خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

تپه تاریخی قلعه برزک

تپه قلعه یک موقعیت مهم طبیعی در شهر برزک است که احتمالا یادآور اولین استقرار روستانشینی در برزک بازمانده از دوران باستان است. این اثر طبیعی که در ضلع جنوبی شهر و در محلۀ مسجد جامع واقع است250 متر طول و 125 متر عرض و بیش از بیست متر ارتفاع دارد. در اضلاع شمالی- غربی و شرقی خانه های روستا قرار دارد و در ضلع جنوبی به مزارع محدود می شود. آثار یافته شده در سطح تپه عبارتند از: یک تنور ایجاد شده در دل کوه، به قطر 70 سانتیمتر که از داخل با گل به ضخامت دو سانتیمتر اندود شده و بعد از احداث از آن استفاده نشده است. این تنور در ضلع جنوبی غربی حفرۀ کوچکی است  که به کانالی دستکن به طول 30 سانتیمتر منتهی می شود.
در سطح تپه 8 هاون سنگی به قطر تقریبی 17 سانتیمتر در دل کوه ایجاد شده که یکی از آنها در بالاترین سطح کوه به شکل دوقلو ساخته شده است. در این تپه حفره هایی به وجود آمده که بر اساس گفتۀ اهالی در آن استخوان های انسانی وجود داشته که به هنگام احداث پارک از محل خود برداشته شده است. آبراهه های ایجاد شده در دل کوه، همچنین فضای غارمانند در ضلع جنوبی که شاید دست کن باشد از جمله آثار موجود در تپه قلعه است که پژوهش در این تپه را ضروری می نماید.(گزارش ثبتی تپه قلعه،1383)
تپه تاریخی قلعه مربوط به دوره سلجوقیان و قبل از آن می ‏باشد. غار کشف شده در این تپه به همراه وسایلی نظیر تنور گلی، ظروف سفالی و گلی، سرکو و … حکایت از سکونت و زندگی بسیار دور در این محل دارد.
این تفرجگاه دارای سکوهای سنگی جهت اسکان و استراحت، صندلی و نیمکت‏های چوبی و مطابق با فضاهای اطراف، آلاچیق، بنای کوشک در مرتفع ترین نقطه تپه، آبشار که از مرکز کوشک شروع و پس از گذشتن از برکه‏ها و جزیره‏های آب به پایین تپه در محل استخر ذخیره آب ختم می‏شود و… می ‏باشد. هم اکنون مراحل سکو سازی و نشیمن گاه تپه قلعه توسط میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام می ‏باشد.

جاذبه های گردشگری کاشان

موارد مرتبط

هتل های کاشان

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید