خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

مقبره صدر کبیر

این بنا آرامگاه حاجى كبیرآقا معروف به مجرم مراغه ای نوه سیدعبدالفتاح موسوى مراغه اى از عارفان و عالمان دوره قاجاریه است. این بناى آجرى به صورت ساده در دو طبقه سردابه و نمازخانه ساخته شده و قسمت سردابه آن محل دفن این عالم مراغه اى است. طبقه دوم و نمازخانه این اثر تاریخى به صورت چهارگوش بوده و گوشه هاى آن با گوشواره ها و كادربندى هاى زیبا تزئین شده و بر بالاى چهار گوشواره گوشه هاى این بنا گنبد آجرى ساخته شده است. بناى مقبره صدر كبیر مراغه در اول خیابان آیت الله كاشانى این شهرستان واقع است.

1- موقعیت بنا :مراغه، میدان مصلی ، خیابان هشترود ، کوچه پسندآباد ، روبروی مسجد پسندآباد.
2- شرح مختصری از بنا و مشخصات فنی بنا :پلان خانه بصورت مستطیل و شامل دو طبقه است که طبقه زیرزمین شامل دو اتاق است. چند مقبره در زیرزمین وجود دارد و پوشش سقف طبقه زیرزمین قوسی شکل و پوشش سقف طبقه اول گنبدی است. دارای یک ورودی هال مانند و یک اتاق که چند قبر در آن موجود می باشد.این بنا دارای نمای آجری بسیار متنوع با طرح های مختلف و درداخل بنا از قوسها و طاقهای متنوع استفاده شده است . عرصه بنا 110 مترمربع و اعیانی آن 158 مترمربع می باشد.
3- نوع مالکیت بنا :مالکیت بنا خصوصی و دراختیار وراث صدرکبیر می باشد.
4- قدمت بنا :این بنا طبق شواهد معماری مربوط به اواخر قاجار می باشد.
5- نوع بهره برداری و خصوصیات بارز بنا :این بنا مسکونی است البته مدتی به عنوان کارگاه آموزش سفال سازی استفاده گردید ولی فعلا خالی از سکنه است.
6- تزئینات بکاررفته :کاربندی ها و آجرکاری های داخل بنا.

موارد مرتبط

هتل های مراغه

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید