خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع قم در قرن سوم هجري يكي از علما و محدثين قم به نام ” ابوالصديم حسين بن علي بن آ دم اشعري ” كه در زمره صحابه حضرت امام علي التقي (ع) وحضرت امام حسن عسگري (ع) به شمار مي رفت، مسجدي در قم بنا كرد. طبق نوشته كتاب تاريخ قديم قم كه در قرن چهارم هجري نوشته شده است . معلوم نيست كه محل آن مسجد دركدام يك از مكان هاي زير بوده است :

– مسجدي به نام مسجد جامع كه در يكي از محله هاي قديمي قم ، نزديك دروازه ي ري واقع شده است.

– مسجدي كه اكنون به نام امام حسن عسگري شناخته مي شود.

– مسجدي كه در حدود خاكفرج و اراضي كميدان واقع بوده و اكنون اثري از آن به جاي نمانده و به احتمال قوي وبه موجب قراين تاريخي همين مسجد بوده است.

– مسجدي كه اكنون برجاست و به نام مسجد جامع قم شناخته مي شود و همان است كه در محله مسجد جامع ، درخيابان آذر و نزديك دروازه ري واقع شده است.

– مسجد جامع عتيق و تاريخي قم مجموعه اي از بناهاي چند عصر و از جمله مساجد دو ايواني به شكل مربع مستطيل است . اسكلت اصلي گنبد خانه ي متوازن آن ، به نيمه ي نخست سده ششم هـ . ق تعلق دارد. اين مسجد پس از مسجدامام حسن عسگري (ع) قديمي ترين مسجدي است كه در قم بنا شده و به اعتبار متون معتبر ، سال احداث بناي كنوني گنبد خانه 529 هـ .ق است . اين تاريخ تا پيش از تعميرات دوران فتحعلي شاه دركتيبه هاي گچبري موجود در بنا به وضوح نمايان بود.

يكي از زيباترين و با شكوه ترين بناهاي اين مجموعه ، ايوان بسيار مجلل آن است . اين ايوان به دهانه 14، عرض 7 و ارتفاع 18 متر ، از نظر تناسب و زيبايي ، ممتاز و بي نظير است. مقرنس گچي پوشش ايوان و نيز نقشه كاشي كاري ديوار آن كه در ميانه قاب هايي از آجر كلوكي ( آجر كوچك ) و تراش ، توأم با نمابندي كتيبه هاي متعدد موضعي و كمربندي جلب توجه مي كند، بيش از هرچيز موجب تحسين معماران و هنرمندان مي شود. در توصيف اين ايوان بايد گفت كه مظهر جمال ، اعتدال و توازن است ؛ زيرا تمام اجزاي آن در جاي خود قرار گرفته و متناسب است . مقرنس پوشش آن با نقشه ي بسيار جالبي طراحي شده كه در برگيرنده دو كوه مطبّق ( طبقه طبقه شده ) و معلق در دو طرف آن است و مانند دو گنبد پنج طبقه به نظر مي رسد كه هر طبقه ي آن داراي پنج قطار با پنج حوضچه بزرگ و كوچك است . درميان دوگنبد آويزان ، سه حوض بزرگ وارونه با سطح قوس آراسته ، و مزين به ترنج هايي از كاشي معرق وجود دارد كه در ميان قابي از كاشي هاي سفالي با جدار هشت تايي صفه دار نمايان است.

موارد مرتبط

هتل های قم

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید