خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اسدآباد

درباره اسدآباد

محلات و شهرک‌ها :

بافت اصلی شهر شامل چند محله‌است. محله میدان، در گاراژ، قلعهٔ بالا، سیدان، سرویر، محمود بیگی و سیامکی بعضی از این محله هاست. هنوز آثار خانه‌های قدیمی و کوچه باغها در بعضی از آنها باقی و پیداست.

قدمت قدیمی‌ترین شهرک اسدآباد، به بیشتر از سه دهه نمی‌رسد. در سالهای گذشته و به تناسب رشد جمعیت این شهر، چند شهرک در اطراف آن ساخته شده‌است. شهرک شهید قندی بزرگترین و قدیمی‌ترین آنهاست. شهرک‌های فرهنگیان، سید احمد، شهرداری و شهید خزائی، به ترتیب اهمیت و جمعیت، شهرک‌های دیگر اسدآباد هستند.

مردم :

اسدآباد، شهری است در غرب استان همدان . شاید اسدآباد به لحاظ ترکیب جمعیتی در ایران کم نظیر باشد. در محدودهٔ این شهرستان روستاهای همجواری هستند که متعلق به دو گروه زبانی متفاوت می باشند. هر چند زبان ساکنان اصلی شهر اسدآباد فارسی است. بعد از انقلاب اسلامی، مهاجرت ترکها و کردهای روستاهای مجاور به این شهر سرعت بیشتری گرفته، عموماً اهالی هر روستا در یکی از محله‌های حاشیه شهر و اتفاقاً در منتهی‌الیه مسیر مواصلاتی آن روستا به شهر ساکن شده‌اند. برای مثال اهالی روستای خاکریز در محدوده «چهارراه خاکریز»، اهالی روستای شیرزلی، در ابتدای جاده منتهی به این روستا، واقع در بلوار کشاورز، و به همین ترتیب اهالی روستاهای ترخین آباد، ملحمدره و بیاج در خیابان رفسنجانی، و اهالی روستاهای خنداب و قاسم آباد در محله پشت بیمارستان ساکن شده‌اند.

تراکم جمعیتی شهرستان اسدآباد، به نظر بالاتر از متوسط کشور است. روستاهای نسبتاً زیادی در اطراف این شهر پراکنده‌اند. اهالی این روستاها عمدتاً به زبان‌های ترکی، کردی و چند آبادی هم به زبان‌های لری و لکی صحبت می کنند. روستاهای چنارشیخ ،حسین آباد و ویرایی (شیرزلی)، لر زبان هستند؛جنت آباد، گذرکجین، بادخوره، مزرعه بید،دهنوش,دهبزان، خاکریز، چنارعباس خان، ملحمدره، بیاج، هودرج و ترخین آباد، آجین، بوجین، سیراوند النجه و گنجه بهراز روستاهای ترک زبان هستند؛ آبادی‌های قاسم آباد، موسی آباد،یوسف اباد و لک لک، چشمه علی (چهچه قلی)، شمس آباد، کَمک، چارق، آقاجان بلاغی، امین آباد، سمیران، دهنو، ماوا،علی آباد، ایوراع،قره بلاغ، محمدآباد، حسن آباد، قره کن، ملاولی، دهبور، ده سفید، سوتپه، آهوتپه، طویلان علیا، طویلان سفلی، حیدرآباد و نادرآباد روستاهای کرد زبان هستند؛ و وندرآباد و خنداب و قاسم آباد هم لکی صحیت می کنند.

جاذبه‌های گردشگری :

در اسدآباد حدود ۱۱۰ جاذبهٔ گردشگری وجود دارد که ۵۲ عدد آن در آثار ملی و حتی جهانی ثبت شده است که بعضی از آنها حدود ۶ تا ۷ هزار سال قدمت دارند.

جاذبه‌های توریستی اسدآباد عبارتند از: کتیبه آقاجان بلاغی، حمام گلستان، بنای یادبود سیدجمال الدین اسدآبادی، مسجد سلطانی (مسجد جامع)، پل شکسته خسروآباد، روستای ملهمدره، دربند، دره ی خنداب، بهمن دره، گردنهٔ اسدآباد، پارک جنگلی، آب انبار شاه عباس و تالاب پیر سلیمان . درباره حمام گلستان می خوانیم: این حمام در محله «در کاروانسرا» واقع شده است . زمان ورود به حمام با فضایی ۶ ضلعی که سقفی گنبدی شکل دارد مواجه می شوید. قبل از حمام رخت کنی هشت ضلعی وجود دارد که به آن «سربینه» می گویند. در این حمام حوضچه‌هایی با آب سرد و گرم وجود داشته است. در بنای این حمام آجر، گچ و مرمر به کار رفته است. به احتمال زیاد ساخت این حمام به دوره صفویه بر می گردد.

کشاورزی :

دشت افشار در اسدآباد از لحاظ کشاورزی بسیار حاصلخیز می‌باشد و انواع محصولات کشاورزی و صیفی جات در آن کشت می‌شود و می‌توان این منطقه را خود کفا دانست. دشت افشار اسدآباد محل زندگی پرنده‌ای کمیاب به نام میش مرغ یا دقداق است.

 • موقعیت

  اسدآباد یکی از شهرهای استان همدان و مرکز شهرستان اسدآباد در مجاورت استان کرمانشاه قرار دارد . بجز محلات و شهرک‌های جدید بافت اصلی شهر شامل چند محله است : محله میدان، در گاراژ، قلعهٔ بالا، سیدان، سر ویر، محمود بیگی و سیامکی جزء این محله‌هاست . هنوز آثار خانه‌های قدیمی و کوچه باغها در بعضی از آنها باقی و پیداست . این شهر 1607 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۴°۴۷′ شمالی ۴۸°۰۷′ شرقی / ۳۴.۷۸° شمالی ۴۸.۱۱° شرقی / 34.78; 48.11

 • مساحت

  1195 کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  1607 متر

 • جمعیت

  ۵۵،۰۲۴ نفر در سال ۱۳۹۰

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  10/8 سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  403/5 میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه

  120 روز

 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  دشت افشار در اسدآباد از لحاظ کشاورزی بسیار حاصلخیز می‌باشد و انواع محصولات کشاورزی و صیفی جات در آن کشت می‌شود و می‌توان این منطقه را خود کفا دانست . دشت افشار اسدآباد محل زندگی پرنده‌ای کمیاب به نام میش مرغ یا دقداق است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  محمدرسول طاهری

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۸۱۲

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های اسدآباد

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید