خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اقلید

درباره اقلید

مشخصات جغرافیایی :

اقلید واقع در طول جغرافیایی ۵۲ درجه و ۷۲ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۹۰ دقیقه و بلندی حد اقل۲۳۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد. شهرستان اقلید جزء مناطق کوهستانی و مرتفع کشور به شمار می‌رود و شهر اقلید دومین شهر بلند در استان فارس پس از صفاشهر و ششمین شهر مرتفع کشور است. ارتفاعات آن دنباله سلسله جبال زاگرس بوده و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا ۳۹۴۳ متر بنام کوه بل در جنوب اقلید است. دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل می‌باشد. حداکثر درجه حرارت برابر با ۳۷ درجه سانتیگراد و حداقل آن ۲۲- درجه سانتیگراد در سردترین ماه سال است. متوسط بارندگی سالیانه در این شهر بین ۳۳۰–۳۰۰ میلی‌متر است. این شهر یکی از نواحیی بادخیز استان بوده و اکثر مواقع سال سرعت باد قابل ملاحظه است.

جاذبه‌های گردشگری شهر و شهرستان اقلید :

جاذبه‌های تاریخی :

حوض دختر گبر و کتیبه پهلوی در مرکز شهر اقلید در سینه کوهی از دل سنگ فضایی دوپله‌ای تراشیده است که در وسط گودالی به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر حفرشده است که مشهور به دختر گبر است. به یکی از دیواره‌های این مکان کتیبه‌ای به خط پهلوی ساسانی در فضایی به طول ۲ متر و عرض ۸۸ سانتی‌متر کنده شده است.

کاروانسراهای کناس :

شهر آشوب (قلعه شهرآشوب) این قلعه بسیار زیبا متاسفانه چندی است که مورد تخریب واقع شده است .

منبر و کتیبه مسجد جامع :

قلعه آسپاس :

باتلاق گور بهرام

جاذبه‌های مذهبی :

امام زاده سید محمد: بقعه متبرک این امام زاده در فاصله ۷۹ کیلومتری جنوب شرقی اقلید در نزدیکی دریاچه کافتر واقع شده است. امام زاده سید محمد ازنوادگان حضرت علی است. اطراف این امام زاده درختان فراوان و چشمه سارهایی وجود دارد که طراوت خاصی به منطقه داده است.

امام زاده عبدالرحمن : بقعه متبرکه امام زاده در مرکز شهر و در کنار کوه حوض دختر گبر قراردارد. بقعه این امام زاده دارای دو گلدسته و گنبد است که در شبستان و صحن جلوی آن گلزار شهدای اقلید قرار دارد. و در انتهای شرقی آن مرقد امام زاده عبدالرحمن قراردارد. ضریح این امام زاده با قلم کاریهای زیبا مزین شده است.

جاذبه‌های طبیعی :

چشمه محمد رسول‌الله :این چشمه در جنوب غربی شهر اقلید و در فاصله ۵ کیلومتری آن قرار دارد. این چشمه که از زیر یک تپه سنگی و خاکی می‌جوشد پس از ورود به یک حوضچه از طریق نهری کوچک باغهای اطراف را آبیاری می‌کند. نام قدیمی این چشمه رودخانه شکاب بوده که طی ۱۰۰ سال گذشته به چشمه محمد رسول‌الله معروف بوده است .

تنگ براق: از تفرجگاه‌های طبیعی و کوهستانی اقلید است که در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شهر قرار گرفته است . این منطقه دارای پوشش گیاهی فراوان و دره سبز و خرم در پایه رشته کوه لیله مند واقع شده است. در این تنگ کتیبه‌ای به خط پهلوی ساسانی وجود دارد.

دریاچه کافتر (شادکام): این دریاچه با مساحتی در حدود ۴۸ کیلومتر مربع یکی از دریاچه‌های آب شیرین استان فارس است که در جنوب شرقی شهرستان اقلید واقع شده است و از زیستگاه‌های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می‌شود.

رودخانه شادکام: این رودخانه که در گذشته به نام رودخانه سا ریاتن مشهور بود ازچشمه‌ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلما لیجه سرچشمه می‌گیرد و پس از آبیاری دشت نمدان به دریاچه کافتر می‌ریزد.

رودخانه کر: رودی که ازکوه‌های سید محمد و پالانگری در شهرستان اقلید سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن آب تعدادی از چشمه‌های این شهرستان به آن بانام رودخانه کر از ناحیه تنگ براق به شهرستان مرودشت وارد می‌شود.

چشمه بالنگان: چشمه حاجی‌آباد (بالنگان) باجلوه‌های بسیار زیبا و تفرجگاهی در منطقه‌ای به وسعت سه کیلومتر در محدوده شهرستان اقلید قرار دارد.

چشمه قدمگاه سده یا چشمه قدمگاه: این چشمه در شهر سده یا سده (فارس) در محلی با پوشش گیاهی مناسب و محوطه‌ای سرسبز و درختکاری شده قرار دارد. موقعیت این چشمه برای ایجاد تأسیسات پذیرایی بین راهی بسیار مناسب است. درحال حاضر چشمه فوق پس از انباشت در یک حوضچه بخشی از زمین‌های اطراف را آبیاری می‌کند.

چشمه جوتو: این چشمه در مجاورت جاده آسپاس شهرستان اقلید در دامنه ارتفاعات کوه حسینی قرار گرفته و منطقه‌ای مناسب برای تأسیس پارک جنگلی و ایجاد گردشگاه است.

کوه سفید: این کوه مطابق جهت عمومی زاگرس از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و۳۹۴۳ متر ارتفاع بلندترین نقطه شهرستان اقلید است که در شمال شرقی استان قرار دارد.

روستای محمدآباد: این روستا که از توابع شهرستان اقلید است و در بخش مرکزی دهستان خسرو و شیرین قرار دارد. در ضلع جنوبی این روستا محوطه‌ای با مساحت شش کیلومتر وجود دارد که آبهای سطحی و پوشش گیاهی مرکب از درختان بید سپیدار و نارون چشم‌انداز زیبایی به آن بخشیده و ارزش گیاهی ویژه ایجاد کرده است.

روستای دژکرد: در حد فاصل میان کاکان قرار دارد که از چشم انداز طبیعی زیبا برخوردار است. این محل در طول سال مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. این روستا در فاصله ۱۰ کیلومتری تنگ براق قرار دارد . فراوانی آب‌های سطحی کیفیت مناسب پوشش گیاهی درختان جنگلی و آب هوای مطبوع کوهستانی از ویژگی‌های ارزشمندی است که این منطقه را در شمار یکی از جاذبه‌های طبیعی استان قرار داده است.

 • موقعیت

  اقلید واقع در طول جغرافیایی ۵۲ درجه و ۷۲ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۹۰ دقیقه و بلندی حداقل۲۳۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد. شهرستان اقلید جزء مناطق کوهستانی و مرتفع کشور به شمار می‌رود و شهر اقلید دومین شهر بلند در استان فارس پس از صفاشهر و ششمین شهر مرتفع کشور است. ارتفاعات آن دنباله سلسله جبال زاگرس بوده و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا ۳۹۴۳ متر بنام کوه بل در جنوب اقلید است. دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل می‌باشد. حداکثر درجه حرارت برابر با ۳۷ درجه سانتیگراد و حداقل آن ۲۲- درجه سانتیگراد در سردترین ماه سال است. متوسط بارندگی سالیانه در این شهر بین ۳۳۰–۳۰۰ میلی‌متر است. این شهر یکی از نواحیی بادخیز استان بوده و اکثر مواقع سال سرعت باد قابل ملاحظه است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۱°۰۱′ شمالی ۵۲°۴۳′ شرقی / ۳۱.۰۱° شمالی ۵۲.۷۱° شرقی / 31.01; 52.71

 • مساحت

  ۷۲۰۰ کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  بیش از ۲۳۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد جهان

 • جمعیت

  ۴۹٬۷۰۹ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  12.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۳۰۰–۳۳۰ میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  زمینهای‌ اقلید دارای‌ استعداد کشاورزی‌ بى‌نظیر است‌، به‌گونه‌ای‌ که‌ بیشتر آنها در سال‌ دوبار زیر کشت‌ مى‌رود . در 1372 ش‌ حدود 438 ،80 هکتار از زمینهای‌ حاصل‌خیز شهرستان‌ زیر کشت‌ آبى‌ ( 482 ،57هکتار) و دیم‌ ( 956 ،22هکتار) بوده‌ است‌ که‌ از این‌ مقدار 31 هزار هکتار به‌ گندم‌ و 948 ،6 هکتار به‌ جو و بقیه‌ به‌ چغندر و یونجه‌ و محصولات‌ دیگر اختصاص‌ داشته‌ است‌. در همان‌ سال‌ انواع‌ محصول‌ برداشت‌ شده‌ در شهرستان‌ بدین‌ شرح‌ بوده‌ است‌: گندم‌ 496 ،106 تن‌، جو 501 ،19 تن‌، نخود 865 ،12 تن‌، لوبیا 778 ،3 تن‌، سایر حبوبات‌ 910 ،3 تن‌، چغندر قند 676 ،115 تن‌، سیب‌ 600 ،9 تن‌، انگور 748 ،1 تن‌، گردو 400 تن‌، عسل‌ حدود 340 تن‌ .
  شغل‌ اکثر مردم‌ اقلید کشاورزی‌، دامداری‌ و باغداری‌ است‌. عده قلیلى‌ نیز به‌ بازرگانى‌ و کار در صنایع‌ چوبى‌ از قبیل‌ منبت‌ کاری‌، قاشق‌ تراشى‌، قلمدان‌ سازی‌ و جعبه‌ سازی‌ و همچنین‌ گیوه‌ دوزی‌ اشتغال‌ دارند ، ولى‌ مهم‌ترین‌ صنعت‌ دستى‌ متداول‌ در اقلید، قالى‌ و قالیچه‌ و گلیم‌ بافى‌ است‌ که‌ بنابر سرشماری‌ 1365ش‌ در 95% خانواده‌ها وجود داشته‌ است‌ .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  احمد علایی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۷۱

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های اقلید

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید