خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بدروم

درباره بدروم

بدروم را سرزمين آبي هاي ابدي مي دانند و گفته است كه به جاي آنكه در مكاني غرق در نور بخوابيد ، در اينجا غرق در نور زندگي كنيد. در طول تاريخ ، بودروم هميشه صحنه مبارزه براي حاكميت بر اين ديار بوده است. اين شهر بروي يك شبه جزيره بوجود آمده از ادغام بنا در شرق و غرب با قلعه بلند ، خانه هاي سفيد رنگ رديف شده در كناره هاي دو بندر ، گنبدها و كوچه هاي تنگ منتهي به دريا با كشتي هاي تفريحي كه شهرت جهاني يافته اند و نيز با كارخانه هاي كشتي سازي خود يك سرزمين مشهور شده است.
امروزه بودروم ، همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار براي يك منطقه توريستي را در خود جمع كرده يكي از مراكز مهم گردشگري است كه در تابستان و زمستان قابل زندگي است. از صاحبان كشتي هاي تفريحي ثروتمند تا گردشگراني كه با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به اينجا سرازير مي شوند و تعطيلات طولاني تابستاني خود را ميگذرانند ، همه وهمه و با هر بودجه اي انتظارات خود را بر آورده شده مي بينند.

 

بدروم در گذشته مهد تمدنهای بسیاری بوده است . بدروم که در طول قرون گذشته مورد تعرض و اشغال بسیاری افراد که از جزایر دریای اژه می آمدند یکی از مراکز بسیار مهم محسوب می شد.در منطقه بین İonia و Likia ، Karia که نسبت به سایرین کوچکتر است قرار دارد. بدروم (Hali Karnassos) یکی از شهرهای مهم کاریا شد.
این منطقه ، افراد مشهوری همچون مورخ نامدار هرودوت اولین دریاسالار زنArtemisia اول و Artemisia دوم و هنرمندانی چون Leachares و Shepas را پرورش داده است. بدروم در طول تاریخ تحت حاکمیت پرسها ، مقدونیه ای ها ، امپراتوری های روم و بیزانس بوده است .
بیزانس در سال 1071 در مالازگیرت پس از شکست از آلپ ارسلان سلطان سلجوقی ، حاکمیت خود بروی آناطولی را از دست داده است . از سوی سلطان عثمانی محمد چلبی در سال 1415 در Halikarnassos سکونت داده شده است . شوالیه های رودوسRodos قلعه بدروم امروزی را ساخته و منطقه را تحت حاکمیت خود قرار داده اند.
سلطان سلیمان قانونی که دریای مدیترانه را بصورت یک دریاچه ترک در آورده است در طی سفر خود به Rodos در سال 1522 همراه با Rodos بدروم را هم به سرزمین عثمانی اضافه کرده است.

قلعه بدروم

 در قرن پانزدهم ميلادي از سوي شواليه هاي رودوس و بنام پتر Peter St. در طي 99 سال ساخته شده است. در اولين مکان تاسيس Hali Karnassos و به روي جزيره Zephyrion ساخته شده است. در هنگام ساخت اين قلعه سنگهاي آرامگاه Mau solos در ديوارهاي قلعه مورد استفاده قرار گرفته است. در دوران عثماني با اضافه کردن يک مناره به کليساي داخل آن به يک مسجد تبديل گرديده است .

همچنين يک حمام کوچک ترک نيز ساخته شده است. اين قلعه که در سال 1595 به عنوان زندان مورد استفاده قرار مي گرفت امروزه به صورت موزه در آمده است. وسعت اين قلعه حدود 30000 متر مربع بوده و داراي 5 برج مي باشد. اين برجها، برجهاي فرانسوي، انگليسي، ايتاليايي، آلماني و نيز برج مار است.

موزه باستان شناسي زير زميني (زير آبي)
 
امروزه در نوع خود يکي از بزرگترين و مهمترين موزه هاي جهان است. آثار بدست آمده از حفاريهايي از سال 1960 آغاز شده در اين موزه که در قلعه بودروم ساخته شده قرار گرفته و به نمايش گذارده شده است. در اين موزه آلبوم Amphora مديترانه شرقي، آثار بدست آمده از تحقيقات انجام يافته در مردابهاي نزديک بودروم به نمايش گذاشته شده است. مردابهاي اين منطقه شامل ياسي آوا، شيطان دره سي، بندر سرچه مي باشد. مشاهده قديمي ترين کشتي غرق شده جهان نيز از آثار جالب توجه منطقه است.


(Milas) میلاس
 
باستانی ، از (Güllük- گولوک) به سمت خشکی واقع شده و به خاطر فرشهای زیبای خود شناخته شده است. بافندگان به ندرت به یک تماشاچی که آنها را در حین کار نظاره میکند ، اعتنا می کنند. خانه های فراوان و قدیمی ترک، ساخته شده از چوبهای کنده کاری شده و پنجره های مشبک ، نمونه هایی از سبک معماری محلی را ارائه میکنند. (Gümüş Kesen-گوموش کسن) ، یک مقبره یادگاری در غرب شهر است که گمان میرود نسخه کوچکی از بقعه معروف Halicarnassus هالی کارناس باشد.


(Lagina) لاگينا
 
در کيلومتر 9 جاده خاکي منتهي به عبادتگاه Hekate واقع در منطقه تورگوت از توابع ياتاغان ساخته شده است. در حفاري هاي انجام يافته مشخص شده که لاگينا که يکي از مراکز مهم کاريا بوده است از عصر برنز يکي از مکانهاي مسکوني بوده است.

سفر آبي
 
خليج گوک اوا که از بودروم بطرف جنوب شرقي امتداد مي يابد بعنوان مسير يک سفر دريايي که از طرف ماهيگير آلکارناس و عذرا ارهات کشف شده از آن زمان تا کنون با عنوان سفر آبي نام گذاري شده است.
هنگامي که قايق ها از بدروم بطرف گوک اوا حرکت ميکنند، آهنگ سبز و آبي را و زيبايي هاي زير آبهاي شفاف را کشف مي کنند. دريانوردي و ساخت قايق از صدها سال پيش در بدروم مرسوم بوده و با نياز گردشگران افزايش يافته است. اکنون صنعت گردشگری کشتي تفريحي يکي از منابع مهم درآمد بدروم شده است.

اماکني مانند کارا آرا ( جزيره سياه ) کارا گاجيک، پابوچ بورنو، جزيره کارگي، آلا کيشلا و چوکرتمه از اولين مکانهايي است که در هنگام سفر آبي ديده ميشوند. ايستگاه هايي مانند کوچوک چاتي ، بيوک چاتي، هفت جزيره، لونگوز، دگيرمن، کاراجا سووت داراي آبي بسيار تميز است.

علاوه بر زيبايي هاي طبيعي، جزيره سدير Sedir، شهر باستاني کراموس و هفت جزيره نيز از اماکن تاريخي جالب توجه است. براي ديدن اين همه زيبايي مي بايد 10-7 روز فرصت داشت.

ساحلهای زیبا

(Ortakent-ارتا کنت) یکی از بلندترین گستردگیهای ساحل شنی را در این ناحیه داراست و مکان ایده آلی را برای استراحت در تنهایی فراهم میکند.

(Karaincir-کارااینجیر) یکی از زیباترین سواحل در شبه جزیره (Bordum –بدروم) است که برای گذراندن روزهایی پر تحرک در کنار دریا و غروبهایی همراه با آسایش در کنار روستاییان محلی ، ایده آل است.

(Akyarlar-اکیارلار) لایق شهرت خود به خاطر ساحل زیبا و پوشیده از شنهای بسیار ریزش است.
 

آب های نیمه شفاف خلیج Gokova 

تنگه بسفر باریکه آبی که دریای سیاه را به دریای مرمره می پیوندد.این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند.شهر استانبول در دو طرف این تنگه قرار دارد. سگکوا ، دور از کرانه جنوبی شبه جزیره (Bodrum- بدروم) ، در گستره ای از آبی بسیار تیره تا فیروزه ای بسیار کمرنگ تغییر می کنند و خط ساحلی آن یک ناحیه جنگلی متراکم با انواع رنگهای سبز است. در نزدیکی شب ، دریا نیم رخی از کوهستان را در برابر غروب آفتاب منعکس می کند و شب هنگام در اثر تابش فسفرسانس می درخشد.

می توان از طریق یک تور و یا کرایه یک قایق از( Bodrum- بدروم) به یک گردش دو ، سه یا هفت روزه از خلیج رفت. خلیج (Güllük-گولوک) و لنگرگاهی به همین نام ، در شمال شبه جزیره ( Bodrum- بدروم) و بر روی دریای اژه جای دارد.

گفته میشود که پسر دلفین افسانه ای در مکانی کمی دورتر به سمت شمال به نام (Kıyıkışlacık-کییی کیشلاجیک)( Lassos) به دنیا آمده است.(Varvil-وارویل) یا Bargilya باستانی ، در جنوب Güllük -گولوک ، در انتهای یک خلیج عمیق و باریک که با دامنه های پوشیده از درختان زیتون احاطه شده ، جای گرفته است.

ساحل تنگه بسفر ترکیبی است از زمان های گذشته و حال و به نوعی شکوه و جلال امروزی و زیبایی و سادگی گذشته را به تصویر می کشد.کاخ های زیبای مرمرین که در مجاورت قلعه های سنگی روستایی و دهکده های کوچک ماهیگیری قرار گرفته جابیت این منطقه را دو چندان نموده است.گردش با کشتی یکی از بهترین راه های تماشای اطراف تنگه بسفر است.

 • موقعیت

  بدروم بندرگاهی کوچک و سحرآمیز در 270 کیلومتری جنوب ازمیر و در سواحل دریای اژه است . شهر در سواحل جنوبی شبه جزیره بدروم واقع شده ودر مقابل جزیره کوس یونان ودر مسیر خلیج کوگووا قراردارد . مرکزناحیه اداری بدروم با جمعیت ثابتی در حدود 30,000 نفر در نزدیک شهر قدیمی هالیکارناسوس پایتخت پادشاهی کاریا قرار گرفته است .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۷°۰۲′ شمالی ۲۷°۲۶′ شرقی / ۳۷.۰۳۳° شمالی ۲۷.۴۳۳° شرقی / 37.033; 27.433

 • مساحت

  656.06 کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۱۱۸٬۲۳۷

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  19.56 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  706 میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  فعالیت عمده اقتصادی این شهر در اطراف مراکز گردشگری میباشد .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  محمد کوجادون (DP)

 • پیش‌شماره تلفنی

  (۰۰۹۰)+ ۲۵۲

 • وبگاه

  www.bodrum.bel.tr

موارد مرتبط

هتل های بدروم

هتل های ترکیه

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید