خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری خانوک

درباره خانوک

قدمت خانوک :

با توجه به سنگ‌های قبوری که رو به بیت المقدس در شهر خانوک یافت می‌شود، می‌توان گفت: قدمت تاریخی این شهر به قبل از اسلام باز می‌گردد. همچنین برخی از بقایا و آثار ساختمان‌های قدیمی مانند تکایا و مسجد جامع شهر و... نشان‌دهندهٔ قدمت بلند تاریخی این شهر است. در برخی منابع تاریخی این چنین آمده: «... وجود قبرستان‌های قدیمی که به قبرستانهای (گبری) معروف است و کشف سنگ نوشته‌های قدیمی، موید قدمت تاریخی خانوک است و حتی بر اساس نبشته‌های بعضی از سنگها که نشانگر عمران و آبادانی شهر بوده، قدمت خانوک را به قبل از اسلام می‌رساند. از آثار تاریخی خانوک می‌توان به باقی‌مانده آثار قلعه‌ها در بالای کوهی در جوار قنات اشاره نمود حمام قدیمی و آسیاب آبی گواه عمران و آبادانی شهر خانوک در قدیم است.

نام و نشان و طوایف خانوک :

درمورد وجه تسمیه شهر خانوک براساس مدارکی که وجود دارد و آنچه در اذهان و گفتار مردم گفته می‌شود، می‌توان گفت: واژهٔ خانوک به معنای «چشمه سار» یا جایی که چشمه آب زیاد دارد، آمده‌است و از ترکیب دو عبارت «خان» به معنی چشمه و صفت «وک» به عنوان پسوند- نسبت- که به دنبال آن آمده، می‌باشد. در خانوک طوایف و خانواده‌های سرشناس بسیاری وجود دارد که می‌توان به برخی از آن‌ها همچون، خانواده‌ها و فامیل‌های عرب‌نژاد، اسدی، مهدوی و نام برد.

هنرها و صنایع دستی خانوک :

از هنرهای دستی شهر خانوک که در گذشته رایج بوده، می‌توان به صنعت کفش ، گیوه و تخت کفش اشاره نمود. بهترین کفشی که در خانوک تولید می‌شده به نام اجیده‌ای معروف بوده و همچنین پارچه بافی ، پنبه پاک کنی ، نخ ریسی و بافت پارچه‌ای به نام کرباس و چادرشب نیز از هنرهای دستی قدیم خانوک به شمار می‌رفت. قالی بافی یکی دیگر از هنرهای مردمان این منطقه بوده که هنوز هم برخی از خانواده‌ها به این امر مبادرت می‌ورزند. صعنت آهنگری نیز یکی از صنایع دستی و هنرهای مردمان این مرز و بوم و خطهٔ شهید پرور است؛ که برخی از ابزار و آلات باقیمانده از آن زمان، نشان و گواه محکمی بر این مدعاست.

موقعیت جوی، جغرافیایی و کشاورزی خانوک :

خانوک شهری کوهستانی با آب و هوای سردسیری و ارتفاع ۱۵۵۵ متر از سطح دریا در فاصله ۶۵ کیلومتری استان کرمان قرار دارد. مساحت حریم شهر خانوک شانزده میلیون ششصد و شش هزار متر مربع است که جمعیتی بیش از ۴۰۰۰ نفر را در خود جای داده‌است. فرآورده‌های عمدهٔ کشاورزی در گذشته گندم و صیفی‌جات بوده‌است، امروزه علاوه بر پسته، انار نیز از محصولات عمدهٔ این منطقه‌است. قلعه‌ای که آثار آن بربالای کوهی در جوار قنات خانوک وجود دارد و به استناد گفته هایی-که سینه به سینه از نیاکان به ارث رسیده -راهی امن نیز برای دسترسی به آب قنات در زیر زمین و در دل کوه حفر و به درون قلعه راه داشته‌است. این قنات موجب سرسبزی و منبع آبرسانی به باغات و صحرای بزرگ خانوک است. عمدهٔ کشاورزی مردمان این شهر از ناحیهٔ آب این قنات اداره می‌شود.

شهرداری خانوک :

شهرداری این شهر در زمستان سال ۱۳۷۴ تأسیس شده‌است.

افراد سرشناس مرحوم دانشمند سید احمد فخر مهدوی ، سید محمد خانوکی ، سید محمد باقر مهدوی

شهدای شاخص خانوک:

مدفون در مسجد فائق تهران

مدفون در مسجد فائق تهران

هیئت‌های مذهبی خانوک: فاطمیه با مسئولیت محمدعلی عرب نژاد خانوکی (عاکف) محبین اهلبیت با مسئولیت مصطفی عرب پور ، داهویی علی اکبر با مسئولیت یدالله عرب نژاد خانوکی ، تعزیه خوانی با مسئولیت عباس اسدی خانوکی ، عباسیه با مسئولیت محمد حسین مهدوی خانوکی

نشریات خانوک خانوکیان: به مدیر مسئولی محمدعلی عرب نژاد خانوکی (عاکف) چشمه ساران: به مدیر مسئولی محمدعلی عرب نژاد خانوکی (عاکف)

 • موقعیت

  خانوک شهری است در استان کرمان ایران. شهر خانوک در بخش مرکزی شهرستان زرند قرار دارد. شهر خانوک با آب و هوای سردسیری در جنوب شهرستان زرند قرار دارد و فاصله آن تا مرکز استان ۶۰ کیلومتر می‌باشد. خانوک از سمت شمال به ریحان‌شهر، از جنوب به توابع چترود، از شرق به رشته کوه معروف به حاشیه کویر لوت و از غرب به جلگه حاصلخیز شهرستان زرند منتهی می‌شود. خانوک شهری کوهستانی با آب و هوای سردسیری و ارتفاع ۱۵۵۵ متر از سطح دریا در فاصله ۶۵ کیلومتری استان کرمان قرار دارد. مساحت حریم شهر خانوک شانزده میلیون ششصد و شش هزار متر مربع است که جمعیتی بیش از ۴۰۰۰ نفر را در خود جای داده‌است.

 • مختصات جغرافیایی

  30°43′22″N 56°46′49″E / 30.72278°N 56.78028°E / 30.72278; 56.78028

 • مساحت

  شانزده میلیون ششصد و شش هزار متر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۵۵۵ متر

 • جمعیت

  ۴۰۰۰ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  از هنرهای دستی شهر خانوک که در گذشته رایج بوده، می‌توان به صنعت کفش ، گیوه و تخت کفش اشاره نمود. بهترین کفشی که در خانوک تولید می‌شده به نام اجیده‌ای معروف بوده و همچنین پارچه بافی ، پنبه پاک کنی ، نخ ریسی و بافت پارچه‌ای به نام کرباس و چادرشب نیز از هنرهای دستی قدیم خانوک به شمار می‌رفت. قالی بافی یکی دیگر از هنرهای مردمان این منطقه بوده که هنوز هم برخی از خانواده‌ها به این امر مبادرت می‌ورزند. صعنت آهنگری نیز یکی از صنایع دستی و هنرهای مردمان این مرز و بوم و خطهٔ شهید پرور است؛ که برخی از ابزار و آلات باقیمانده از آن زمان، نشان و گواه محکمی بر این مدعاست.فرآورده‌های عمدهٔ کشاورزی در گذشته گندم و صیفی‌جات بوده‌ است، امروزه علاوه بر پسته، انار نیز از محصولات عمدهٔ این منطقه‌است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهدی اسدی خانوکی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۳۴۲۴۳۲۰۲۶۶ - ۰۳۴۲۴۳۲۰۲۳۷

 • وبگاه

  http://www.khanook-city.ker.ir

موارد مرتبط

هتل های خانوک

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید