خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اسلامشهر

درباره اسلامشهر

پیشینه :

اسلام شهر را در آغاز روستاهای چندی تشکیل می‌داد؛ به گونه‌ای که کهن‌ترین قنات، مدرسه، گرمابه همگانی، آتشکده زرتشتیان باستان (درنزدیکی ایرین) و گردشگاه‌های ثروتمندان شهرنشین در روستای ضیا آباد بوده است. سالور به دلیل نزدیکی به رودخانه از آبادی‌های بسیار قدیمی و زیبا بوده است. قاسم‌آباد و ایرین و چیچکلو و محمدآباد چهار طاقی از دیگر آبادی‌های اسلامشهر بوده‌اند.

محلات‌‌‌‍‍ :

تجاری:سرنوری (پاساژ کامپیوتر ،بازار گوشت ،میدان تره بار و میوه) ،باغ فیض ،بخش هایی از مهدیه

مسکونی :ایرین ،مهدیه ،محمدیه ،سعیدیه ،شهرک لاله ،مافین آباد ،قاسم آباد شاهی ،شیرودی ،واوان ،موسی آباد

آثار باستانی و مذهبی :

اصالت بنای بقعه به دوره صفویه باز می‌گردد و در دوره‌های قاجاریه و معاصر نیز مورد مرمت قرار گرفته و قسمت‌هایی به آن افزوده شده است. نام این بقعه در فهرست آثار تاریخی میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است.

 • موقعیت

  اِسلام‌شَهر مرکز شهرستان اسلام‌شهر واقع در استان تهران است که در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر تهران واقع شده‌است .باستانی‌ترین محله اسلامشهر روستای ضیاءآباد می‌باشد که محوریت بقیه آبادیها را داشته است.در گذشته بدلیل همجواری روستای قاسم‌آباد با جاده ساوه، اسلامشهر را بنام قاسم‌آباد شاهی و یا قاسم‌آباد خالصه می شناختند و مدتی نیز نام آن شادشهر بوده است. این شهرستان دارای تعدادی شهرک به نامهای مهدیه - محمدیه- قائمیه (زاهدی) - واوان - سالور - کاشانی - حاجی محمود و ... می باشد. وسعت شهر در حدود ۴۵ کیلومتر مربع است که از نظر مختصات جغرافیایی با اندکی تفاوت نسبت به مرکز تهران در ۵۱ درجه و ۱۰ دقیقه طول شمالی تا ۳۰،۲۲،۵۱ و در عرض ۳۰،۴۲،۳۴ تا۳۰،۲۷،۳۵ عرض شرقی از نصف النهار گرینویچ قرارگرفته و دارای ۲بخش ،۴ دهستان و ۴۹ روستا است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۵°۳۴′ شمالی ۵۱°۱۶′ شرقی / ۳۵.۵۶° شمالی ۵۱.۲۶° شرقی / 35.56; 51.26

 • مساحت

  ۴۵ کیلومترمربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۳۰۰ متر

 • جمعیت

  684٬107 نفر

 • تراکم جمعیت

  ۱۰٬۰۰۰ نفر بر کیلومتر مربع

 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  17.65 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی
  موقعيت اقتصادي :

  شهر اسلامشهر يکي از مناطق مهم کشاورزي ، دامپروري و صنعتي در استان تهران محسوب ميشود و تقريباً 12 هزار هکتار اراضي قابل کشت دارد که در حال حاضر بالغ بر 9 هزار هکتار آن زير کشت محصولات مختلف است. شهر با دارا بودن 213 واحد گاوداري و 11 واحد مرغداري ، 10 درصد گوشت قرمز ، 18 درصد شير و 10 درصد تخم مرغ و 8 درصد گوشت مرغ استان را توليد و روانه بازار مي کند.
  در شهر حدود 12000 بنگاه کوچک ، متوسط و بزرگ اقتصادي مستقر و فعالند. تعدادي از واحدهاي بزرگ اقتصادي شامل : ايران خودرو ديزل ، لبنيات و بستني ميهن ، لبنيات و بستني دومينو ، فيلور ، سينجرگاز ، الکتروژن ، لوله و ماشين سازي ايران ، شرکت صنايع بهسازي چوب ايران ، گروه صنعتي سديد ( شامل سه شرکت ) ، کيان تاير و پايان گل در اين منطقه مستقر ميباشد.
  مجتمع صنفي و صنعتي اسلامشهر با 400 واحد کارگاهي ، 2500 واحد تجاري ، 350 واحد اداري و 10 واحد خدماتي زمينه اشتغال حدود 20000 نفر را فراهم نموده است. فعاليت بزرگترين مرکز نمايشگاههاي ماشين آلات سنگين و نيمه سنگين استان و حتي کشور در اين منطقه است.
  ـ در سال 1391 براي شهر اسلامشهر تعداد 13343 نفر ايجاد فرصتهاي شغلي جديد در نظر گرفته شده بود که اشتغال ثبت شده شهرستان در سامانه رصد 22484 نفر ميباشد با 4/165 درصد
  ـ تعداد تعاونيهاي ثبت شده شهر 580 تعاوني
  ـ تعداد تعاونيهاي فعال شهر 320 تعاوني
  ـ تعداد اشتغال مستقيم ايجادي توسط تعاونيها 3430 نفر
  ـ تعداد اشتغال غير مستقيم ايجادي توسط تعاونيها 6405 نفر
  ـ تعداد شعبات بانکهاي دولتي و خصوصي فعال در شهر اسلامشهر حدود 70 شعبه و باجه ميباشد.
  ـ تعداد خودپردازهاي ( ATM ) شهرستان حدود 75 دستگاه

  کارخانه ها :

  اسلامشهر دارای تعدادی کارخانه که معروفترین آنها کارخانه بستنی میهن واقع در نزدیکی شهرک سالور و قائمیه می باشد ، است و همچنین کارخانه آجر سفید در شهرک قائمیه و شهرک بزرگ صنعتی در چهاردانگه و بسیاری دیگر در اسلامشهر مشغول به کار هستند .در ضمن کارخانه سینجر گاز نیز یکی از کارخانه های بزرگ در این شهرستان می باشد.کارخانه کاله واقع جاده احمد آباد مستوفی نرسیده به اسلامشهر وجود دارد کار کارخانه که بنام کاله (سولیا) میباشد تهیه سوسیس و کالباس می باشد . همچنین نامورترین آن‌ها کارخانه‌های بستنی میهن و دومینو، کارخانه آلمیران ، کیان تایر و کارخانه آجر سفید می‌باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  عليرضا ناصری پور

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۲۱

 • وبگاه

  http://www.eslamshahr.ir

موارد مرتبط

هتل های اسلامشهر

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید