خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری آباده

درباره آباده

آب وهوا :

آب وهوای منطقه را می‌توان تحت تأثیر مرتفع بودن منطقه و قرار نگرفتن در پیشکوه‌های داخلی زاگرس و همچنین عدم وجود کوههای بلند و مرتفع، دوری از بادهای باران آور غربی، از نمونه‌های آب و هوای نیمه کوهستانی دسته بندی کرد. میانگین بارندگی سالانه آن حدود۱۲۰ میلیمتر و میزان بارش سالانه آن حدود ۲۰۰ میلیمتر است که در ردیف نواحی خشک کشور جای می‌گیرد. این شهرستان جزء مناطق سردسیر می‌باشد و از مناطق نیمه خشک استان فارس به شمار رفته و زمستانی سرد و تابستانی خنک و خشک دارد.

صنایع :

درحال حاضر 111 واحد صنعتی در گروههای مختلف صنایع غیر فلزی ، غذایی و بهداشتی، نساجی ، پوشاک و چرم، شیمیایی و … در این شهرستان وجود دارد که جمعیتی حدود ۱۴۲۵ نفر را بطور مستقیم به کار مشغول کرده است. بزرگترین واحد صنعتی شهرستان از نظر اشتغال و سرمایه گذاری کارخانه سیمان آباده می باشد که اولین طرح سیمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و تمام مراحل طراحی ، نصب و راه اندازی آن به دست مهندسین باکفایت ایرانی انجام گرفته است. بدون تردید یکی از مزیتهای نسبی شهرستان آباده وجود ذخائر غنی معدنی می باشد بطوریکه بخش معدن شهرستان آباده در مقایسه با شهرستانهای استان فارس از نظر وجود مواد کانی از کیفیت خوبی برخوردار است. در حال حاضر ۲۵ واحد معدنی در شهرستان آباده فعالیت می نمایند که عمده ترین مواد معدنی موجود در این واحدها عبارتند از خاک نسوز، سنگ نما، خاکهای صنعتی، سنگ آهک و منگنز.

دین زبان و نژاد :

همه ساکنان شهرستان آباده و نواحی پیرامون آن، پیش از ورود اسلام به ایران، زرتشتی بودند و در زمان صفویه به مذهب تشیع گرویدند. هم اکنون تمامی ساکنان غیر از تعدادی از شهروندان کلیمی که از اصفهان به این شهر آمده‌اند، شیعه ۱۲ امامی هستند. زبان مردم آباده، فارسی(شکسته) است که همانندی بسیاری به زبان کردی دارد (کردهای چادرنشین در اینجا ساکن بودند) و در بعضی از بخش‌های اطراف آن طوایفی از اعراب و ایل قشقایی ساکنند که گویش ترکی دارند.

پوشش گیاهی و نمونه جانوری :

با توجه به آب وهوای منطقه پوشش گیاهی این شهرستان از نوع استپ کوهپایه‌ای یا نیمه بیابانی است که پوشیده از انواع بوته‌های نواحی استپی است. در پای کوه‌های جنوبی گل‌های رنگارنگ بهاری و گیاهان دارویی در میان بوته‌ها دیده می‌شود این پوشش گیاهی در کشور به نسبت نواحی بیابانی و نواحی مرطوب در ردیف مراتع متوسط قرار دارد. به علت اوضاع طبیعی حاکم بر منطقه و صیدهای بی رویه در گذشته حیات وحش آن فقیر شده‌است، در دشت حیواناتی مانند خرگوش، روباه، و کفتار بیش از بقیه دیده می‌شوند.

معادن :

معادنی که در این شهر قرار دارند عبارت‌اند از:

معدن بزرگ خاک نسوز که از معادن نادر این ماده در خاورمیانه به شمار می‌رود. معادن زیادی از انواع سنگ‌ها مانند سنگ سفید، معدن گچ در حومه آباده، معدن گل چینی در ۹ کیلومتری آباده و معدن بزرگ کبالت

صنایع دستی :

منبت کاری آباده شهرت جهانی دارد و نمونه‌های آن در موزه‌های جهان به عنوان بهترین اثرهای هنری نگهداری می‌شود. منبت کاری‌های کاخ مرمر، به دست هنرمندان این شهر، همچون استاد احمد امامی ساخته و پرداخته شده‌است. ملکی و گیوه‌های آباده در نهایت ظرافت، استحکام و دقت، تهیه شده و در نوع خود بی مانند است.

اماکن تاریخی و سیاحتی :

۱- قبور خورشیدی در کوه خواجه و کوههای پشت آن.

۲- قلعه گبری بر فراز کوهی به همین نام در مجاورت کوه خواجو از دوره ساسانی و قبل از آن.

۳- آرامگاه خواجه عکاشه بر فراز کوه خواجو از دوره صفویه.

۴- خرفخانه آباده در پشت کوه خواجو از دوره صفویه.

۵- عمارت کلاه فرنگی (تاریخ ساخت ۱۲۹۱ ه. ق).

۶- تیمچه صرافیان (شرح آن در پایین آمده‌است).

۷- تیمچه مسعودی.

۸- تپه‌های باقر آباد که قدمت آنها نامشخص است.

۹- تپه‌های قلعه کهنه رحمت آباد از دوران پیش از تاریخ

۱۰- قلعه سورمق (قاجاریه)

۱۱- کلاه فرنگی سورمق (قاجاریه)

۱۲- کاروانسرای شورجستان (صفویه)

۱۳- نخستین سد قوسی جهان در ایزدخواست

۱۴- قلعه ایزدخواست از دوره ساسانی

۱۵- کاروانسرا و پل صفوی در ایزدخواست

۱۶- خرفخانه سورمق و چهل زرعی از دوره صفویه

۱۷- قبر مذنب شاعر معاصر آباده‌ای در گورستان قدیمی محمدیه آباده

۱۸- تُل شاه نشین مربوط به دوره هخامنشی شامل یک سفره - محل تهیه غذا که کنده کاری در سنگ است که در نزدیکی قبر مذنب (شاعر آباده‌ای) می‌باشد که متأسفانه اخیرا بعلت کود برداری ناشیانه شهرداری برای راه سازی قسمتی از این تل تخریب شده‌است.

19-آرامگاه دکتر روح الله عباسی پژوهشگر و مترجم آباده ای.

 • موقعیت

  آباده شهری است در استان فارس و مرکز شهرستان آباده. شهرستان آباده در شمالی‌ترین نقطه استان فارس قرار دارد. این شهر از شمال و غرب به استان اصفهان، از جنوب به صفاشهر و از شرق به استان یزد متصل است. این شهرستان در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شمال شیراز، ۲۰۰ کیلومتری جنوب اصفهان، ۱۹۰ کیلومتری جنوب غربی یزد و ۵۲۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد قرار دارد. وسعت جغرافیایی آباده ۶۰۵۲ کیلومتر مربع است که حدود ۱۱ درصد کل مساحت استان را به خود اختصاص داده. شهرستان آباده، به مرکزیت شهر آباده شامل صغاد، بهمن، ایزدخواست، سورمق و خسروشیرین و بیش از ۲۰ دهستان است. آب وهوای منطقه را می‌توان تحت تأثیر مرتفع بودن منطقه و قرار نگرفتن در پیشکوه‌های داخلی زاگرس و همچنین عدم وجود کوههای بلند و مرتفع، دوری از بادهای باران آور غربی، از نمونه‌های آب و هوای نیمه کوهستانی دسته بندی کرد. میانگین بارندگی سالانه آن حدود۱۲۰ میلیمتر و میزان بارش سالانه آن حدود ۲۰۰ میلیمتر است که در ردیف نواحی خشک کشور جای می‌گیرد. این شهرستان جزء مناطق سردسیر می‌باشد و از مناطق نیمه خشک استان فارس به شمار رفته و زمستانی سرد و تابستانی خنک و خشک دارد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۱°۱۱′ شمالی ۵۲°۴۰′ شرقی / ۳۱.۱۸° شمالی ۵۲.۶۷° شرقی / 31.18; 52.67

 • مساحت

  ۱۲۵ کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  1,900 متر ( 6,200 پا )

 • جمعیت

  بیش از ۱۰۰هزار تن

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14.1 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۲۰۰ میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  صنایع : درحال حاضر 111 واحد صنعتی در گروههای مختلف صنایع غیر فلزی ، غذایی و بهداشتی، نساجی ، پوشاک و چرم، شیمیایی و … در این شهرستان وجود دارد که جمعیتی حدود ۱۴۲۵ نفر را بطور مستقیم به کار مشغول کرده است. بزرگترین واحد صنعتی شهرستان از نظر اشتغال و سرمایه گذاری کارخانه سیمان آباده می باشد که اولین طرح سیمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و تمام مراحل طراحی ، نصب و راه اندازی آن به دست مهندسین باکفایت ایرانی انجام گرفته است. بدون تردید یکی از مزیتهای نسبی شهرستان آباده وجود ذخائر غنی معدنی می باشد بطوریکه بخش معدن شهرستان آباده در مقایسه با شهرستانهای استان فارس از نظر وجود مواد کانی از کیفیت خوبی برخوردار است. در حال حاضر ۲۵ واحد معدنی در شهرستان آباده فعالیت می نمایند که عمده ترین مواد معدنی موجود در این واحدها عبارتند از خاک نسوز، سنگ نما، خاکهای صنعتی، سنگ آهک و منگنز.

  معادن : معادنی که در این شهر قرار دارند عبارت‌اند از:

  معدن بزرگ خاک نسوز که از معادن نادر این ماده در خاورمیانه به شمار می‌رود. معادن زیادی از انواع سنگ‌ها مانند سنگ سفید، معدن گچ در حومه آباده، معدن گل چینی در ۹ کیلومتری آباده و معدن بزرگ کبالت

  صنایع دستی : منبت کاری آباده شهرت جهانی دارد و نمونه‌های آن در موزه‌های جهان به عنوان بهترین اثرهای هنری نگهداری می‌شود. منبت کاری‌های کاخ مرمر، به دست هنرمندان این شهر، همچون استاد احمد امامی ساخته و پرداخته شده‌است. ملکی و گیوه‌های آباده در نهایت ظرافت، استحکام و دقت، تهیه شده و در نوع خود بی مانند است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهدی رهنما

 • پیش‌شماره تلفنی

  0751

 • وبگاه

  www.abadeh.gov.ir

موارد مرتبط

هتل های آباده

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید