خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری چنای

درباره چنای

زبان :

اکثریت افراد ساکن در چنای تامیلی می‌باشند و به زبان تامیلی صحبت می‌کنند. افراد زیادی نیز به انگلیسی تکلّم می‌کنند؛ اغلب هنگام کار، تجارت و تحصیل، زبان تامیلی در چنای با بکار بردن لغات انگلیسی همراه‌است. همچنین میزان قابل توجّهی گویشور به زبان‌های مالایائی، تلوگو و اردو وجود دارد.

فرهنگ :

فرهنگ چنای بازتاب جمعیت آن می‌باشد. این شهر بخاطر نمایش رقص کلاسیکش شناخته شده می‌باشد و همین‌طور بخاطر معابد هندوهایش هر سال در ماه دسامبر چنای بمدت ۵ هفته فصل موسیقی مدرس را برگزار می‌کند که بعنوان بزرگترین رویداد فرهنگی جهان تشریح شده‌است.صدها هنرمند در شهر و اطراف آن حرکات موزون (kutcheries) مربوط به موسیقس سنتی کارناتیک را اجرا می‌کنند. چنانی همچنین بخاطر رقص کلاسیک هندیش باراتاباتیام معروف می‌باشد که در واقع رقص رسمی تامیل نادو می‌باشد. یک مرکز فرهنگی مهم برای باراتاناتیام، کالاکشترا و سانسکریت می‌باشد که در ساحل جنوبی شهر واقع شده‌است.

چنای همچنین دارای سالن تئاتر می‌باشد که با شمار بزرگی از بازیگران تامیلی همراه‌است. تئاتر این شهر به دو نوع صبحا و غیر صبحا تقسیم می‌شود که اولی بیشتر کمدی و سیاسی است و دومی بیشتر شامل اجراهای جدی تر و تاریخی است.

مدارس و کالج‌های هنری که culfest خوانده می‌شوند محل مناسبی برای بروز استعداد جوانان هنرمند شهر است. همچنین گروه‌های متأثر از فرهنگ غرب نیز به فعالیت می‌پردازند.

چنای پایگاهی برای صنعت سینما می‌باشد که اصطلاحاً کالی وود نامیده می‌شود و این نام از مرکز تهیه فیلم‌های سینمایی با نام Kodambakkam به عاریت گرفته شده‌است. صنعت سینما در این شهر سالانه ۳۰۰ فیلم را روانه بازار می‌کند.

چنای هر ساله شماری از فستیوالها را برگزار می‌کند. پونگال در ماه ژانویه برگزار می‌شود که مهمترین فستیوال در طول سال است. آغاز سال نو در فرهنگ تامیل ۱۴ آوریل است که با جشن‌های بسیار در این منطقه همراه‌است. این شهر شهری چند فرهنگی است و تقریباً تمامی مراسم‌های دینی مانند دیوالی، عید فطر و کریسمس در آن جشن گرفته می‌شود.

چنای رستوران‌های معروفی دارد که اغلب غذاهای سنتی برنج‌دار را عرضه می‌کنند مانند پونگال٬ دوسا٬ ایدلی و وادا که با قهوه بسیار تلخ هندی عرضه می‌شوند. این نوع از غذاها با نام مدرس کافه در سراسر هند معروف هستند.

حمل و نقل :

حمل و نقل بصورت عمومی بعنوان «دروازه ورود به جنوب هند» نامیده می‌شود. چنای بخوبی به سایر نقاط دنیا و دیگر بندرهای هند متصّل شده ۵ بزرگراه اصلی هند این ناحیه را به کلکته، بنگلور، تریچی، تیرووالار و پوندیچیری متصّل می‌کند.

ترمینال اتوبوس‌های موفوسیل چنای (CMBT) بزرگترین ترمینال لتوبوس‌های بین شهری در جنوب آسیا است. ۷ وزارتخانه مالک اتحادیه حمل و نقل بوده و آن صنعت را در داخل شهر راه‌اندازی کرده‌اند. در واقع این مالکان خدمات اتوبوس شهری به شهر چنای و خارج از آن را کنترل می‌کنند.

فرودگاه بین‌المللی چنای هم در بخش پروازهای داخلی و هم بین‌المللی به ارائه خدمات مشغول می‌باشد. شهر متصّل به مراکز اصلی جنوب آسیا است. خطوط هوایی امکان مسافرت به اروپا، نواحی مختلف آسیا و آمریکای شمالی را فراهم می‌آورند. این فرودگاه همچنین دومین ترمینال پرکار حمل و نقل در کشور هند است.

همچنین دو ترمینال اصلی راه آهن شامل ایستگاه مرکزی چنای است که بزرگترین ایستگاه راه آهن می‌باشد که دارای قطار به تمامی شهرهای اصلی مثل مومبای، کلکته، بنگلور، دهلی و حیدرآباد است. اتوبوسها و قطارها رایج‌ترین شکل حمل و نقل عمومی می‌باشند.

 • موقعیت

  چنای در ساحل جنوب شرقی هند و در گوشه شمال شرقی تامیل نادو واقع است. این شهر در فلات ساحلی واقع شده و بعنوان فلات ساحلی شرقی شناخته می‌شود. میانگین ارتفاع ۶ متر بوده و بالاترین نقطه ۶۰ متر یا ۲۰۰ فوت ارتفاع دارد. دو رودخانه از میان چنای می‌گذرد: رودخانه کوم در مرکز منطقه و رودخانه آدیار در جنوب منطقه. هر دوی این رودخانه‌ها با زباله‌ها و آلوده‌کننده‌های مربوط به منابع بازرگانی و داخلی آلوده شده‌اند. رودخانه آدیار نسبت به رودخانه کوم کمتر کثیف می‌باشد که آنهم بطور دوره‌ای بوسیله دولت ایالتی لایروبی و تمیز می‌شود. ناحیه محافظت شده آدیار تشکیل چندین گونه زیستگاه طبیعی از پرنده‌ها و حیوانات را داده‌است. کانال باکینگهام ۴ کیلومتر یا ۳ مایل در داخل سرزمین واقع شده و بصورت موازی تا ساحل امتداد داشته و متّصل به ۲ رودخانه می‌شود. نولاه اوتری در جریان شرق به غرب از میان شمال چنای گذشته و با کانال باکنگهام در پل بیسین تلاقی پیدا می‌کند.دریاچه‌های متعدّدی در ابعاد و اندازه‌های متغیر در غرب شهر واقع‌اند دریاچه تپه سرخ (Red hill) و دریاچه شولوارام آب مورد نیاز چنای را تأمین می‌کند. منابع آب زیرزمینی بطور زیادی شور مزه می‌باشند. منبع آب شور برای جمعیت شهر ناکافی است و از طریق بارانهای موسمی آب مورد نیاز دوباره پر می‌شود. تلاشهائی هم برای لوله کشی آب از دیگر منابع وجود دارد از قبیل ویرانام که محّلی غنی از آب در تامیل نادو است، که آنهم از رودخانه کریشنا تغذیه می‌گردد. اقدامات متناوب از قبیل اوسموسیس معکوس و جمع‌آوری آب باران نیز انجام شده. آبهای زیرزمینی چنای نیز در حال حاضر بمزایده گذاشته شده‌اند تا برای ساختن کارخانه اوسموسیس معکوس (مخالف) با ظرفیت ۱۰۰ میلیون لیتر به ازای هر روز بکار آیند.زمین چنای متشکلّ از خاک رس، شیل و ماسه سنگ می‌باشد. شهر نیز بر مبنای زمین‌شناسی به ۳ ناحیه طبقه‌بندی شده‌است، مناطق شنی، مناطق خاک رسی و ناحیه سنگهای سفت و سخت نواحی شنی در طول کرانه‌های رودخانه و سواحل یافت شده‌اند. نواحی خاک رسی (گلی) بیشتر شهر را پوشش می‌دهد. مناطق سنگ سخت هم شامل گوئیندی و ولاچری، آرامباکام و قسمتی از سایداپت می‌باشد.در بعضی از مناطق شنی از قبیل تیرو وانمیور، آدیا روکوتیواکام، سانتومه، جرج تادون و باقی‌مانده (منطقه) ساحلی چنای، آب باران با سرعت از صافی رد می‌شود. در نواحی خاک رسی و سنگی، آب باران به آرامی از صافی رد می‌شود اما بوسیله خاک برای مدت زیادی نگه داشته می‌شود. نواحی خاک رس شامل بامبالام غربی آناناگار، کولاتور و ویروگامباکام می‌باشد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۱۳°۵′۲″ شمالی ۸۰°۱۶′۱۲″ شرقی / ۱۳.۰۸۳۸۹° شمالی ۸۰.۲۷۰۰۰° شرقی / 13.08389; 80.27000

 • مساحت

  [[۱ E+۸_m²|۴۲۶٫۷ کیلومتر مربع]] (۱۶۴٫۴۸ مایل مربع)

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۶ متر (۲۰ پا)

 • جمعیت

  ۴٬۶۸۱٬۰۸۷ نفر

 • تراکم جمعیت

  ۲۶٬۹۰۳/کیلومتر مربع (۶۹٬۶۸۰/پا)

 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  28.7 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۱۳۰۰ میلی‌متر (۴۷٫۲ اینچ)

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  چنای دارای مبنای اقتصادی گسترش یافته‌ای است. صنایع اصلی آن اتومبیل‌سازی، خدمات نرم‌افزاری، تولید سخت‌افزار و خدمات مالی می‌باشد. دیگر صنایع مهم آن شامل پتروشیمی و نساجی است. بندر چنای و بندر انور سهم زیادی در اهمیت این صنایع دارند. شهر دارای بازار بورس کامپیوتری می‌باشد که معروف بهبازار بورس مدرس است. چنای دارای چهارمین رتبه از لحاظ تولید ناخالص شهری در هند است.

  از اواخر دهه ۹۰ به بعد، توسعه نرم‌افزار و فرایند بازرگانی و اخیراً تولید، ظهوری تازه در اقتصاد شهر داشته چنای دارای بیشترین نرخ جذب برای خدمات فلات قاره بوده‌است آنهم براساس شاخص سال ۲۰۰۵ مربوط به جذب خدمات شهری تعاونی‌ها. ارائه دهندگان خدمات نرم‌افزاری مانند اینفوسیس، TCS ویپرو، کوگنیزانت، Satyam، و HCL، EDS، CSC، IBM، ورایزون، اکسنچر، سان مایکروسیستمز وHP در شهر نمایندگی دارند. IT Corridor در جاده قدیمی Mahabalipuram در جنوب شهر دارای چندین پارک نرم‌افزار است. Mahindra World City یک منطقه آزاد تجاری در حومه چنای است که یکی از بزرگترین پارک‌های نرم‌افزاری جهان در آن در حال ساخت است.شرکتهای چند ملّیتی ای مثل دل، موتورولا، سامسونگ، زیمنس، فلکس ترونیکس و فاکسکن در حال بررسی فرایند تأسیس کارخانجات تولیدی سخت‌افزاری الکترونیکی در اینجا می‌باشند و اریکسون و آلکاتل دارای تحقیق و توسعه و تسهیلات آن در شهر بوده‌اند و شرکت تگزاس اینسترومنتس تسهیلاتی در امر خط لوله شهر پدید آورده‌است.

  چنای پایگاهی برای ۴۸% از اجزای صنایع اتومبیل سازی هند بوده و ۲۹ درصد از صنعت کل وسایل نقلیه هند را تشکیل می‌دهد. شمار بزرگی از شرکتهای اتومومبیل در هند دارای پایگاهی در چنای می‌باشند. چندین شرکت جهانی اتومبیل سازی نیز از قبیل شرکت هیوندای موتور شرکت فورد موتور میتوبیشی TVs و شرکت فورد موتور کاترپیلار دارای کارخانه تولیدی در این شهر می‌باشند. شرکت هیوندائی در فرایند تأسیس کارخانه تولید موتور در شهر کاملاً درگیر می‌باشد. شرکت نازااتو نیز به ساخت کارخانه‌ای با سرمایه‌گذاری ۲۵۹ میلیون دلاری اقدام نموده‌است.

  کارخانه وسایل نقلیه سنگین آ او دی به تولید وسایل نقلیه نظامی، شامل تانک رزمی، آرخون مشغول می‌باشد. کارخانه تولید واگن و لوکوموتیو به صنعت راه آهن هند کمک زیادی می‌کند.

  چنای مرکزی مهّم برای بانکداری و سرمایه‌گذاری اعتباری می‌باشد. در حال حاضر سه بانک ملّی مهم بانکهای بازرگانی و بانکهای مشارکتی در این محل واقع است. چندین بانک اعتباری بزرگ و شرکت بیمه دارای دفاتر سرپرستی در شهر چنای می‌باشند. اغلب بانکهای هندی چند ملّیتی در این شهر واقع اند.

  دیگر تسهیلات تولیدی مهم از تولید کوچک تا تولیدات بزرگ صنعتی مثل پتروشیمی و کارخانجات خودرو در اینجا فعّالیت دارند. این شهر همچنین دارای صنعت وسایل یدکی و چرم می‌باشد. چنای همچنین میزبان صنعت تصویر متحرک و ضبط موسیقی می‌باشد که دومین شهر بزرگ در مورد صنعت سرگرمی می‌باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  Saidai Duraisamy

 • پیش‌شماره تلفنی

  91-44-

 • وبگاه

  www.chennaicorporation.gov.in

موارد مرتبط

هتل های چنای

هتل های هند

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید