خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری روستاوی

درباره روستاوی

صنعت :

توسعه ی این شهر نوین در ارتباط با طرح احداث کارخانه ی ذوب آهن و فولاد روستاوی است که در دشت برهنه ای در کنار ویرانه های شهر قدیمی در سال ۱۹۴۴ میلادی آغاز شد و در سال ۱۹۵۰ کارخانه اولین محصول خود را تولید کرد ، دو سال بعد کارخانه نورد آغاز به کار کرد و در سال ۱۹۵۴ کارکنان ذوب آهن گرجستان اولین محصول آهن و ذغال کک خود را عرضه کردند .امروزه روستاوی بزرگترین مرکز صنایع سنگین گرجستان است . بیشترین حجم تولید کارخانه ی تولید فولاد و آهن اختصاص به لوله های فولادی بدون درز دارد که به طور گسترده‌ای در صنایع نفت قفقاز جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد . روستاوی شمش های فولادی مورد نیاز کارخانه ی نورد سومقاییت (در آذربایجان) را تامین می کرد . کارخانه ی ذوب فولاد روستاوی همچنین ورق فولاد و سایر استاندارد ها قطعات فولادی را که نقش عمده ای در اقتصاد دارند ، تولید می کند .علاوه بر کارخانه های ذوب آهن ، کارخانه های بزرگ شیمیایی نیز در این شهر فعالیت دارند . کارخانه های شیمیایی روستاوی ، کود های ازته برای تامین نیاز بخش کشاورزی کشور های قفقاز جنوبی وتعدادی نقاط دیگر تولید می کرد که در سال های پس از استقلال با وجود بحران های سیاسی و اقتصادی تولیدات آن دچار اختلال شده است . تعدادی کارخانه تولید الیاف مصنوعی نیز در این شهر ساخته شده است . کارخانه ی تولید سیمان از ضایعات تولیدات سنگ ترکانی فعالیت دارد . کارخانه ی تولید قطعات بتونی و نیز کارخانه های تولیدات مکانیکی-مهندسی و تجهیزات جرثقیل در این شهر بنا شده است . روستاوی در دوره ی شوروی با بسیاری از نقاط شوروی روابط تولیدی و اقتصادی داشت . نیروی انسانی متخصص شهر از تفلیس تامین می شد . در آغاز روستاوی مصالح ساختمانی گوناگون و تجهیزات را از تفلیس دریافت می کرد ، در حالی که پس از رونق تولیدات صنعتی شهر ، روستاوی بسیاری از مواد مصرفی صنایع را تامین کرده و به شهر متخصصان و کارکنان ذوب آهن تبدیل شده و فقط محصولات صنایع سبک و غذایی را در روابط متقابل اقتصادی از شهر تفلیس در یافت می کند .

 • موقعیت

  روستآوی در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت گرجستان ، در استپ گاردابانی شهر روستاوی جای گرفته است که یکی از مراکز صنعتی گرجستان است . روستاوی مرکز ایالت تاریخی کومو کارتلی است . آب و هوای روستاوی و پیرامون آن خشک است با تابستان های داغ و زمستان های نسبتاً سرد . متوسط بارندگی سالانه به حدود ۴۰۰ میلیمتر می رسد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۴۱°۳۲′ شمالی ۴۵°۰۰′ شرقی / ۴۱.۵۳۳° شمالی ۴۵.۰۰۰° شرقی / 41.533; 45.000

 • مساحت

  ۶۰ کیلومتر مربع (۲۳ مایل مربع)

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۳۵۰ متر (۱٬۱۵۰ پا)

 • جمعیت

  ۱۲۱٬۷۸۶ نفر

 • تراکم جمعیت

  ۲٬۰۰۰/کیلومتر مربع (۵٬۳۰۰/پا)

 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  8 درجه سانتیگراد
   

  8 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۴۰۰ میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  توسعه ی این شهر نوین در ارتباط با طرح احداث کارخانه ی ذوب آهن و فولاد روستاوی است که در دشت برهنه ای در کنار ویرانه های شهر قدیمی در سال ۱۹۴۴ میلادی آغاز شد و در سال ۱۹۵۰ کارخانه اولین محصول خود را تولید کرد ، دو سال بعد کارخانه نورد آغاز به کار کرد و در سال ۱۹۵۴ کارکنان ذوب آهن گرجستان اولین محصول آهن و ذغال کک خود را عرضه کردند .امروزه روستاوی بزرگترین مرکز صنایع سنگین گرجستان است . بیشترین حجم تولید کارخانه ی تولید فولاد و آهن اختصاص به لوله های فولادی بدون درز دارد که به طور گسترده‌ای در صنایع نفت قفقاز جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد . روستاوی شمش های فولادی مورد نیاز کارخانه ی نورد سومقاییت (در آذربایجان) را تامین می کرد . کارخانه ی ذوب فولاد روستاوی همچنین ورق فولاد و سایر استاندارد ها قطعات فولادی را که نقش عمده ای در اقتصاد دارند ، تولید می کند .علاوه بر کارخانه های ذوب آهن ، کارخانه های بزرگ شیمیایی نیز در این شهر فعالیت دارند . کارخانه های شیمیایی روستاوی ، کود های ازته برای تامین نیاز بخش کشاورزی کشور های قفقاز جنوبی وتعدادی نقاط دیگر تولید می کرد که در سال های پس از استقلال با وجود بحران های سیاسی و اقتصادی تولیدات آن دچار اختلال شده است . تعدادی کارخانه تولید الیاف مصنوعی نیز در این شهر ساخته شده است . کارخانه ی تولید سیمان از ضایعات تولیدات سنگ ترکانی فعالیت دارد . کارخانه ی تولید قطعات بتونی و نیز کارخانه های تولیدات مکانیکی-مهندسی و تجهیزات جرثقیل در این شهر بنا شده است . روستاوی در دوره ی شوروی با بسیاری از نقاط شوروی روابط تولیدی و اقتصادی داشت . نیروی انسانی متخصص شهر از تفلیس تامین می شد . در آغاز روستاوی مصالح ساختمانی گوناگون و تجهیزات را از تفلیس دریافت می کرد ، در حالی که پس از رونق تولیدات صنعتی شهر ، روستاوی بسیاری از مواد مصرفی صنایع را تامین کرده و به شهر متخصصان و کارکنان ذوب آهن تبدیل شده و فقط محصولات صنایع سبک و غذایی را در روابط متقابل اقتصادی از شهر تفلیس در یافت می کند.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  Mamuka Chikovani

 • پیش‌شماره تلفنی

  824

 • وبگاه

  www.rustavi.ge

موارد مرتبط

هتل های روستاوی

هتل های گرجستان

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید