خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری درب بهشت

درباره درب بهشت

آب و هوا و اقلیم :

آب و هوای این شهر سرد و کوهستانی است. این منطقه به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا از مناطق برفگیر کشور محسوب می‌شود. در زمستان ۱۳۸۳ بیش از یک متر برف در بخش ساردوئیه به زمین نشست، در برخی از کتابهای جغرافیا از ساردوئیه به عنوان بام استان و کشور یاد می‌شود. ارتفاع روستای چاهون و دوچار سربیژن حتی به بیش از۳۰۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد می‌رسد. چشمه‌ها وآبشارهای زیادی در منطقه ساردوئیه وجود دارد. آبشار گلم دخترکش کرا در دلفارد و آبشار منطقه ده والی جز زیباترین آبشارهای استان محسوب می‌شوند.

درب بهشت در دامنه کوه‌های هزار و بحر آسمان قرار گرفته است. میزان ریزش باران در شهر درب بهشت ۳۱۲ میلیمتر و در ارتفاعات دلفارد و "سربیژن بالا" به ۴۰۰ میلی متر هم می‌رسد؛ به شکلی که اهالی روستای سربیژن؛ برخی مناطق پایکوهی درب بهشت در تابستان روزهای بارانی متعددی را تجربه می‌کنند؛ و در برخی از روزهای داغ تابستان که گرما در جیرفت به ۴۸ درجه می‌رسد دمای هوا در ساعات بامداد تک رقمی شده و اهالی این مناطق مجبور به استفاده از لباس گرم و بخاری در برخی اوقات روز می‌شوند.

گردنه‌های سربیژن و امیرالمؤمنین همچنین مناطق زیبا و پوشیده از جنگل و چمنزار دلفارد، آب برده و سربیژن در محور ساردوئیه قرار گرفته‌اند. پوشش گیاهی در بخش ساردوئیه در هر منطقه باتوجه به میزان بارندگی، جنس خاک، وضعیت دما متفاوت است. به گونه‌ای در منطقه باغ علیشیر و شمال بندر سراجی به دلیل بالا بودن دما و پایین بودن ارتفاع از درختچه‌های گز و کنار و کهکم بصورت پراکنده است؛ کمی آنطرفتر جنگلهای منحصربه‌فرد و متراکم گلپرک (انار شیطان) از زمین سربر افراشته‌اند. با گذر از گلپرکی و رسیدن به منطقه مدیترانه‌ای دلفارد پوشش گیاهی متفاوتی از درختان متراکم بنه، بادام کوهی و باغهای انگور، انار، مرکبات، زیتون و درختان سردسیری مشاهده می‌شوند که درهم ادغام شده‌اند و هرچه به سمت شمال دلفارد پیش برویم متراکم تر می‌شوند؛ در فصل بهار فاصله بین درختها پوشیده از بوته‌های علف و گلهای وحشی می‌شود، که طی سالهای اخیر متأسفانه بر اثر کاهش بارندگی و تجدید خشکسالی در شرف نابودی تدریجی قرار گرفته‌اند. در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر جیرفت پس از دلفارد ارتفاعات و کوهستان سربیژن قرار گرفته؛ سربیژن و ارتفاعات آن پوشیده از درختان سرو کوهی، ارچین، بادام کوهی و بوته‌های درمنه ترکی و... است؛ چمنزارهای سربیژن جز زیباییهای بخش ساردوئیه محسوب می‌شوند که متأسفانه براثر کاهش نزولات جوی چرای دامها و شخم زدن و تبدیل به اراضی کشاورزی طی یک دهه اخیر مساحت آنها به شکل چشم گیری کاهش یافته؛ در شهر درب بهشت و روستای بحرآسمان جنگلها پراکنده و بیشتر بصورت بوته‌های متراکم درمنه می‌باشد؛ که زیستگاه حیواناتی نظیر:خرس سیاه آسیایی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش، لاک پشت، مار، گربه وحشی، شغال، وکل و پرندگانی نظیر:کبک، عقاب قهوه‌ای، قرقی، کلاغ، جغد، سار،انواع گوناگون فنچ، بلدرچین، شاهین، سینه سرخ، زرده مرغ، گنجشک، کراجیک و... است که نسل گونه‌ای از آنها در حال انقراض یا منقرض شده است.این شهر در فصل تابستان دارای میوه های بسیار متعدد مانند گیلاس، زردآلو، گردو، گلابی، سیب و خیلی دیگر از میوه های سردسیری می باشد. بیشتر مردم این شهر زیبا اهل شهرستان جیرفت می باشند.

موقعیت جغرافیایی :

این شهر از شرق به بم و منطقه جبالبارز، از غرب به شهرستان‌های رابر و بافت و از شمال به شهر راین (کرمان) و از جنوب به شهر جیرفت محدود می‌شود.

 • موقعیت

  درب بهشت از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است. این شهر در شهرستان جیرفت قرار گرفته و مرکز بخش ساردوئیه است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۶۵۳۸ نفر بوده‌است و درمسیر جاده بافت - جیرفت واقع شده است. این شهر یکی از خوش آب و هواترین شهرهای کرمان محسوب می‌شود. که در فاصله ۸۵ کیلومتری جیرفت و ۱۶۰ کیلومتری کلان شهر کرمان واقع شده است. این شهر از شرق به بم و منطقه جبالبارز، از غرب به شهرستان‌های رابر و بافت و از شمال به شهر راین (کرمان) و از جنوب به شهر جیرفت محدود می‌شود.

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۹° شمالی ۵۷° شرقی / ۲۹° شمالی ۵۷° شرقی / 29; 57

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۲۶۰۸ متر

 • جمعیت

  ۶۵۳۸ نفر (سال۹۰)

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  13 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۳۱۲ میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  محصولات باغی سردسیری از جمله  : گردو، گیلاس ، زردآلو قیسی ، سیب درختی ، هلو ، آلبالو ، بادام و ... هستند . که به دلیل مرغوبیت بالا مشتریان زیادی دارد .

  محصولات غلات از جمله : گندم ، جو ، عدس ، نخود و ... هستند .

  طرح های مرغداری و پرورش گاو شیرده و گوشتی و گوسفند و کشت قارچ و ...

  اهالی منطقه به باغداری و زراعت و دامپروری اشتغال دارند . 

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  امیرحمزه نژاد

 • پیش‌شماره تلفنی

  0349372

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های درب بهشت

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید