خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اسفدن

درباره اسفدن

شهر اسفدن در عرض جغرافیایی 33 درجه و 39 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 59 درجه و 46 دقیقه شرقی و در ار تفاع ۱۱۸۹ متری از سطح دریا قرار دارد .این شهر از توابع بخش مرکزی و در فاصله 57 کیلومتری شرق قاین قرار دارد . نزدیکترین شهر با اسفدن حاجی آباد است که با آن 26 کیلومتر فاصله دارد . اسفدن در سال 83 به شهر ارتقاء یافت و در همین سال با حضور استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسئولین شهرداری رسما فعالیت خود را آغاز نمود . اسفدن موقعیتی دشتی داشته و ارتفاعات آنرا محاصره نموده اند . بلند ترین نقطه آن قله شاسکوه به ارتفاع 2823 متر است .
در این دشت 32 حلقه چاه و 250 رشته قنات و چشمه جاریست . ظاهرا گسلی موجود قرار دارد . با این وجود اکثر خانه های اسفدن در زلزله 76 ویران شدند . شهر اسفدن که بر روی مخروط افکنه حاصل از رود خانه افین واقع است . در شهر اسفدن رعایت اصول ساختمان سازی و اجرای آیین نامه 2800 ضروری می باشد . اسفدن از قدمت زیادی بر خوردار بوده که بقایای شهر قدیمی و منابع تاریخی گویای آن می باشد . از اسفدن در منابع تاریخی بنامهای اسندی ،اسپیدان ،اسفیدان  یاد شده است .

اطراف شهر قدیمی اسفدن را برجهایی از جمله برج مراد ،یوسف ،برج صدق در بر می گرفت ،و در میان آن قلعه ای واقع و هر یک از ساکنین در آن خانه ای داشت . کوچه هایش تنگ و سر پو شیده با معابر پر پیچ و خم ، این شهر دارای دو دروازه بود که نگهبانان  ورود و خروج مردم را کنترل می کردند . این قلعه گر چه در برابر حملات ترکمنها تا حدودی پایداری می کرد اما از نام خندق خونین ،چنین برمی آید که اطراف قلعه را خندقی محاصره نموده و هجوم ترکمنها و قتل عام مردم و خاطرات  تلخ آن هنوز در اذهان مردم باقیست . حوضهای درون قلعه محل انباشت آب بود و اهالی تا چند سال قبل حوض استاد کاظم استفاده می کردند .
این شهر تاریخی  که تا چند سال قبل آثارش برجا بود متاسفانه توسط آنها که باید از میراث خویش پاسداری کنند ویران شد . امروزه از شهر قدیمی تنها بقایای مسجد کهنه بجا مانده که هنوز محل پختن آشهای نذری بانوان اسفدن می باشد .
اسفدن در کتاب فرهنگ جغرافیایی خراسان اثر وزرات جنگ بریتانیا چنین معرفی شده است . (( اسفده با اسفید بن (اسفدن) روستایی است در بلوک پشتکوه منطقه قاین خراسان که در پای کوه آهنگران قرار گرفته است . این آبادی در فاصله 27 مایلی شهر قاین در کنار جاده هرات واقع است . در سمت شمال غرب چندین برج کوچک یاد آور ایام تهاجم ترکمنهاست که بر روی دشت مشاهده می شود .
اسفدن در سال 1385،3365 نفر جمعیت داشت .مهاجرت از اسفدن در سالهای قبل از انقلاب به شهرهای تهران ،مشهد و قاین جهت اشتغال و تحصیل ادامه داشته و در سال 76 با وقوع زلزله و تخریب خانه ها و ناامیدی مردم روند مهاجرت  تشدید شد . بعد از زلزله مهاجرت از برخی روستاهای اطراف از جمله کلاته پیشکوه ،شیخ علی ، سیستانک به اسفدن آغاز گردید.

 • موقعیت

  اِسْفِدِن شهری است در استان خراسان جنوبی . این شهر در بخش مرکزی از توابع شهرستان قائنات قرار دارد . شهر اسفدن در عرض جغرافیایی 33 درجه و 39 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 59 درجه و 46 دقیقه شرقی و در ار تفاع ۱۱۸۹ متری از سطح دریا قرار دارد .این شهر از توابع بخش مرکزی و در فاصله 57 کیلومتری شرق قاین قرار دارد . نزدیکترین شهر با اسفدن حاجی آباد است که با آن 26 کیلومتر فاصله دارد . اسفدن در سال 83 به شهر ارتقاء یافت و در همین سال با حضور استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسئولین شهرداری رسما فعالیت خود را آغاز نمود . اسفدن موقعیتی دشتی داشته و ارتفاعات آنرا محاصره نموده اند . بلند ترین نقطه آن قله شاسکوه به ارتفاع 2823 متر است .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۳°۳۹′۲۵″ شمالی ۵۹°۴۶′۳۳″ شرقی / ۳۳.۶۵۶۹° شمالی ۵۹.۷۷۵۸° شرقی / 33.6569; 59.7758

 • مساحت

  ۲۱۷ هکتار مساحت محدوده خدماتی ، ۶۸۰۰ هکتار وسعت دشت اسفدن

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۱۸۹ متر

 • جمعیت

  ۳۳۶۵ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  از آنجایی که مردم منطقه به امر کشاورزی و دامداری اشتغال دارند متاسفانه خشکسالی های اخیر در وضعیت معیشتی مردم بسیار تاثیر گذار بوده است . این شهر دارای محصولات پسته، زرشک، زعفران ،گندم ، جو ، چغندر قند ،صیفی جات ، محصولات باغی می باشد .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  حامد خزاعی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۵۶۲-۵۶۵

 • وبگاه

  http://www.esfeden.ir

موارد مرتبط

هتل های اسفدن

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید