خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

آرامگاه نظام الدین و دکتر حشمت

" آرامگاه نظام الدین و دکتر حشمت " از جلوه های تاریخی - مذهبی شهرستان رشت است که در مسجد محله چله خانه قرار دارد، بر حسب نوشته لوح بقعه نسب وی را به امام علی النقی (ع) رسانده و ایشان را فرزند آن امام بزرگوار می دانند.

آرامگاه شهید " دکتر حشمت طالقانی " همرزم میرزا کوچک خان در محله چله خانه رشت قرار دارد .

گذشته از بقعه و مسجد چله خانه در محوطه حیاط، گورستان چله خانه قرار دارد که از مشهورترین قبور آن آرامگاه شهید راه آزادی ایران " دکتر حشمت طالقانی " از مبارزان جنگل و همرزم میرزا کوچک خان جنگلی است که قبل از انقلاب در گوشه ای از حیاط و در اتاقی قرار داشت که بعد از انقلاب در بازسازی مجدد آرامگاه دیوارهای اتاق تخریب و اینک آرامگاه در محوطه ای باز با سنگ قبری جدید قرار دارد.

بر سنگ قبر مزار زنده یاد دکتر حشمت که در روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه سال 1298 خورشیدی در قرق کارگزاری رشت از سوی عمال حکومت مرکزی اعدام شد، نوشته شده است: " آرامگاه شهید راه حریت و استقلال ایران، مرحوم جنت مکان، خلد آشیان، دکتر حشمت جنگلی طالقانی نوری الاصل، همقدم و رفیق میرزاکوچک خان جنگلی طاب ثراه، به تاریخ اردیبهشت ماه سال 1298 ه.ش."

" هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق                ثبـت است بر جریـده عـالم دوام مــاه "

سید محمد تقی میرابوالقاسمی درباره آرامگاه دکتر حشمت می نویسد:" جسد بی جان دکتر حشمت را در حیاط مسجد چله خانه دفن کردند و مدتها نهال درختی نشانه گورش بود تا اینکه بعد از سال 1330 بنای آرامگاهی بر آن ساختند. "

موارد مرتبط

هتل های رشت

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید