خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری چابکسر

درباره چابکسر

موقعیت جغرافیایی چابكسر :

چابكسر در جنوب غربی دریای خزر و شرقی ترین نقطه استان گیلان واقع شده است . از نظر موقعیت جغرافیایی در 50 درجه و 34 دقیقه طول جغرافیایی و 36 درجه و 57 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد . شیب اصلی آن در سمت  جنوب به شمال است . چابكسر مرز بین گیلان و مازندران بوده كه توسط رودخانه سمام (سامان رود ) از استان مازندران - رامسر جدا می شود . در حقیقت می توان گفت چابكسر گره ارتباطی بین این 12 استان می باشد . از شمال به دریای  خزر ، از جنوب به كوههای البرز ، از غرب به كلاچای و از شرق به رامسر محدود می شود . فاصله ی آن با رامسر 8 كیلومتر ، كلاچای 20 كیلومتر ، رودسر 30 كیلومتر ، و با مركز استان یعنی شهر رشت 102 كیلومتر می باشد .

توپوگرافی منطقه :

وسعت 330 كیلومتر مربع منطقه چابكسر در دو ناحیه جلگه ای و ناحیه میان بند (كوهستانی و كوهپایه ای جنگلی ) و قسمت كلی در ناحیه كوهستانی واقع شده است. شیب منطقه از جنوب به سمت شمال یعنی دریای خزر بوده و قسمتهای جنوبی پوشیده از جنگلهای انبوه و دارای ارتفاعات جنگلی تا 3000 متر می باشد .

كوهها :

كوههای شمالی ایران قسمتی از چین خوردگی های بزرگ آلپ و هیمالیا در دوران سوم زمین شناسی است كه به صورت رشته های مختلف ولی در یك سیستم دنباله كوههای قفقاز از آرارات در خاك تركیه شروع شده در جهت غرب به شرق  به طول 1000 كیلومتر ممتد به هندو كش در خاك افغانستان ختم می شود . كوههای منطقه چابكسر با جنگلهای سرسبز و قلل مرتفع برفگیر قسمتی از سلسله جبال البرز در ناحیه مركزی می باشد . این كوهها در دوران چین خوردگی آلپی تكوین یافته با ققلی مرتفع و دره هائی عمیق مانند سد عظیم قوسی شكل به طول كمتر از 20 كیلومتر بین دریای خزر و فلات مركزی ایران (قزوین ) واقع شده است .ارتفاع كوههای منطقه متفاوت است . قلل و كوههای تو كه سركو با 3022 متر ارتفاع ، سر كو راكو و كوه سماموس با 3620 متر ارتفاع در مرز استانهای گیلان (چابكسر ) مازندران (رامسر ) واقع شده است . ارتفاعات (تماشا كوه) از قلل و كوههای مرتفع و بلند بوده و تعداد زیادی ارتفاعات پست تر مانند (كوه بلك كوه كبوتر آبكش (شاسروس)، كوه پورسرا ، طارم كوه  و ... در منطقه دیده می شود .

روستاهای واقع در حوزه نفوذ مستقیم :

این روستاها به فاصله حداكثر  12 كیلومتر از چابكسر واقع گردیده است و موقعیت و فاصله آن ها ایجاب می كند كه روستاییان ساكن در آن ها جهت تامین نیازهای خود از خدمات موجود در شهر چابكسر استفاده  نمایند و بطور كلی  محدودیتهای موجود بهداشتی ، آموزشی ، خدماتی روستایی خود را با استفاده از امكانات چابكسر بر طرف نمایند .

این روستاها عبارتند از : سرولات - شیخ زاهد محله - چایجان - اوشیان - قاسم آبا علیا - دوران - هلوکله - سورخانی - میانده - سیاهکلرود- بند بن -قاسم آباد  سفلی -  كبوتر آبكش – جنگسرا – لی كلام – لیمه سرا - دوگلسر.

روستاهای واقع در حوزه ی نفوذ غیر مستقیم (ضعیف) :

روستاهای واقع در حوزه نفوذ غیر مستقیم شهر ، آبادیهایی هستند كه در فاصله ی دور تر از شهر واقع شده است و بخاطر داشتن جمعیت كم و اثرات اندكی كه بر روی شهر دارند جزء روستاهای حوزه نفوذ ضعیف اند . این روستاها اكثرا  فاقد واحدهای آموزشی بوده و تحت پوشش خانه های بهداشت سورخانی ، سرولات ، جیر اوشیان دوران محله ، شیخ زاهد محله هستند از آنجائیكه فاقد اكثر امكانات شهری و روستائی اند فقط به ذكر نام تعدادی از آبادیها اكتفا می شود .

چملك سرا – خشك سرا – سیا كش – شمشاد پشته  - شین گرد – گرچه آب – مازولكه – ارزن پشته ، بینه پهلو ، پشتاسران – ترك ، جینكی – ماسرك-چاله سرا- کولو جیگاور- چاش لم- .

قومیت و زبان :

در محدوده بخش چابكسر قومیت مردم ، دلیلم و گیل بوده و بطور كلی اكثرا در نواحی دشت و جلگه هویت گیل داشته و به زبان گیلكی محاوره دارند و در نواحی جنوبی اندكی از نژاد دیلم هستند ، كه بیشتر به گاوداری در جنگل ها و مرتع  اشتغال دارند .

 دین :

دین مردم چابكسر اسلام و پیرو مذهب شیعه اند.

معابر حمل و نقل :

نسبت سطح معابر شهری به كل مساحت  شهر 2 درصد است . متوسط تعداد سفرهای روزانه بین شهری و درون شهری به علت عدم وجود مطالعه ترافیكی در طرح ها مشخص نیست . شهر فاقد پایانه مسافربری بین شهری و خیابان كمربندی  است . در شهر چابكسر وسائل نقلیه عمومی اتوبوس و مینی بوس وجود ندارد . تنها وسیله نقلیه عمومی تاكسی می باشد .

جایگاه گاز طبیعی (CNG) :

امروزه توسعه شهری بدون توجه به مسائل زیست محیطی امكان پذیر نمی باشد در واقع توجه به مسائل زیست محیطی نشانگر توسعه ی یك شهر می باشد . به همین جهت شهرداری چابكسر نیز برای اهمیت دادن به این موضوعی زمین به مساحت تقریبی 2000 متر مربع را در اختیار سازمان بهینه سازی مصرف سوخت قرار داد تا نسبت به احداث جایگاه گاز طبیعی اقدامات لازم را انجام دهند تا ضمن برخورداری شهروندان و مسافرین متعدد برای استفاده وسایل نقلیه گاز سوز  محیط زیست نیز آلاینده ها مبری گردد .

بازارچه سنتی :

عرضه محصولات فرهنگی و بومی منطقه همواره از جایگاه ویژه ای در ارائه فرهنگ یك منطقه دارد به همین جهت شهرداری چابكسر بر آن شد جایگاهی را برای ارائه ی محصولات بومی و صنایع دستی منطقه اختصاص دهد و به همین  جهت در مجاورت میدان سرولات كه منطقه بسیار زیبایی در مجاورت دریا دارد كلنگ بازارچه سنتی به زمین خورد و یك نمونه غرفه از این بازارچه نیز احداث  گردید تا پس از طی عقد قرارداد تعداد مناسبی از این غرفه ها احداث شود .

 • موقعیت

  چابكسر در جنوب غربی دریای خزر و شرقی ترین نقطه استان گیلان واقع شده است . از نظر موقعیت جغرافیایی در 50 درجه و 34 دقیقه طول جغرافیایی و 36 درجه و 57 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد . شیب اصلی آن در سمت  جنوب به شمال است . چابكسر مرز بین گیلان و مازندران بوده كه توسط رودخانه سمام (سامان رود ) از استان مازندران - رامسر جدا می شود . در حقیقت می توان گفت چابكسر گره ارتباطی بین این 12 استان می باشد . از شمال به دریای  خزر ، از جنوب به كوههای البرز ، از غرب به كلاچای و از شرق به رامسر محدود می شود . فاصله ی آن با رامسر 8 كیلومتر ، كلاچای 20 كیلومتر ، رودسر 30 كیلومتر ، و با مركز استان یعنی شهر رشت 102 كیلومتر می باشد .وسعت 330 كیلومتر مربع منطقه چابكسر در دو ناحیه جلگه ای و ناحیه میان بند (كوهستانی و كوهپایه ای جنگلی ) و قسمت كلی در ناحیه كوهستانی واقع شده است. شیب منطقه از جنوب به سمت شمال یعنی دریای خزر بوده و قسمتهای جنوبی پوشیده از جنگلهای انبوه و دارای ارتفاعات جنگلی تا 3000 متر می باشد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۵۷′۳۳″ شمالی ۵۰°۳۵′۰۸″ شرقی / ۳۶.۹۵۹۲° شمالی ۵۰.۵۸۵۶° شرقی / 36.9592; 50.5856

 • مساحت

  330 كیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۲۱۶ متر

 • جمعیت

  ۹۶۹۴ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  15.7 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  1150 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  در گستره و جغرافیایی چابكسر 4 محصول عمده ی كشاورزی یعنی برنج ، چای ، مركبات، و كیوی در كنار همدیگر رشد می كنند که هم اکنون برنج و چای بدليل عدم صرفه اقتصادی و واردات بی رويه آنها از کشورهای فقير آسيا در حال نابودی ميباشند . همچنین پرورش گل و گیاه به صورت چشمگی و گسترده اقلیم مناسب منحصر به فرد چابكسر را نه در گیلان و مازندران بلكه در خاور میانه در ذهن تداعی می كند .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  بهرام غنوی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0142642

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های چابکسر

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید