خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اسیر

درباره اسیر

اسیر، یکی از شهرهای جنوبی در استان فارس ایران است. این شهر مرکز بخش اسیر در شهرستان مهر است. اسیر در حال حاضر دارای دو دهستان مرکزی و دشت لاله می‌باشد.

جمعیت شهر اسیر در آخرین سرشماری در سال ۹۰ جمعیت این شهر به حدود ۳۰۰۰ نفر می‌رسد.

پس از اسلام :

در اثر روابط و رفت‌وآمدهایی که مردم این ناحیه از امپراتوری بزرگ ایران با جزیره بحرین داشتند. خبرهایی از آیین جدید دستگیرشان می‌شد چرا که اسلام در زمان محمد به بحرین راه یافته بود و عده‌ای از مسلمانان در آنجا سکونت داشتند و زمینه‌های مستعدی جهت پذیرش اسلام در منطقه اسیر فراهم شده بود تا اینکه در زمان خلیفه دوم از طریق خوزستان و فارس در اثر لشکرکشی سپاهیان اسلام اکثریت مناطق جنوبی ومرکزی ایران رفته رفته مسلمان شدند.

در زمان عمر بن عبدالعزیز اولین مسجد فارس (مسجد جامع اسیر) در این محل ساخته می‌شود و طی سالیان متمادی علاوه بر پایگاه بزرگ توحیدی آموزشگاه مهمی برای ترویج مفاهیم اسلامی بود.

در دو طرف اسیر دو کوه قرار گرفته که عبور از آنها بسیار دشوار می‌باشد، و به علت همین سختی در حرکت کوه شمالی را «گردنه کافری» و کوه جنوبی را «ظالمی» می‌نامند و در میان مردم مشهور شده که این شهر در میان کافر و ظالم اسیر شده‌است؛ این شهر در جنوب شیراز و ازمناطق گرمسیر استان فارس می‌باشد.

طول آن از روستای «ارودان» تا «دارالمیزان» ۸ فرسخ است؛ عرض آن از روستای «بلبلی» تا «عربانه» ۴ فرسخ می‌باشد؛ و از سمت مشرق به بلوک «خنج و علامرودشت» و از ناحیه مغرب و جنوب به نواحی گله دار امتداد پیدا می‌کند.

جانوران این منطقه عبارت‌اند از: آهو، بز، پازن، قوچ، میش کوهی سیار، تیهو و کبک انجیر، کلاغ و در بعضی مناطق، دراج نیز موجود می‌باشد؛ در قدیم در این مناطق نخلستانهای زیادی نیز وجود داشته ولی امروز آثار زیادی از آن باقی نمانده‌است. در زمانهای گذشته خانه‌ها را از خشت خام، گل و چوب نخل می‌ساخته‌اند، به طوری که تعدادی از آنها تا چندین سال پیش نیز موجود بوده‌است. در حدود سال ۱۲۰۰، «عابدین خان اسیری» حاکم این سرزمین بود، که جزء «خان‌های» این منطقه نیز محسوب می‌شد و تا سال ۱۲۷۵ حکومت اسیر در دست «فتح ا... خان اسیری» نواده «عابدین خان» بود، در این دوران اسیر یکی از بلوکات مهم فارس به شمار می‌آمده و سالیانه خراج و مالیات زیادی از اینجا به مرکز ارسال می‌شده‌است. در فارسنامه در مورد فتح بحرین و والیان مختلف اسیر چنین ذکر می‌کند... و رکن الدین مسعود، چون در اصل از اهل بلده فال بود و نسبت خویشی با خواجه معین الدین والی فال داشت، شکایت پرتگالان را به او نوشت و درخواست نمود که از الله وردی خان بیگلربیگی فارس استمدادی کند و تسخیر جزیره بحرین را بر او آسان شمارد و بیگلربیگی، بعد از اطلاع اذن داده، خواجه معین الدین فالی با لشکر بیخه فال و اسیر و علامرودشت، که مردمانی شجاع و متهور و در تفنگ اندازی مشهورند، بر کشتیهای کوچک و بزرگ نشسته، به آسانی فتح جزیره بحرین را نموده، دست جماعت پرتگال را کوتاه داشتند و در وقت جنگ زخمی به خواجه معین الدین فالی رسید که بعد از فتح، وفات یافت و جزیره بحرین در تحت اقتدار الله وردی خان بیگلربیگی فارس در آمد. در سال ۱۲۷۵هجری قمری منطقه اسیر و بندر عسلویه، تحت امر میرزا علی محمد خان پسر میرزای نوری بوده‌است. در سال ۱۲۷۶ق به شاهزاده نوذر میرزای قاجار رسیده و در سال ۱۲۷۷ق، حکومت بندر بوشهر و دشتی و دشتستان و گله دار و اسیر و علامرودشت و بندر کنگان و بندر عسلویه، به عهده امیرزاده عبدالباقی فرزند طهماسب میرزا مؤید الدوله بوده‌است. از مشاهیر و بزرگان گذشته معاصر این شهر می‌توان به آیت‌الله سید علی اکبر فال اسیری مشاور و داماد میرزای شیرازی، شیخ محمد اسیری اول و دوم، حکیم معصومه مهرعلی، اسیری شیرازی، سید محمد جواد بحرانی، شیخ علی شهابی و... اشاره نمود.

 • موقعیت

  اسیر، یکی از شهرهای جنوبی در استان فارس ایران است . این شهر مرکز بخش اسیر در شهرستان مهر است . اسیر در حال حاضر دارای دو دهستان مرکزی و دشت لاله می‌باشد . جمعیت شهر اسیر در آخرین سرشماری در سال ۹۰ جمعیت این شهر به حدود ۳۰۰۰ نفر می‌رسد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۷°۲۶′ شمالی ۵۲°۲۳′ شرقی / ۲۷.۴۳° شمالی ۵۲.۳۹° شرقی / 27.43; 52.39

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۳۰۰۰ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  23.5 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  172 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  شهر اسیر شهرستان مُهر بدلیل شرایط مناسب آب و هویی و دارای زمین مرغوب یکی از قطب های تولید لیموترش پس از شهرستان های جهرم و قیر و کارزین در استان فارس محسوب می شود. حدود ۵۰ هکتار از اراضی شهر اسیر شهرستان مهر زیر کشت باغات لیمو قرار دارد . لیموترش تولیدی از شهر اسیر دارای مرغوبیت و کیفیت بسیار بالایی است که جهاد کشاورزی بایستی حمایت ویژه ای از باغداران این منطقه داشته باشد. مهندسان جهاد کشاورزی با تشویق کشاورزان و حمایت از باغداران می‌توانند نقش‌مهمی در کنترل بحران آب داشته باشند و امروز شیوه‌های نوین کشاورزی و نظر کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان مهر کمک بسیاری در جهت توسعه و بهبود تولید لیمو در منطقه داشته اند .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  ابراهیم(اسماعیل) ابراهیمی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0782624

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های اسیر

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید