاورزی شرکت کشت و صنعت انابد حدود سه هزار و 400 هکتار است که با داشتن 28 حلقه چاه عمیق، کشت محصولات بهاره از جمله خربزه، دانه هندوانه آجیلی، یونجه، پنبه، ذرت علوفه ای انار و پسته و کشت محصولات پاییزه از جمله گندم، جو، کلزا در آنها به طور متناسب انجام می شود.بذرهای استفاده شده در کشت خربزه از نوع اصلاح شده هستند که به روش نرسرینگ کشت شدند به طوری که با آبهای شور موجود در منطقه سازگار می باشند.محصول خربزه این شرکت سالم، گوارا و شیرین می باشد که در بسته بندیهای مخصوص تولید و با برند رضوی به شهرهای مختلف از جمله تهران صادر می شود.با توجه به شرایط آب و هوایی و خشکسالی منطقه، برای استفاده بهینه از منابع آبی به منظور صرفه جویی در هزینه های شرکت، گیاهان و میوه هایی که در برابر شوری و خشکی مقاوم می باشند انتخاب و نسبت به کشت آنها اقدام شده که در این زمینه کشت پنبه، یونجه، هندوانه آجیلی از جمله آنهاست.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  ضیائی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0532726

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های انابد

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید