خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری افوس

درباره افوس

شهر افوس داراي يک سرچشمه زيباست که از اوايل ارديبهشت تا پايان تيرماه منظره‌اي بسيار زيبا دارد. اكثريت مردم آن گرجي ميباشند.

افوس در 38 کيلومتري غرب شهر داران مرکز فرمانداري فريدن بين روستاهاي شش جوان، بوئين، داش گسن و خويگان واقع است.

افوس در دامنه کوه قوسي شکل به همين نام ايجاد شده اين کوه بلند و برف گير است برفش همگي و بدين علت جويبارهاي زيادي از اين کوه سرچشمه مي‌گيرد.

از مجموع جويبارهاي اين کوه، آب سرچشمه که منبع اصلي آب زراعي افوس است تأمين مي‌گردد. جوي سرچشمه راه خود را در دره‌اي مشجر و با صفا بطرف شمال باز مي‌کند.

خانه‌هاي افوس در مغرب اين درة پردرخت در امتداد شمال به جنوب گسترش يافته‌است و زمينهاي زراعي در مشرق و جنوب درة فوق توسعه يافته‌است.

مردم :

بیشتر مردم افوس، نوادگان گرجی‌هایی هستند که توسط شاه عباس اول از گرجستان به ایران تبعید شدند.

زبان :

مردم افوس، به تدریج و طی حدود ۱۰ نسل، زبان گرجی را منسوخ کرده و فارسی زبان شده‌اند، بر خلاف دیگر گرجی‌های فریدن یعنی مردم فریدون‌شهر، میاندشت، سیبک، آغچه و ... که هنوز هم زبان گرجی می‌دانند و با همتباران خود به زبان گرجی صحبت می‌کنند و زبان گرجی را به فرزندانشان نیز می‌آموزند.

آداب و رسوم :

از معروف‌ترین آداب و رسوم مردم افوس، می‌توان به «مانگالی» و «جشن حکومت زن» اشاره کرد.

مانگالی :

از آنجایی که هنگام کریسمس در گرجستان، و نوروز در فریدن، برف روی زمین است، با ورود اولین میهمان برای تبریک سال نو به هر خانه، ردپایی از او بر روی برف‌ها می‌ماند، که در زبان گرجی "მეკვლე" (مِکْوْلِ) نامیده می‌شود. "مِکْوْلِ" که در فریدون‌شهر به "مِنْکْلِ" و در افوس به "مانْگالی" تبدیل شده است، نام اولین میهمان عید هر خانه بوده و به باور عموم، آرمغان آورندهٔ خوش‌یمنی برای اهل آن خانه است. به همین خاطر، اگر آن خانواده، اعتقاد به خوش‌یمنی او داشته باشند، آن فرد هر سال مانگالی آن خانواده می‌شود و خانوادهٔ دیگری نمی‌تواند او را برای اولین روز سال نو دعوت کند.

در گرجستان، به مانگالی، پول کاغذی و مسکرات هدیه می‌دهند و با شیرینی از او پذیرایی می‌کنند و در فریدن، خوردن صبحانه با مانگالی، و هدیه‌ای که قبل از ورود او به خانه می‌دهند، جزو رسومات است.

جشن حکومت زن :

هر ساله مصادف با زمان برداشت محصول، در حدود ۸۰ روز بعد از فروردین، جشنی در افوس برگزار می‌شود که به جشن حکومت زن، یا جشن محصول معروف است و آداب و رسوم، قوانین و مقررات خاص خود را دارد.

طبیعت :

دشت لاله‌های واژگون افوس و ارتفاعات پربرف از طبیعت زیبای شهر افوس است.

 • موقعیت

  افوس شهری در استان اصفهان ایران است. این شهر در شهرستان بوئین و میاندشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۴٬۳۱۳ نفر (۱٬۲۴۳خانوار) بوده‌است. افوس در 38 کيلومتري غرب شهر داران مرکز فرمانداري فريدن بين روستاهاي شش جوان، بوئين، داش گسن و خويگان واقع است.افوس در دامنه کوه قوسي شکل به همين نام ايجاد شده اين کوه بلند و برف گير است برفش همگي و بدين علت جويبارهاي زيادي از اين کوه سرچشمه مي‌گيرد.از مجموع جويبارهاي اين کوه، آب سرچشمه که منبع اصلي آب زراعي افوس است تأمين مي‌گردد. جوي سرچشمه راه خود را در دره‌اي مشجر و با صفا بطرف شمال باز مي‌کند.خانه‌هاي افوس در مغرب اين درة پردرخت در امتداد شمال به جنوب گسترش يافته‌است و زمينهاي زراعي در مشرق و جنوب درة فوق توسعه يافته‌است. آب و هواي افوس معتدل کوهستاني است زمستانش سرد و پربرف و تابستاني ملايم و مطبوع دارد. کوهستاني بودن افوس و تغييرات ناگهاني حرارت سبب وزش بادهائي باسامي: باد قبله، باد توغان، وزمه باد، باد مشرق و باد مغرب مي‌گردد در نزد افوسي‌ها مفيدترين آنها وزمه باد است که خوش يمن نيز مي‌باشد موقع وزش آن از اواخر اسفند ماه تا اوايل فروردين ماه است که بيش از 20 روز ادامه دارد. وزش اين باد برفهاي سنگين را مي‌برد واشجار را بارور ميسازد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۳°۰۱′۲۴″ شمالی ۵۰°۰۵′۳۴″ شرقی / ۳۳.۰۲۳۲۳۶° شمالی ۵۰.۰۹۲۷۸۹° شرقی / 33.023236; 50.092789

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۲۴۵۰ متر

 • جمعیت

  ۴٬۳۱۳ نفر (۱٬۲۴۳خانوار)

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  12 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  450 میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه

  150 روز

 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  به نسبت جمعیت و آب، زمینهای زراعی افوس محدود است و بدین جهت زمین برعکس سایر روستاهای ایران مرکزی ارزش زیاد دارد . زمینها تا چندین سال پیش مشاع بوده و سال بسال هر زارع در زمین دیگری که بر اثر قرعه به او تعلق میگرفته کشت و کار میکرده است. زمین هر زارع به قطعاتی پراکنده و دور از هم تقسیم می شده و بدین جهت هر زارع در صحراهای افوس قطعاتی داشته است اما چند سالی است ، زمینهای زراعی هر زارع عوض شده و حالت مفروز به خود گرفته است. این امر در علاقمندی زارعین به عمران زمین مؤثر افتاده است. در زمینهای زراعی افوس اقسام محصولات مانند گندم، جو، یونجه، سیب زمینی، عدس، نخود، ماشک و گاوانه کاشته میشود. کشت این محصولات در زمینها به تناوب انجام میشود و این امر آیش زمین را میگیرد. در گذشته قسمتی از تولیدات کشاورزی که مازاد بر مصرف است به خارج از شهر صادر میگردد. وجود سیستم خورده مالکـی در ده از عواملی بوده که در آبادی زمین و بالا رفتن سطح کشت مؤثر بوده است. در افوس درختانی چون تبریزی، صنوبر، گردو، بید، بادام، زردآلو و مو کاشته میشود، موستانهای افوس در صحرای دره دی و ناحیه مصلی است. مصلی که تپه ای زیبا و مشجر است موستانهای افوس را در دل خود جای داده است. مصلی در نزد مردم مقدس است و مردم نماز عید فطر را در آن ناحیه برگزار می کرده اند .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  روح‌الله بابایی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۳۱۵۷۵۱

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های افوس

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید