خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری زیباشهر

درباره زیباشهر

شهر زیباشهر در سال 1381 از تجمیع سه روستای بزرگ خولنجان ، لنج و آدرگان تحت عنوان یک نقطه شهری به نام زیباشهر تاسیس گردید و مرکز بخش گرکن جنوبی می باشد .

وضعیت طبیعی زیباشهر :

شهر زیباشهر بر روی آبرفتهای زاینده رود واقع است که مربوط به دوران چهارم زمین شناسی می باشند این آبرفتها دانه ریز و یکنواخت بوده و جزء اراضی کشاورزی دسته بندی می شوند شیب عمومی در سطح شهر ملایم بوده و در محلات مختلف آن متفاوت است در بخش جنوبیشهر یعنی محله خولنجان با توجه به جهت عمومی شیب شهر که شمال به جنوب است و با توجه به وجود ارتفاعات در جنوب این بخش شیب تندتر و بین 1 تا 3 درصد می باشد لیکن در محلات دیگر یعنی لنج و ادرگان با توجه به قرارگیری بر روی اراضی حاشیه زاینده رود شیب ملایم تر و حدود 1 درصد برآورده می شود .

در جنوب شهر زیباشهر کوه خولنجان واقع است که از نظر زمین شناسی سن آن به کرتاسه میانی می رسد . تخریب فیزیکی در محیط کوه شدید بوده و این امر باعث تشکیل شدن مخروطهای واریزه ای در اطراف آن شده که توسط فرایندهای دامنه ای جابجا می شوند بر روی دامنه های این کوه اثری از سولفیدوکسیون دیده نمی شود که احتمالاً به علت کمبود خاک دانه ریز در روی این دامنه ها می باشد به علت خشکی و کمبود آب تخریب شیمیائی بسیار اندک است . در روی ارتفاعات کوه خولنجان حفره هائی شبیه به تافوتی دیده شده است که دهانه آنها به همه طرف وجود دارد .

شهر زیباشهر از گسلهای اصلی که فلات ایران را شکسته اند فاصله زیادی دارد که باعث آرامش منطقه از لحاظ زلزله می باشد . وجود چند گسل فرعی کوچک در کوههای اطراف تائید شده که نمی تواند بر مخاطره آمیز بودن زندگی در منطقه دلالت نماید .

تقسمات محله ای زیباشهر :

همانگونه که بیان شد شهر زیباشهر از سه روستای بزرگ واقع در شرق رودخانه زاینده رود و در تقاطع محورهای اصلی اصفهان – مبارکه و مبارکه – پیربکران تشکیل شده است بنابراین می توان شهر را به سه منطقه یا محله عمده تحت نامهای خولنجان ، لنج ، آدرگان تقسیم نمود .

محله خولنجان :

بزرگترین محله تشکیل دهنده شهر است که در جنوب کانال آب کشاورزی که با جهت غربی – شرقی شهر را به دو بخش شمالی – جنوبی تقسیم می کند واقع شده است . این محله از جنوب به جاده مبارکه –اصفهان و کارخانه نسوز محدود می گردد و از بافت متراکم و فشرده ای با توجه به کیفیت اراضی کشاورزی اطراف خود برخوردار است . این بخش از شهر توسط خیابان اصلی که در غرب کارخانه نسوز از جاده مبارکه – اصفهان منشعب می گردد و تا شمال بافت تداوم می یابد به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می گردد .

محله آدرگان :

کوچکترین روستای ترکیب شده شهرو به عبارتی کوچکترین تقسیم محله ای شهر محسوب می گردد که در بخش شمال شرقی شهر و در شمال کانال اصلی آب کشاورزی واقع شده است .

محله لنج :

از محله خولنجان کوچکتر و از محله آدرگان بزرگتر است بوده و بخش شمال غربی شهر را شامل می شود و رودخانه زاینده رود با فاصله نزدیکی از شمال غربی آن می گذرد . این محله توسط کانال اصلی آب کشاورزی از محله خولنجان و توسط اراضی کشاورزی از محله ادرگان جدا شده و توسعه بافت آن به صورت خطی و شرقی – غربی می باشد .

با توجه به سابقه شهر شهر زیباشهر و تشکیل آن از سه روستای بزرگ منطقه توزیع خدمات محله ای در تقسیمات محله های فوق از اهمیت ویژه ای برخوردار است هر یک از تقسیمات مورد اشاره با توجه به بافت روستائی سابق دارای خدمات آموزشی در حد دبستان و راهنمائی ، خدمات بهداشتی – درمانی در حد خانه بهداشت ، خدمات بهداشتی حمام و غسالخانه ، مراکز مذهبی نظیر مسجد و حسینیه می باشند توزیع خدمات تجاری برای نیاز هر یک از محلات در کنار محورهای ارتباطی هر محله صورت پذیرفته است .

خدمات آموزشی سطح بالا نظیر دبیرستان پسرانه در محله خولنجان و دبیرستان دخترانه در محله خولنجان و لنج موجود می باشد .

 • موقعیت

  زیباشهر مرکز بخش گرکن جنوبی شهرستان مبارکه استان اصفهان ایران است . این شهر در سال ۱۳۸۱ از به هم پیوستن سه روستای خولنجان ، لنجو آدرگان تبدیل به شهر شد . این شهر همچنین مرکز بخش گرکن جنوبی نیز می‌باشد و تا اصفهان حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و در کنار زاینده‌رود قرار دارد . در ۵ کیلومتری شهر مبارکه (مرکز شهرستان) قرار دارد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۲°۲۳′۰۵″ شمالی ۵۱°۳۴′۰۳″ شرقی / ۳۲.۳۸۴۷° شمالی ۵۱.۵۶۷۵° شرقی / 32.3847; 51.5675

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۶۶۵ متر

 • جمعیت

  9,071 نفر در سال 1383

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  19 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  در کنار این شهر کارخانه تولید آجر و مواد نسوز قرار دارد . عمده شغل مردم کار در منطقه کارخانجات ، کشاورزی و... می‌باشد .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  فرهاد سلیمی

 • پیش‌شماره تلفنی

  031

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های زیباشهر

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید