خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری کرمان

درباره کرمان

دین :

دین اکثر مردم شهر کرمان اسلام و مذهب مردم شیعه است و نیز مرکز فعالیت و تجمع شیخیه در شاخه کریمخانیه این شهر می‌باشد. برای این فرقه این شهر مقدس است. بزرگان ایشان چون محمدکریم خان کرمانی ،محمد خان کرمانی،حاج زین العابدین خان ابراهیمی، حاج ابوالقاسم خان ابراهیمی، حاج عبدالرضا خان ابراهیمی در این شهر زندگی می‌کردند و مسجد ابراهیمی در کرمان متعلق به ایشان است. جمعیت چند هزار نفری از زرتشتیان و اقلیتی از کلیمیان (یهودیان) نیز در کرمان زندگی می‌کنند. در این شهر اقلیت‌های دینی مراسم‌ها و جشن‌های آیینی خود را آزادانه برگزار می‌کنند. جشن باستانی سده که در نوع خود بزرگترین جشن زرتشتیان می‌باشد همه ساله در بهمن ماه در کرمان برگزار می‌شود و جشن سده کرمان در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار فرهنگی ملی ایران ثبت گردید.

قومیت :

تقریباً تمامی مردم شهر کرمان همچون سایر مناطق مرکزی ایران از قوم آریایی و فارس می‌باشند.
اما در قرون گذشته در مواردی اقوام مختلفی خصوصاً از اقوام و عشایر ترک آسیای میانه و حتی مغول به مناطقی از استان کرمان کوچ داده شده‌اند و همچنین تعدادی از عشایر لر و لک و نیز طوائفی از قوم بلوچ نیز در ادوار گذشته به این استان مهاجرت کرده‌اند که عمدتاً مگر در موارد معدود، بدلیل معاشرت و اختلاط با افراد بومی در گذر زمان استحاله شده و هویت خود را از دست داده و قابل تشخیص نمی‌باشند.

زبان و گویش :

در شهر کرمان زبان اهالی زبان فارسی و لهجه کرمانی می‌باشد. از آنجا که استان کرمان پهناورترین استان ایران است، بدلیل مهاجرت اقوام مختلفی از جمله ترک، لر، لک و بلوچ به منطقه کرمان در طول تاریخ، تنوع زیادی در لهجه و گویش محلی در شهرستان‌های مختلف این استان نیز ایجاد شده و هم اینک گویش‌ها و لهجه‌های متفاوت و متنوعی در این استان به چشم می‌خورد.

شرکت هواپیمایی ماهان ایر :

شرکت بین‌المللی هوایی ماهان ایر متعلق به کرمان است و از کرمان به دنیا معرفی شده‌است.پروازهای کرمان به اقصی نقاط ایران و جهان در حال انجام است. این شرکت در سال ۱۹۹۲ میلادی در کرمان تاسیس شد و اکنون در لیست شرکت‌های بزرگ هواپیمایی جهان قرار دارد.

 • موقعیت

  نقشه‌استان کرمان استان کرمان در جنوب شرقی فلات مرکزی و بین ۵۳ درجه و ۲۶ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۲۹ دقیقه طول شرقی و ۲۵ درجه و ۵۵ دقیقه تا ۳۲ درجه عرض شمالی قرار دارد. این استان از شمال به‌استان‌های خراسان جنوبی و استان یزد، از شرق به‌استان سیستان و بلوچستان، از غرب به‌استان استان فارس و از جنوب به‌استان هرمزگان محدود می‌شود. مساحت استان کرمان در سال ۱۳۸۸ معادل ۱۸۳٫۱۹۳ کیلومتر مربع بوده و از لحاظ وسعت بزرگ ترین و پهناورترین استان کشور به حساب می‌آید. این استان در تقسیمات کشوری سابق ایران استان شماره ۸ کشور بود.براساس آخرین تقسمات کشوری، استان کرمان دارای۲۲ شهرستان، ۶۳ شهر،۵۳ بخش و۱۴۳ دهستان است. شهرستان‌های آن عبارت‌اند از: انار، بافت، بردسیر، بم، جیرفت، رابر، راور، رفسنجان، رودبارجنوب، ریگان، زرند، سیرجان، شهربابک، عنبرآباد، فهرج، قلعه گنج، کرمان، کوهبنان، کهنوج، منوجان،نرماشیر،ارزوییه.

  جغرافیای طبیعی :

  بیشتر نقاط شهر کرمان با کوه احاطه شده‌است. متوسط ارتفاع شهر کرمان از سطح دریا ۱۷۵۵ متر است. شهرکرمان نیز خود در کنار کوه صاحب الزمان قرار گرفته‌است. کرمان شب‌های زمستانی بسیار سردی دارد. کوه‌های جوپار و پلوار و جفتان در جنوب و جنوب شرق کرمان در تمام طول سال برف دارند. شهر کرمان در عرض جغرافیایی ۳۰٫۲۹ و طول جغرافیایی ۵۷٫۰۶ قرار گرفته‌است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۰°۱۷′ شمالی ۵۷°۰۴′ شرقی / ۳۰.۲۹° شمالی ۵۷.۰۶° شرقی / 30.29; 57.06

 • مساحت

  ۱۳۰۰۰ هکتار

  ۱۳۰۰۰ هکتار

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۷۵۶ متر ازسطح دریا

  (سومین مرکزاستان مرتفع ایران)

 • جمعیت

  ۵۳۴،۴۴۱ نفر سال ۱۳۹۰

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  ۱۵٫۸درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۱۵۲,۹میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه

  ۷۷روز

 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  کشاورزی: با توجه به شرایط اقلیمی، میزان منابع آب، موقعیت جغرافیایی و روش کشت اراضی، استان کرمان در حوزه کشاورزی به سه منطقه کشاورزی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

  1- مناطق کشاورزی خشک و کویری در شهرهایی همچون رفسنجان، زرند و سیرجان

  2- مناطق کشاورزی معتدل کوهستانی در مناطقی مانند بافت و کهنوج

  3-  مناطق کشاورزی گرمسیری در نواحی مانند بم، جیرفت و کهنوج

  از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این استان می‌توان به گندم، جو، سیب زمینی، پسته، حنا، وسمه، زیره، پنبه و چغندر قند اشاره نمود. در کرمان انواع محصولاتی همچون گردو، بادام، گلابی، هلو، آلبالو، آلو، گیلاس، سیب و خرما و مرکباتی نظیر پرتقال، لیمو شیرین، نارنگی، نارنج و گریپ فروت تولید می‌شوند.

  دامداری: عدم وجود خاک حاصلخیز و محدودیت مراتع سرسبز در استان کرمان سبب شده است دامپروری در این استان از رونق چندانی برخوردار نباشد ولی با این وجود دامداری به سه طریق روستایی، عشایری و صنعتی صورت می‌گیرد.صنایع ماشینی: صنایع ماشینی استان کرمان به سه دسته صنایع کارگاهی کوچک، صنایع متوسط و صنایع بزرگ تقسیم می‌شوند.مهم‌ترین صنایع استان کرمان عبارتند از روغن نباتی گلناز، مجتمع تعاونی نساجی شهید باهنر، تولید ورق آزبست کرمانیت، کارخانه لاستیک کرمان و سیرجان، پشم‌بافی آسیا، کارتن‌سازی کرمان، صنایع بلور و چینی، کارخانه شیر پاستوریزه کرمان، صنایع خودروسازی بم، مجتمع مس شهید باهنر، تولید ماشین‌های پخت نان، ماشین‌آلات ساختمانی، پالایشگاه فروآلیاژ کهنوج، خودروسازی و تراکتورسازی، کارخانه ماشین‌سازی بردسیر، کارخانه لوله و پروفیل، صنایع فولاد بردسیر و کارخانجات پنیر و صنایع وابسته به کشاورزی.صنایع دستی: صنایع دستی در استان کرمان به دو شیوه دستی و کارگاهی رواج دارد. از صنایع دستی مهم این استان می‌توان از شال، پته و ترمه نام برد که البته به غیر از پته‌دوزی، بقیه از رونق سابق برخوردار نیستند. صنایع دستی کارگاهی نیز شامل قالی‌بافی، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، خورجین بافی، قلم‌زنی و تولید ظروف مسی است که همچنان رواج دارند.قالی‌بافی: قالی معروف‌ترین هنر دستی استان کرمان است که از شهرت جهانی برخوردار بوده و بازتاب‌های روحی هنرمندان در طی زمان و پیشامد حوادث در نظم‌های باشکوهی که بر آن خلق می‌کنند، نمایان است. قالی کرمان از گذشته‌های دور به عنوان نفیس‌ترین و ظریف‌ترین قالی ایران و جهان شناخته شده است. پشم تولیدی در کرمان از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بوده و مرکز تهیه آن کرمان، بم و رفسنجان است.گلیم‌بافی و پته‌دوزی

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  علی بابایی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۳۴

 • وبگاه

  شهرداری کلانشهرکرمان

  فرمانداری کرمان

موارد مرتبط

هتل های کرمان

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید