خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری رودهن

درباره رودهن

بخش رودهن در 35 کیلومتری شمال شرق استان تهران و در دامنه های ارتفاعات و آبروفت های کوهپایه ای دیواره جنوبی البرز واقع شده است.
ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱۷۵۸ متر و وسعت آن بیش از 200 کیلومتر مربع است. این منطقه بین طول جغرافیایی 55 و 51 و عرض جغرافیایی 43 و 35 قرار دارد. به عبارت دقیق تر، مرز شمالی آن را خط الراس کوههای شمال لواسان تا گردنه امامزاده هاشم تشکیل داده است و در جنوب ، ارتفاعات کوه قوچ، سوری قلعه و … این منطقه را از ناحیه مرکزی ایران جدا می کنند و آب و هوای معتدل دارد.
این بخش که در حوزه شهرستان دماوند واقع است از دو شهر (رودهن) و (آبعلی) و دو دهستان( مهرآباد) و (آبعلی) و 15 روستا و آبادی تشکیل گردیده و در مجموع بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که در حدود 25 هزار نفر آن در حوزه شهری و مابقی در روستا ها ساکن هستند.
بخش رودهن از شمال با شهرستان آمل در استان مازندران، از شرق با بخش مرکزی دماوند، از غرب با بخش مرکزی تهران ( شهرهای بومهن و پردیس) و از جنوب با کو ها و کویر های ورامین و پاکدشت همسایه می باشد.
اکثر مردم بخش رودهن در حوزه های شهری کارمند و یا دارای شغل آزاد هستند و در برخی از روستا ها نیز مردم از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند.

روستا های این بخش را می توان به روستا های ( مهرآباد، جورد، گلاهک، چنارغرب، وسکاره، آردینه،عباس آباد،خورین،چشمه ها، تخته ها،هزاردشت،تیرک، تجرک بالا و تجرک پایین) نام برد که از این تعداد چهار روستا از جمله جورد، مهرآباد، وسکاره و گلاهک دارای دهیاری و شورا و روستا های چنارغرب و آردینه فقط دارای شورا می باشند. و مابقی روستاها بدلیل ثابت نبودن جمعیت در فصول مختلف فاقد شورا و دهیاری هستند.
عالی ترین مقام سیاسی در سطح بخش بخشدار می باشد که در رودهن تا کنون شش بخشدار فعالیت نموده اند.
از ویژگی ها و امکانات بخش رودهن می توان به دو جاده بین المللی هراز ( رودهن- آمل) و جاده ترانزیتی فیروزکوه ( رودهن- فیروزکوه – قائم شهر) اشاره کرد که هر دو این محورهای مواصلاتی از شهر رودهن آغاز و استان تهران را به استان های سمنان و مازندارن متصل می نمایند.
همچنین این از این دو جاده مهم روزانه بیش از 100 هزار خودرو در غالب مسافربری، باربری و شخصی تردد می کنند که در ایام تعطیل به 150 هزار خودرو نیز می رسد.
از دیگر امکانات این بخش می توان به وجود یکی از بزرگترین دانشگاهای آزاد اسلامی با حدود 25 هزار دانشجواشاره کرد که در دو قسمت مرکزی و مجتمع در شهر رودهن بیش از 26 سال است که فعالیت می کند و سالانه بیش از 7 هزار دانشجو از این دانشگاه درجه (الف) بسیار بزرگ فارغ التحصیل می شوند. این دانشگاه بزودی به جمع دانشگاه های جامع کشور می پیوندد.
دانشگاه جامع – علمی کاربردی رودهن با 2000 دانشجو و دانشگاه پیام نور رودهن با 5000 دانشجو و دانشگاه پیام نور آبعلی با 1000 دانشجو در کنار دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن این منطقه را به عنوان قطب علمی استان تهران تبدیل نموده است و همین مساله در کنار وجود دو جاده هراز و فیروزکوه در رونق اقتصادی منطقه بسیار تاثیر گذار بوده و هست بطوری که رودهن پیشرفت چشمگیری نسبت به شهر های حومه داشته و دارد.
فرهنگ و آداب و رسوم بخش رودهن :
ساکنان بومی رودهن در مقایسه با مناطق پیرامون خود فرهنگی خاص و بسیار متمایز دارند. مهاجرت یا تبعید احتمالی این قوم از آذربایجان (رضایه سابق- ارومیه فعلی)می تواند بیانگراین تمایز باشد.ساکنان بومی این منطقه ویژگی های فرهنگی و اجتماعی خاص خود را تا حدودی حفظ نمودند گر چه طی دهه ی اخیر این ویژگی فرهنگی کم کم ضعیف شده است. با این حال با نگاه به همسایگان شهر رودهن متوجه می شویم بومیان رودهن از لحاظ فرهنگی و به ویژه زبان و و آداب ورسوم، وضیعت متمایزی دارند.
زبان مادری بومیان شهر رودهن آذری و شهر آبعلی گیلکی است. همچنین از نظر آداب و رسوم نیز به ویژه در مراسم جشن عروسی و سوگواری ها مانند عزاداری در ماه محرم، ویژگی های متمایزی با مردم اطراف خود دارند.
به عنوان مثال در مراسمات عروسی شهروندان رودهنی نیز همچنان از ساز و دهل قدیمی استفاده می کنند که در نوع خود جالب و زیباست و همچنان مورد استقبال قرار می گیرد.
بخش رودهن دارای لهجه و گویش های مختلفی است که همانطور که گفته شد گویش مردم رودهن آذری و آبعلی گیلکی است.
روستاهای مهرآباد و گلاهک نیز به گویش ترکی یا همان آذری، روستا های وسکاره، جورد و وسکاره به گویش گیلکی و روستای چنارغرب به گویش لری صحبت می کنند.
آثار تاریخی و فرهنگی بخش رودهن :
مهمترین آثار تاریخی و فرهنگی بخش رودهن عبارتند از : پل نمیر (قرن سوم) پل زنجیر یا فیروزکوه، بقعه مبارک امامزاده محمد تقی (ع) رودهن که از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد،امامزاده حمزه (ع) مبارک آباد،امامزاده روح اله (ع) روستای جورد،امامزاده پیش (ع) روستای وسکاره، حمام و خانه تاریخی روستای جورد، ساختمان سابق هتل آبعلی و… که هر یک گویای تاریخ این بخش می باشد.
جاذبه های گردشگری و مراکز تفریحی بخش رودهن :
روستا های جورد و وسکاره :
طبیعت بکر و زیبای روستا های جورد، و وسکاره در شمال شهر رودهن که همچنان بافت بسیار قدیمی خود را حفظ نموده اند و از جاذبه های طبیعی خاص و جالبی برخوردارند و دهیاران و اعضای شواری اسلامی روستاهای وسکاره و جورد در تلاش هستند که این دو روستا را جزء آثار ملی ایران به ثبت برسانند.
دشت سیاه پالاس :
این منطقه در شمال شهر رودهن قرار گرفته و جزء پارک ملی لارمی باشد و دارای طبیعت زیبا و دست نخورده ایی است. این دشت زیبا دارای گونه های گیاهی و جانوری مختلفی است که از جمله آن می توان به انواع گیاهان دارویی و سبزی کوهی و قارچ کوهی
و حیواناتی از جمله خرس، گربه وحشی، پلنگ، گرگ، شغال، روباه،مار،قوچ کوهی، اسب و الاغ وحشی و انواع پرنده ازجمله عقاب و… نام برد.
این دشت که سراسر پراز گل های شقایق و زنبق وحشی و لاله سرخ می باشد در فصل بهار و تابستان چراگاه دام های عشایر مختلف استان تهران است که از مناطق ورامین، پاکدشت، دماوند، بومهن، رودهن و… برای چرای گوسفندان به این منطقه کوچ می کنند.
اکثر مردم استان تهران جهت استراحت و تفرج به این دشت رفته و از طبیعت دست نخورده آن به نحو احسن استفاده می کنند.
یکی دیگر از ویژگی های این دشت وجود چشمه سار ها و رودخانه ای فراوان است. در این رودخانه ها یک نوع ماهی قزل آلا در حال زیست می باشد که به ماهی قزل آلای خال قرمز رنگین کمان معروف است و از نوع بی نظیر و کمیاب ماهی در دنیا به شمار می رود که صید غیر قانونی آن مجازات های خاص خود را در پی دارد.
تنها راه دسترسی به دشت سیاهپالاس از داخل شهر رودهن و از بلوار شریعتی است.
پیست اسکی بین المللی آبعلی :
پیست اسکی بین المللی آبعلی به عنوان اولین پیست اسکی ایران نام گرفته شده است که در شمال شرق بخش رودهن و در جاده هراز واقع شده است و هر ساله در فصل زمستان پذیرای هزاران مسافر و ورزشکار می باشد.
پارک مرکزی شهر رودهن :
این پارک در مرکز شهر رودهن قرار گرفته که بسیاری از مسافران عبوری جهت استراحت در این پارک زیبا توقف می نمایند. این پارک تشکیل شده از آلاچیق جهت استراحت، فضای سبز، لوازم بازی جهت کوکان، لوازم ورزشی جهت بزرگسالان و چندین آبشار مصنوعی که بزرگترین پارک شهر رودهن محسوب می شود.
شهربازی و کمپ مسافرتی رودهن :
این شهربازی یا به عبارتی پارک کوهستان در حال حاضر با چند وسیله بازی و سرگرمی در حال خدمات دهی به مردم می باشد و توسط شهرداری در حال تجهیز است. در کنار این شهر بازی کمپ مسافرتی جهت مواقع ضروری و استفاده مسافران عبوری در نظر گرفته شده و دارای امکاناتی ازجمله آلاچیق، سرویس بهداشتی و نماز خانه و پارکینگ می باشد.
کمپ محمد داغی (بام رودهن) :
این کمپ در بلندترین نقطه شهر رودهن قرار گرفته و دارای امکاناتی از جمله آلاچیق، فضای سبز، فضای پیاد روی و ورزش،سرویس بهداشتی می باشد و قهوه خانه سنتی و رستوران آن نیز در حال بهسازی و تجهیز است. از این نقطه می توان تمامی شهر رودهن را از نمایی فوق العاده زیبا نظاره گر بود بطوری که شهر های پردیس و بومهن نیز دیده می شوند.
همچنین شهر داری رودهن در تلاش است که جهت ساماندهی به کمپ کردشگری بام رودهن اقدام به ایجاد واحداث بزرگترین رصد خانه استان تهران در این نقطه نمایید که در دست بررسی و مطالعه است. که بعد از راه اندازی رصد خانه این نقطه به کمپ گردشگری، علمی و آموزشی بام رودهن تبدیل می شود.

جمعیت :

جمعیت این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۱٬۴۷۷ نفر (۶٬۶۲۷ خانوار) شامل ۱۰٬۸۰۷ مرد و ۱۰٬۶۷۰ زن می‌باشد .

زبان گفتاری :

در بخش رودهن گویش مردم آبعلی مازندرانی است. گویش روستاهای مهرآباد و گلاهک، آذری است و مردم روستاهای وسکاره، جورد وآردینه و ایرا به گویش مازندرانی و روستای چنارغرب به گویش لری صحبت می‌کنند.

ساکنان بومی رودهن در مقایسه با مناطق پیرامون خود فرهنگی خاص و بسیار متمایز دارند. مهاجرت یا تبعید احتمالی این قوم از ارومیه می‌تواند بیانگر این تمایز باشد. ساکنان بومی این منطقه ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی خاص خود را تا حدودی حفظ نمودند گر چه طی دههٔ اخیر این ویژگی فرهنگی کم‌کم ضعیف شده‌است. زبان مادری ارومیه‌ای‌ تباران شهر رودهن آذری است.

ابنیه تاریخی :

از بناهای تاریخی این شهر می‌توان به پلی اشاره کرد که متروکه شده و از دوره صفویه می‌باشد. همچنین به ساختمان هتل آبعلی که امروزه به اردوگاه دانش‌آموزی تبدیل شده‌است. رودهن قدیم در منتهی‌الیه رودخانه‌ای واقع شده است که امروزه بلوار شریعتی نام دارد و به نام تجرک معروف است. در این نقطه آثار قبرهای زرتشتیان پابرجاست که هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.

دانشگاه آزاد :

دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع و بین‌المللی رودهن با بیش از بیست هزار دانشجو، شهر ۴۰ هزار نفری رودهن را به یک شهر دانشگاهی تبدیل کرده است. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های کشور از لحاظ فضای آموزشی و علمی شناخته شده است. علاوه بر این به عقیده بومیان عامل اصلی رشد فرهنگی رودهن تاسیس دانشگاه آزاد بوده که در تغییر فرهنگ مردمان این شهر تاثیر گذار بوده است .

دانشگاه علمی کاربردی شهرداری رودهن :

دانشگاه علمی کاربردی رودهن در سال 1382 در مقطع کاردانی تاسیس گردید اکنون با حدود 700 دانشجو و در دو مقطع کاردانی و کارشناسی و قریب به 14 رشته کاردانی و 3 رشته کارشناسی در زمینی به مساحت 10500متر مربع و ساختمان آموزشی با زیر بنای 1700 متر مربع در حال فعالیت می باشد.

 • موقعیت

  رودِهِن شهری است در ۳۰ کیلومتری شرق تهران در شهرستان دماوند در دامنه رشته کوه‌های البرز . جمعیت این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۱٬۴۷۷ نفر (۶٬۶۲۷ خانوار) شامل ۱۰٬۸۰۷ مرد و ۱۰٬۶۷۰ زن می‌باشد . بخش رودهن در 35 کیلومتری شمال شرق استان تهران و در دامنه های ارتفاعات و آبروفت های کوهپایه ای دیواره جنوبی البرز واقع شده است.
  ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱۷۵۸ متر و وسعت آن بیش از 200 کیلومتر مربع است. این منطقه بین طول جغرافیایی 55 و 51 و عرض جغرافیایی 43و 35 قرار دارد. به عبارت دقیق تر، مرز شمالی آن را خط الراس کوههای شمال لواسان تا گردنه امامزاده هاشم تشکیل داده است و در جنوب ، ارتفاعات کوه قوچ، سوری قلعه و … این منطقه را از ناحیه مرکزی ایران جدا می کنند و آب و هوای معتدل دارد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۵°۴۴′۲۰″ شمالی ۵۱°۵۴′۴۳″ شرقی / ۳۵.۷۳۸۹° شمالی ۵۱.۹۱۱۹° شرقی / 35.7389; 51.9119

 • مساحت

  200 کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۷۵۸ متر

 • جمعیت

  ۲۱٬۴۷۷ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت

  +۲٫۵ درصد

 • میانگین دمای سالانه

  12.8 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  158 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  اکثر مردم بخش رودهن در حوزه های شهری کارمند و یا دارای شغل آزاد هستند و در برخی از روستا ها نیز مردم از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهدی کچویی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0221

 • وبگاه

  http://www.shahrdari-rudehen.com/

موارد مرتبط

هتل های رودهن

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید