خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اسفرورین

درباره اسفرورین

وضعیت شهر :

اسفرورین شهری در مرکز دشت قزوین و در فاصله ۶۲ کلیومتری از مرکز استان واقع شده است که از دید آب و هوایی نسبتاً سردسیر و پربارش است و در پیرامون آن زمینهای کشاورزی (از جمله کدخدا زمین) وجود دارد که بیشتر تاکستانهای انگور و جنگل‌های میوه هستند. در باختر این شهر کوه‌های رامند و سیاه‌کوه واقع شده و رودخانهٔ خررود از آن منطقه می‌گذرد .

مردم :

مردم اسفرورین تات هستند و به زبان تاتی سخن می‌گویند و اغلب روستاهای آن زبان ترکی مانند روستاهای دیال آباد، کهک ، ولازجرد، لوشکان . پیشهٔ بیشتر مردم اسفرورین کشاورزی، باغ‌داری و رانندگی است. آجر، انگور ، کشمش ، تخمه آفتابگردان ، محصولات درختی و بوته ای از قبیل هلو- سیب- گوجه- خیار و… از محصولات مهم اسفرورین هستند.

تقسیم اراضی :

در پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۴۱، اولین قسمت از املاک مالکان بزرگ قزوین در روستای اسفرورین توسط محمدرضا پهلوی تقسیم شد و اسناد مالکیت ۹۵۰ نفر از کشاورزان به نمایندگان آنها داده شد. شاه در این مراسم اظهار خوشوقتی کرد که اصلاحات ارضی ایران، باعث پیشرفت اصول کشاورزی و ازدیاد تولید و عدالت اجتماعی شده است.

تپهٔ تاریخی :

تپه بزرگ باستانی در داخل شهر و تپه تاریخی دیگری به نام خروزان در جنوب خاوری آن قرار دارد که مربوط به زمان ساسانی می باشد.

در تپه بزرگ باستانی داخل شهر، آثاری از دوران پیش از اسلام و دورهٔ اسلامی از آن به دست آمده است. در سالهای گذشته در این تپه مردگان دفن می‌شدند ولی اکنون اجازهٔ دفن داده نمی‌شود. همچنین احتمال داده می‌شود که هنوز آثار تاریخی در زیر این تپه موجود باشد اما کسی حق کندوکاو در آن را ندارد.

طوایف :

در شهر اسفرورین طوایف گوناگونی زندگی می کنند. بزرگترین طایفه در اسفرورین طایفه مهرعلیان نام دارد که از نام مهرعلی خان گرفته شده است. از دیگر طوایف این شهر می توان به باقری، پیری، عسگری، صادقی،شعبانی ذالبیگی ، شفیعی و عمویی یا علیمحمدی و شجاعی اشاره کرد. خانواده ها در اسفرورین مشاغل خاص خود را داشتند. از جمله مهرعلیان ها به عنوان تفنگدار و ناظمان ملاکان شهر اسفرورین بوده اند که اکنون به مشاغل مختلف روی آورده اند. طوایفی مثل باقری، پیری، عمویی،شعبانی،شفیعی،اکبری و عسگری که عمدتاً از کشاورزان این شهر بوده اند در حال حاضر کامیون دار و کوره پزخانه دار و صنعتی و دولتی هستند. همچنین بیشترین کامیون های کمپرسی منطقه متعلق به اینها است که از کوره های آجرپزی شهر اسفرورین آجر می خرند و در شهرهای دیگر به سازندگان می فروشند. طایفه ذالبیگی ها ضمن اشتغال در کار کشاورزی از روحانیون و شیوخ این شهر بوده و هستند که با تغییر در نام فامیل بعضاً از هم جدا شده اند. سایر خرده فامیلها مثل نادعلیان (رمال و دعانویسان) علیاری (حمامچی و بنایی) قنبری (چوبدار و نسیه فروش) نسایی (مغنی) فیضی (نجاران) دلاکان و چوبداران و …می باشند.

 • موقعیت

  شهر اِسفَروَرین مرکز بخش اسفرورین در شهرستان تاکستان، استان قزوین، ایران است . اسفرورین شهری در مرکز دشت قزوین و در فاصله ۶۲ کلیومتری از مرکز استان واقع شده است که از دید آب و هوایی نسبتاً سردسیر و پربارش است و در پیرامون آن زمینهای کشاورزی (از جمله کدخدا زمین) وجود دارد که بیشتر تاکستانهای انگور و جنگل‌های میوه هستند. در باختر این شهر کوه‌های رامند و سیاه‌کوه واقع شده و رودخانهٔ خررود از آن منطقه می‌گذرد . این شهر ۱۲۵۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۵°۵۵′۲۲″ شمالی ۴۹°۴۵′۱۹″ شرقی / ۳۵.۹۲۲۸° شمالی ۴۹.۷۵۵۳° شرقی / 35.9228; 49.7553

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۲۵۶ متر

 • جمعیت

  ۱۲٬۶۱۵ نفر (سرشماری ۱۳۹۰)

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  12 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  66/218 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  پیشهٔ بیشتر مردم اسفرورین کشاورزی، باغ‌داری و رانندگی است. آجر، انگور ، کشمش ، تخمه آفتابگردان ، محصولات درختی و بوته ای از قبیل هلو- سیب -گوجه- خیار و… از محصولات مهم اسفرورین هستند. خانواده ها در اسفرورین مشاغل خاص خود را داشتند. از جمله مهرعلیان ها به عنوان تفنگدار و ناظمان ملاکان شهر اسفرورین بوده اند که اکنون به مشاغل مختلف روی آورده اند. طوایفی مثل باقری، پیری، عمویی،شعبانی،شفیعی،اکبری و عسگری که عمدتاً از کشاورزان این شهر بوده اند در حال حاضر کامیون دار و کوره پزخانه دار و صنعتی و دولتی هستند. همچنین بیشترین کامیون های کمپرسی منطقه متعلق به اینها است که از کوره های آجرپزی شهر اسفرورین آجر می خرند و در شهرهای دیگر به سازندگان می فروشند. اقتصاد اسفرورین کشاورزی و خدماتی است و 62/ 61 درصد شاغلان در بخش کشاورزی ، 34/7 درصد در بخش صنعت ، 13/29 درصد در بخش خدمات و بقیه در سایر گروههای عمده فعالیت مشغول به کارند. جنس خاکهای اسفرورین طبق گزارش بخش خاکشناسی سازمان جهاد کشاورزی قزوین ، آهکی و درجه مرغوبیت آن 1و2و3 می باشد. درصدشوری خاک آن 7/1 درصد و PH آن 2/7 درصد است که برای کشت محصولات زراعی مثل گندم ، جو،  یونجه ، ذرت و.... مناسب می باشد اما برای کشت درختان میوه مثل سیب ، زردآلو، هلو، شلیل ، گردو و....مناسب نیست ، چون ریشه درختان عمیق و بیش از 30 سانتیمتر در زمین فرو می رود. هم چنین برای کشت بوته های انگور و بادام که در مقابل خاکهای آهکی مقاوم هستند مناسب می باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس مرتضی ململی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۲۸۲۴۴۷

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های اسفرورین

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید