خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری سبزوار

درباره سبزوار

گویش و لهجه سبزواری :

زبان اکثریت مردم سبزوار فارسی است؛ ولی در چندین روستای سبزوار مردم به زبان ترکی صحبت می‌کنند.گویش مردم سبزوار از مجموعه گویشهای اصیل خراسانی و با منشاء فارسی دری است. با این حال لهجه سبزواری به دلیل حفظ اصالت خود در طول تاریخ، تفاوت اساسی با سایر لهجه‌های خراسانی دارد. به دلایل تاریخی واژه‌های لهجه سبزواری هنوز اصالت فارسی خود را حفظ کرده است وکمتر از لغات دخیل درآن استفاده شده است. این واژه‌ها زنده بوده و قدمت آن گاهی به دوران ایران باستان و گویش‌های رایج درآن زمان می‌رسد و اکنون نیز بطور روزمره در محاوره بین مردم به کار می‌روند.

جمعیت :

جمعیت شهر سبزوار در سال ۱۳۹۰ برابر با ۲۳۱٬۵۵۷ تن بوده‌است که پس از نیشابور و مشهد سومین شهر پر جمعیت استان خراسان رضوی (و نیز خراسان بزرگ) می‌باشد.

صنایع دستی :

رایج‌ترین و پر رونق‌ترین هنر سنتی شهرستان هنر قالیبافی است که در شهر و روستا رواج دارد اما این هنر هم مثل دیگر هنرهای سنتی رو به زوال است. در حال حاضر قالی بافان سبزواری از طرح‌های مشهدی، تبریزی و کاشانی استفاده می‌کنند که تعداد آن ۲۲ طرح است. در روستای جوین نیز طرح‌های بلوچی و کردی بیشتر توسط بانوان بافته می‌شود. طرح‌ها و نقشه‌های قالی سبزوار مثل دیگر شهرها و روستای خراسان شاد و اصیل و زیباست و در صورت توجه و عنایت بیشتر می‌توان علاوه بر پاسداری از فرهنگ اصیل و هنرهای سنتی، منبع اقتصادی مهمی نیز باشد.

سوغات و بازارهای سنتی :

هنوز در گوشه و کنار سبزوار می‌توان با مراکز تولید صنایع دستی و مشاغل سنتی روبرو شد. بازارهایی که همانند سالیان گذشته در آن استاد کاران به کار مشغولند. از جمله این مشاغل سنتی در شهرستان سبزوار می‌توان به آهنگری، خراطی، نمدمالی و نخ تابی اشاره نمود. مهمترین سوغات سبزوار کلوچه زنجفیلی سبزواری است که در میان مردم محلی و گردشگران طرفداران بسیاری دارد.

هنرهای سنتی :

در شهرستان سبزوار هنرهای سنتی چه بسا به لحاظ تفنن و چه جهت رفع نیازهای روزمره در گذشته رواج کامل داشته و محصولات هنری در بازارهای پر رونق عرضه می‌شده‌است اما امروزه از آن خلاقیت‌ها و ابداعات و ابتکارات چندان خبری نیست و در معدود کارگاه‌ها، گیوه دوزی، نمد مالی، مسگری، سفالگری، خراطی و سبدبافی به گونه‌ای محدود رواج دارد صرفاً برای تأمین بخش بسیار ناچیزی از نیاز روستاییان می‌باشد و چندان هم با معیارها و مصداق هنرهای سنتی شهرستان تناسب ندارد. در این شهرستان ۴۵ رشته از هنرهای سنتی فعالیت دارند.

 • موقعیت

  شهرستان سبزوار واقع در غرب استان خراسان رضوی براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش به نام‌های مرکزی و روداب است. است. بخش‌های جوین و جغتای در سال ۱۳۸۷، بخش خوشاب در سال ۱۳۸۹ و بخش‌های داورزن و ششتمد در سالل ۱۳۹۱ از شهرستان سبزوار جدا شدند و خود به شهرستان ارتقاء یافتند.

  کوه‌های جغتای عامل جدایی دشت جوین از جلگهٔ اصلی سبزوار بوده و در جنوب آن نیز کوه میش قرار دارد. به تعبیر دیگر سبزوار محصور در میان ارتفاعات شمالی و جنوبی است. چهره منطقی شرقی و شمالی این شهرستان کوهستانی و دارای اقلیم معتدل و در قسمت‌های جلگه‌ای با هوای گرم همراه است. تنها دو رشته رودخانهٔ فصلی به نام کالشور در این ناحیه وجود دارد که سیلاب‌های دشت سبزوار را به نمکزارهای کویر هدایت می‌کند.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۰۷′ شمالی ۵۷°۲۶′ شرقی / ۳۶.۱۲° شمالی ۵۷.۴۳° شرقی / 36.12; 57.43

 • مساحت

  ۲۶٫۷۶ کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۹۷۷٫۶ متر

 • جمعیت

  ۲۳۱٬۵۵۷ تن در سال ۱۳۹۰

 • تراکم جمعیت

  ۷٬۷۴۲ نفر بر کیلومتر مربع

 • رشد جمعیت

  ۱٫۳٪

 • میانگین دمای سالانه

  ۱۷٫۱ درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۱۸۸٫۶ میلی‌متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  توليدات عمده كشاورزي اين شهرستان شامل زيره ، چغندر قند ، گندم ، پنبه ، جو ، زعفران و توليدات باغات آن شامل انار، گردو ، انگور، بادام ، پسته ، آلو ، گيلاس و    زرد آلو مي باشد .

  توليدات صنعتي شامل كابل هاي كنترل خودرو ، شيرآلات ، موتورهاي الكتريكي ، زيره تصفيه شده ، اسانس زيره ، قند ، فرآورده هاي گوشتي نظير سوسيس وكالباس و فرآورده هاي لبني و پنبه تصفيه شده مي باشد .
  شهرستان سبزوار شامل 22 معدن سنگ ساختمان كائولن ، كروميت ، لاشه ساختماني ، نمك ، سنگ و خاك صنعتي مي باشد .

  شهرستان سبزوار به لحاظ قرار گرفتن در ورودی استان خراسان بزرگ و همچنین محل اتصال شریان های ارتباطی مهم جنون کشور به شمال و غرب به شرق طبیعتا حوزه و رمرکز تجاری، اقتصادی و فرهنگی منطقه واقع گردیده است.

  به لحاظ تجاری و اقتصادی شهرستان های بردسکن، جوین، جغتای، اسفراین و حتی قسمتی از شهرستان شاهرود (میامی و خار و توران) بیشتر مراودات تجاری و اقتصادی خویش را با سبزوار دارند. سبزوار مرکز خرید و فروش محصولات مهم کشاورزی مهم نظیر گندم، جو، پنبه و زیره در منطقه و شهرستان های یاد شده می باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  دکتر محمد علی طالبی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۵۱

 • وبگاه

  پورتال شهر سبزوار

موارد مرتبط

هتل های سبزوار

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید