خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری جوزدان

درباره جوزدان

جمعیت :

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت جوزدان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۶۷۴۹ نفر بوده‌است که از این میان ۳۴۲۹ نفر مرد و ۲۳۲۰ زن بوده‌اند. این شهر ۱۸۴۹ خانوار دارد.

موقعیت جغرافیایی شهر جوزدان :

شهر جوزدان برروی دشت بنا شده است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۳۵ متر می‌باشد. کوه‌های جنوبی روستا موسوم به کوه فشارچه می‌باشد و مرتفع‌ترین آنها کوه پنجی می‌باشد که از شمال غربی نجف آباد به جنوب شرقی آن کشیده شده است. اقتصاد روستا بر پایه کشاورزی و دامداری بنا شده است، کشاورزی مهمترین و اساسی‌ترین قطب اقتصادی این منطقه می‌باشد آب کشاورزی این روستا از چاه‌های حفر شده توسط اهالی و سه رشته قنات کهن که حدوداً هرکدام ۱۰ کیلومتر طول دارند تأمین می‌شود که به راستی حکایت از همت بلند مردم دارد؛ همچنین کانال آب رسانی جوزدان که منشعب شده از رودخانه زاینده رود است؛ و قلب حیاتی کشاورزی جوزدان است. این کانال از زاینده رود سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از شهرها و روستاهای مختلف و سیراب کردن اراضی منطقه وارد جوزدان می‌شود و زمین‌های زراعی را پوشش می‌دهد و سپس به راه خود ادامه داده و در سر راه خود زمین‌های کشاورزی شرق کانال را نسبتاً مشروب می‌کند سپس دو شاخه می‌گردد (یکی به طرف خمینی شهر و دیگری به طرف قهدریجان) و مجدداً به زاینده رود می‌ریزد.

مکان‌های زیارتی :

امامزاده ساره مریم
بقعه شیخ محمد
آقا شاهزاده

شغل ساکنین منطقه :

کشاورزی: زمین‌های کشاورزی جوزدان به کاشت انواع گونه‌های گیاهی جواب می‌دهد از جمله غلات، صیفی جات و انواع درختان میوه در قدیم مردم جوزدان به کاشت خشخاش اشتغال داشته‌اند و محور اقتصادی زندگی آنها بر این گونهٔ گیاه می‌چرخیده است که این گیاه برای پذیرایی از درباریان استفاده می‌شده است البته درآن زمان گشت تریاک مرسوم بوده و هنوز هم از تریاک جوزدان به بهترین نوع آن یاد می‌شود در زمان محمد رضا شاه با توجه به این که تریاک زیاد گشت می‌شده و برای اهالی منطقه خطر آفرین بوده جنبه اقتصادی آن نادیده گرفته شده و کشت آن ممنوع گشت؛ و تمام تریاک‌های موجود در خانه‌های اهالی توسط امنیه‌های دولتی کشف و ضبط گردید که البته کاشت این گیاهان مذکور منسوخ شده و مردم روستا بیشتر به کشت غلات مهمی که برای آنها صرفهٔ اقتصادی دارد همت گماشته‌اند از جمله غلاتی چون گندم، جو و بویژه برنج لازم است ذکر شود که برنج جوزدان از مرغوبیت و معروفیت خاصی برخوردار است و در بازار به برنج لنجان معروف است و نه تنها در کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه به خارج از ایران نیز صادر می‌شود.

دامداری: از دیر باز در جوزدان دامداری رواج داشته است و تاکنون ادامه دارد کشاورزان در کنار کشاورزی از حرفه دامداری نیز بهره می‌برده‌اند و برخی فقط به صورت حرفه‌ای کار دامداری را ادامه می‌دهند تا اکنون که در اطراف جوزدان دامداری‌های صنعتی رواج پیدا کرده است.

مردم شناسی :

مردم این روستا انسانهای بسیار سخت کوش، باغیرت، مهمان نواز، و باهوش و درایت می‌باشند؛ و آنچه از مکاتبات نویسندگان استنباط می‌شود؛ و به دیده نظر گماشته می‌شود و گنجینه‌ای که از پیشنیان سینه به سینه و نسل در نسل به ما رسیده است جوزدانیان انسانهای باهوش و ذکاوت بوده‌اند که زیرکی خاصی در رفتار آنها نمایان بوده و افکاری که در سر می پروارنده‌اند حاکی از فکر وسیع آنها بوده شاید جو حاکم بر آن زمان و شرایط حاکمه باعث می‌شده آنها جهت رفع مشکلات و معضلات خود هوشمندانه عمل نمایند اما با این وجود آنها با راهکارهای شاهکار و زیرکانه خود دست به اقدامات منحصر به فردی زده‌اند . جوزدان در قدیم‌الایام دارای چهرهای مشهور و شخصیت‌های برجسته‌ای بوده نظیر حاج آقا باقریین و حجت‌الاسلام علی محمد هاشمی که در زمان پهلوی و در دوران خفقان به قم می‌رفته‌اند و دروس حوزوی را فرا می‌گرفته‌اند سپس به روستا می آمدند و به ارشاد و راهنمایی مردم می‌پرداختند آنها در این راه زحمات زیادی را متحمل شده‌اند که قابل قدردانی و سپاس گذاری است همچنین در جوزدان شعرا و عارفان بزرگی که از آنها به ملاهای ده تعبیر شده است می‌زیسته‌اند که به دلیل نبود امکانات و تحصیلات متأسفانه نامی از این بزرگ مردان بر جای نمانده است در کنار این شخصیت‌های بزرگ می‌توان از کسانی نام برد که نامشان لرزه بر اندام مردم می‌انداخته، افرادی نظیر سارم دوله (مالک روستا از قاجاریان) و فرزند آن اصغر مسعود (اصغر میرزا) و رضا خان جوزدانی که از خوانین آن دوره می‌باشند یاد کرد و میتوان گفت که رضا خان جوزدانی یکی از یاغیان آن زمان بوده که برخلاف جثه کوچک و اندام ضعیف فردی با رشادت و خوش استعداد، باغیرت، و ناموس پرست بود که در سال ۱۳۲۹ قمری (۱۲۹۰شمسی) از زندان فرار می‌کند و در منطقه به طرفداری از شهریان می‌پردازد، سال‌های ۳۵ تا ۳۷ قمری اوج رشادت و سلطه گری این شخص بر مردم بوده و موجب رعب و وحشت کاروانیان بوده است او در گردنه‌ها بر سر راه کاروانیان کمین می‌کرده و به تاراج اموال آنان می‌پرداخته. (شرح مفصل در کتاب دیار نون اثر علی یزدانی نجف آبادی) این شخص پس ازجنگ جهانی اول و طی جنگهای درون منطقه‌ای توسط علی خان فلاردی و آقا محمود بابا احمدی دستگیر شد و در زمان رضاشاه به دار آویخته شد. در زمان رضا شاه با توجه به اعتقادات مذهبی مردم سادات صادق و عارفی مثل حاج آقا موسوی که بعنوان پیشوایان جوزدان مردم را هدایت می‌کردند و مورد احترام اهالی بوده‌اند در این روستا می‌زیسته‌اند.

آثار تاریخی :

۱- امامزاده ساره مریم که در قسمت شمال غربی ورودی روستا می‌باشد از دیر باز مورد توجه اهالی مردم کل منطقه بوده است که درکنار آن مزارع شهدا واقع شده و قبرستان روستا در جوار این امام زاده شریف می‌باشد و تا این زمان مردم برای زیارت و ادای نذورات خود به این محل میایند. در زمانهای گذشته بازارهای مرسوم در جوار امام زاده روزهای پنج شنبه برپا بوده است این بازارها معروف به «درپنج شنبه» بوده مردم هم برای زیارت و هم برای خرید مایحتاج در روز پنجشنبه به این مکان می‌آمدند کم‌کم با شکل گیری انقلاب اسلامی این پنجشنبه بازار هم برچیده شد.

۲- در کنار این امامزاده بقعه‌ای وجود دارد معروف به بقعه آغا شاهزاده (آغا بیگم) که در حال حاضر متروکه شده است و پدر این بزرگوار در یزد دارای زیارتگاه می‌باشد.

۳- در قسمت شمال شرقی روستا برج کبوتر خانه می‌باشد که مدتی به جهت دیده بانی شکارگاه منطقه‌ای و بعداً جهت برداشت فضولات پرندگان استفاده می‌شده ظل السلطان حاکم اصفهان که شکارچی ماهری بوده است و با خوانین زمان خود در این منطقه شکار می‌کرده است در مورد جوزدان گفته است که جوزدان ده بسیار بزرگ و شکارگاه‌های مناسبی دارد و مانند قمشلو شکارش تعریف دارد. برج کبوترخانه به دلیل بی‌توجهی اهالی و مسئولین رو به تخریب نهاده بود که در سال ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ با همت امور میراث فرهنگی ترمیم و بازسازی گردید.

۴- مسجد جامع: مهمترین و اصلی‌ترین مکان تاریخی جوزدان که گویای هویت و قدمت روستا می‌باشد، تقریباً در مرکز روستا قرار دارد و به مرور زمان در اطراف آن ساخت و سازهایی صورت گرفت از وجود سنگ قبرهای موجود در این مسجد می‌توان به قدمت دیرین آن پی برد. در ضلع جنوب غربی این مسجد بقعه‌ای وجود دارد به نام بقعه شیخ محمد. شیخ محمدعالم بسیار بر جسته‌ای بوده که از صوفیان زمان خود به حساب می‌رفته. در کنار این عالم بزرگوار تنی چند از علمای آن زمان نیز مدفون می‌باشند، از جمله شیخ صفی الدین شیخ ملکشاه متوفی هشتم جمادی‌الثانی ۱۱۰۱ه. ق به گفتهٔ مردم روستا در زمانهای قدیم تاجری با کاروان خود از این محل عبور می‌کرده که با شرایط بد جوی مواجه میشود و عبورش را از این مکان ناممکن می‌سازد این اتفاق در خندق مجاور مسجد جامع رخ می‌دهد تاجر با خود می‌اندیشد که چگونه راهی برای گذشتن پیدا کند پس باخود عهد می‌بندد که اگر موفق به عبور از این منطقه شد مسجدی در کنار خندق بنا کند. وی موفق به عبور می‌شود و بنا بر عهد خود بنای اولیه مسجد را پایه‌گذاری می‌کند؛ و طی سالها مردم مسجد را مرمت می‌کنند تا به امروز که دارای بنای زیبایی می‌باشد مسجد دارای سردرب بسیار زیبایی بوده اما به دلیل نزولات جوی و گذشت زمان تخریب شده و به دلیل نا آگاهی برخی مسئولین مربوطه و پیگیری نشدن سازمان میراث فرهنگی تخریب شد اما گنبد اصلی هنوز پابرجا است، لازم است ذکر شود که این مسجد ابتدا مکتب خانه بوده و امام جمعه وقت اصفهان در این مکان مدفون می‌باشد همچنین شش نسل قبل از حاج آقا باقریین نیز در این مکان به خاک سپرده شده‌اند که روحانیان معتبر آن زمان بوده‌اند.

۵- باغ شاهزاده: در زبان عامه از آن به باغ شازده تعبیر می‌شود که در قدیم مقر حکومتی بوده؛ که شخصی به نام سارم الدوله آن را بنا نموده پس از آن باغ به پسرش اصغر میرزا به ارث می‌رسد. در وسط باغ امارت زیبایی و در پشت آن حمام و اتاق‌های خدمه میباشد که این اتاق‌ها و حمام تخریب شده (نمونهٔ ساخت بنا و حمام آن مشابه به حمام ساخته شده در کاشان می‌باشد). هنوز کاج‌های بنا شده در زمان پهلوی پابرجا هستند و امارت وسط باغ هم بازسازی شده و در کنارآن استخر بزرگی بوده که هم اکنون هم وجود دارد و بقیه زمین برای امور تفریحی استفاده می‌شود که پس از انقلاب اسلامی قسمتی از آن توسط سپاه پاسداران و قسمتی دیگر از آن توسط آموزش و پرورش مورد استفاده واقع شد.

 • موقعیت

  شهر جوزدان برروی دشت بنا شده است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۳۵ متر می‌باشد. کوه‌های جنوبی روستا موسوم به کوه فشارچه می‌باشد و مرتفع‌ترین آنها کوه پنجی می‌باشد که از شمال غربی نجف آباد به جنوب شرقی آن کشیده شده است. اقتصاد روستا بر پایه کشاورزی و دامداری بنا شده است، کشاورزی مهمترین و اساسی‌ترین قطب اقتصادی این منطقه می‌باشد آب کشاورزی این روستا از چاه‌های حفر شده توسط اهالی و سه رشته قنات کهن که حدوداً هرکدام ۱۰ کیلومتر طول دارند تأمین می‌شود که به راستی حکایت از همت بلند مردم دارد؛ همچنین کانال آب رسانی جوزدان که منشعب شده از رودخانه زاینده رود است؛ و قلب حیاتی کشاورزی جوزدان است. این کانال از زاینده رود سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از شهرها و روستاهای مختلف و سیراب کردن اراضی منطقه وارد جوزدان می‌شود و زمین‌های زراعی را پوشش می‌دهد و سپس به راه خود ادامه داده و در سر راه خود زمین‌های کشاورزی شرق کانال را نسبتاً مشروب می‌کند سپس دو شاخه می‌گردد (یکی به طرف خمینی شهر و دیگری به طرف قهدریجان) و مجدداً به زاینده رود می‌ریزد.

 • مختصات جغرافیایی

  32°33′24″N 51°22′21″E / 32.55667°N 51.37250°E / 32.55667; 51.37250

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۶۳۵ متر

 • جمعیت

  ۶۷۴۹ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  16 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  اقتصاد روستا بر پایه کشاورزی و دامداری بنا شده است، کشاورزی مهمترین و اساسی‌ترین قطب اقتصادی این منطقه می‌باشد .زمین‌های کشاورزی جوزدان به کاشت انواع گونه‌های گیاهی جواب می‌دهد از جمله غلات، صیفی جات و انواع درختان میوه در قدیم مردم جوزدان به کاشت خشخاش اشتغال داشته‌اند و محور اقتصادی زندگی آنها بر این گونهٔ گیاه می‌چرخیده است که این گیاه برای پذیرایی از درباریان استفاده می‌شده است البته درآن زمان گشت تریاک مرسوم بوده و هنوز هم از تریاک جوزدان به بهترین نوع آن یاد می‌شود در زمان محمد رضا شاه با توجه به این که تریاک زیاد گشت می‌شده و برای اهالی منطقه خطر آفرین بوده جنبه اقتصادی آن نادیده گرفته شده و کشت آن ممنوع گشت؛ و تمام تریاک‌های موجود در خانه‌های اهالی توسط امنیه‌های دولتی کشف و ضبط گردید که البته کاشت این گیاهان مذکور منسوخ شده و مردم روستا بیشتر به کشت غلات مهمی که برای آنها صرفهٔ اقتصادی دارد همت گماشته‌اند از جمله غلاتی چون گندم، جو و بویژه برنج لازم است ذکر شود که برنج جوزدان از مرغوبیت و معروفیت خاصی برخوردار است و در بازار به برنج لنجان معروف است و نه تنها در کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه به خارج از ایران نیز صادر می‌شود.از دیر باز در جوزدان دامداری رواج داشته است و تاکنون ادامه دارد کشاورزان در کنار کشاورزی از حرفه دامداری نیز بهره می‌برده‌اند و برخی فقط به صورت حرفه‌ای کار دامداری را ادامه می‌دهند تا اکنون که در اطراف جوزدان دامداری‌های صنعتی رواج پیدا کرده است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار
 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۳۱۴۲۲۸

 • وبگاه

  www.juzdan.ir

موارد مرتبط

هتل های جوزدان

هتل های ایران

آژانس های مسافرتی مجری تور ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید