خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

شهر فردوس

موقعیت جغرافیایی :
شهر فردوس مرکز شهرستان فردوس می باشد ، که در استان خراسان جنوبی واقع شده است . فردوس در جنوب شهرهای : کاشمر ، تربت حیدریه ، نیشابور ، مشهد ، شمال بیرجند ، و در شمال غربی طبس قرار گرفته است . مسافت شهر فردوس تا شهرهای : کاشمر 2 ساعت و 16 دقیقه (180 کیلومتر) ، تربت حیدریه 2 ساعت و 27 دقیقه (206 کیلومتر) ، نیشابور 4 ساعت و 19 دقیقه (376 کیلومتر) ، مشهد 4 ساعت و 4 دقیقه (361 کیلومتر) ، بیرجند  2 ساعت و 34 دقیقه (200 کیلومتر) ، طبس 2 ساعت و 23 دقیقه (191 کیلومتر) می باشد . همچنین این شهر تا تهران 10 ساعت و 54 دقیقه (944 کیلومتر فاصله دارد . اگر از تهران قصد سفر به فردوس را دارید ، باید از شهرهای ورامین ، سمنان و سبزوار عبور کنید و به شهر فردوس برسید .
جاذبه های گردشگری :
از ویژگی های بارز شهر فردوس میتوان به جاذبه های گردشگری این شهر اشاره کرد . با توجه به اینکه فردوس در مسیر شهر مشهد قرار دارد ، باعث شده تا مسافران زیادی از این شهرعبور کنند و یا حتی یکی 2 روزی را در این شهر بگذرانند . در داخل شهر و اطراف شهر فردوس جاذبه هایی به چشم میخورد که در زیر به چند مورد اشاره میشود .
آبگرم معدنی فردوس : آبگرم معدنی فردوس یک چشمه آبگرم می باشد که از ویژگی های خواص درمانی برخوردار است و تقریبا در ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس جای گرفته ‌است .
شهر تاریخی تون : پیشه این شهر تاریخی به دوره اشکانیان برمیگردد . آثاری که از شهر تاریخی تون به جا مانده ، در جنوب شهر فردوس قرار گرفته است ، و 24 اثر تاریخی آن در آثار ملی به ثبت رسیده است . از جمله این آثار میتوان به مدرسه علمیه علیا ، مسجد جامع تون ، مسجد، آب انبار و حمام کوشک ، حمام خیروز و موزه مردم‌شناسی ، مدرسه علمیه حبیبیه ، حوض‌انبار و مسجد سیدی ، بارگاه امام‌زادگان سلطان محمد و ابراهیم و ... اشاره کرد .
کویر پلوند : کویر پلوند در ۴۰ کیلومتری غرب فردوس و در نزدیکی روستای پلوند واقع شده است . از جاذبه‌های دیدنی این منطقه میتوان به تپه ماهورهای ماسه‌ای ، دق‌ها و کفه‌های نمکی و نواحی کویری در کنار نواحی کوهستانی اشاره کرد . همچنین از جمله جاذبه‌های طبیعی و خاصی مانند : تپه‌های ماسه‌ای به شکل دم یوزپلنگ وجود دارد که با عنوان اثر طبیعی دم یوز شناخته می‌شود .
شهر اسلامیه : شهر اسلامیه ، شهری فوق العاده قشنگ است که در نزدیکی فردوس قرار دارد و اکثر خانه‌هایی که در آن وجود دارند به شکل باغ و ویلا هستند .
مدرسه علمیه حبیبیه : مدرسه علمیه حبیبیه توسط حبیب‌الله امانی تونی و در دوره صفویه بنا شده است . این مدرسه قدیمی‌ترین مدرسه علمیه خراسان جنوبی به شمار میرود .
حمام خیروز و موزه مردم‌شناسی : حمام خیروز ، ساختمانی تاریخی می باشد که به دوره صفوی برمیگردد و پس از تعمیر و بازسازی ، موزهٔ مردم‌شناسی فردوس در این محل ساخته شده است .
از دیگر جاذبه این شهر میتوان به : مدرسه علمیه علیا ، مسجد جامع تون ، مسجد، آب انبار و حمام کوشک ، حوض‌انبار و مسجد سیدی ، بارگاه امام‌زادگان سلطان محمد و ابراهیم ، قنات بلده ، سنگ سوراخ ، کوه قلعه ، قلعهٔ حسن‌آباد و روستای ییلاقی باغستان علیا اشاره کرد .

موارد مرتبط

هتل های مشهد

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید