خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری جناح

درباره جناح

جغرافیای منطقه :

حدود شهر جناح، از سمت شمال: به رودخانه مهران و صحرای خلوص، و از سمت جنوب به خور جناح «خور جناح » و کوه بُدُن «کوه بُدُن» و کوه سفید، و از سمت مغرب به کهتویه و از سمت مشرق به بخش کوخرد و دهستان هرنگ منتهی می‌شود.

جمعیت :

با وجود اینکه جمعیت بسیار زیادی از مردم جناح در کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص بحرین و کویت و امارت متحده عربی ساکن اند جمعیت شهر جناح طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ ، برابر با 7647 نفر بوده‌است.

جناحی‌های ساکن کشور بحرین شهره خاص و عام :

اگر گزاف نگفته باشیم، در کشور بحرین واژه‌ای به نام (جناح یا جناحی) از تقدّس و محبوبیت والایی برخوردار است، دلایلی چند، این تئوری را کامل می‌نماید:

دستگاه رله تلویزیونی :

در چند سال اخیر در ارتفاع جنوب شرقی جناح مشرف به چشمه گَؤری (گبری) دستگاه رله تلویزیونی نصب شده و مورد بهره‌برداری است. در جناح چند دستگاه پمپ آب، ۴۰ هزار اصله نخل دیم و ده هزار من (۴۰۰۰۰ کیلو) زمین دیم زیر کشت و تعداد بسیار زیادی برکه دارد.

در جناح دو رودخانه فصلی وجود دارد که به زبان محلی به آن (دروا)می گویند بنام‌های ایلو و پَلی که در روزهای پرباران طغیان می‌کند و از میان شهر می‌گذرد و چند بار تلفات مالی هم داده‌است. دشت جناح در منطقه بستک دارای پر تعدادترین محل‌های تفریح کوهستانی و معمولی است.

در ارتفاعات کوه سمت جنوب جناح چند لاور وجود دارد که به شرح زیر است: لاور گادون، لاور خره، لاور (پشتخه) تهرو، ولاور کهزه .

میدان گازی کوه سفید جناح :

وبسایت جناح آنلاین درباره میدان گازی سفید جناح بدین شرح توضیح داده‌است : به گزارش جناح آنلاین و به نقل از منابع مختلف خبری . میدان نفتی جناح که حدود سی سال پیش عملیات حفاری آن نیمه کاره رها شده بود . امروز توسط وزیر نفت بعنوان جدیدترین میدان نفتی کشور با نام «سفید» اعلام شده‌است .

این میدان دارای ۷۰ میلیارد مترمکعب گاز درجا است که وزیر نفت در مصاحبه مطبوعاتی امروز خود مکان دقیق آن را ۱۴۰ کیلومتری شمال بندرلنگه اعلام کرده‌است .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مسعود میرکاظمی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه میدان جدید گازی «سفید» در ۱۴۰ کیلومتری بندر لنگه واقع است، گفت: این میدان جدید گازی در شرق بوشهر و غرب بندرعباس واقع شده‌است.

به گفته وزیر نفت، ۷۲ درصد ذخایر درجای این میدان گازی قابل استحصال است.

تنگ خور :

تنگ خور جَناح که در ۹ کیلومتری جنوب جناح واقع است و کاروان‌رو است، وسط این تنگ تپه‌ای است بزرگ و کوه مانند اما خاکی که به نام هُمبُس که به واسطه خاک سستی که دارد تقریبآ دائم درحال ریزش است، در هنگام ریزش سنگهای کلان با خود به پائین دره سرازیر می‌کند، و چون راه قافله‌ها از ته دره عبور می‌کند چندین بار تلفات مالی و جانی هم داده‌است. تنگ خور تقریباً مانند بادگیری برای جناح است، از ساعت ۱۲ ظهر تا نیمه شب بادی مخصوص می‌وزد.در خرداد ماه تا ۱۵ تیر این باد گرم است که به لهجه محلی به آن «تَش باد» (آتش‌باد) گفته می‌شود.از نیمه تیر تا آخر تابستان بادی خنک می‌وزد.

مردم جناح :

جناح مردمانی کاسب پیشه و فعال دارد.در جناح مانند سایر شهرها و روستاهای مناطق جنوب ایران جوانان تمایل به مسافرت به آن سوی خلیج فارس دارند.بیشترشان مقیم آن مناطق هستند و اوضاع اقتصادی ایشان هم خوب است، همه نیکوکار بوده کمکهای قابل توجهی به محل و زادگاه خود می‌کنند. پل ارتباطی جناح با جاده ارتباطی شهر بستک به بندر لنگه به‌وسیله همین نیکوکاران به روی رودخانه مهران ساخته شده‌است و شهر جناح با جاده سراسری وصل کرده‌است. پیش از ساخت این پل، در زمستان‌های پرباران ۱۰ تا ۱۵ روز ارتباط جناح با دهستان فرامرزان و توابع آن و همچنین با بستک و داخل کشور قطع می‌شد. نخستین پزشک محلی جناح آقای دکتر پوریوسف است که در همان شهر مشغول طبابت هستند.

بیشتر مردم جناح با لهجه‌ای مخصوص به نام"جمسی" تکلم می‌کنند و درصدی از آن‌ها با لهجه اوزی و گروه کوچکتری نیز به لهجه شیخانی صحبت می‌کنند که از زبانهای فارسی بسیار قدیمی هستند . از آثار قدیمی جناح می‌توان قلعه قلات نام برد که که مانند برج دیده بانی بر بالای شهر جناح برروی کوهی واقع شده‌است و همچنین قنات‌های صحرای گبری یا چاه دوک که بر سنگهای ضخیم پای کوه واقع شده و آب آن تقریباً شیرین است و در قدیم آب اهالی را تامین می‌کرده‌است و همه آنها از آثار دوران گبری‌ها است.

 

کتابخانهٔ عمومی شرفا شرفایی در شهر جناح :

تأسیس این کتابخانه به سال ۱۳۸۲ خورشیدی بوده است،از آغاز افتتاح کتابخانهِٔ شرفا شرفایی در سال ۱۳۸۲ ناصر چمن پیرا نماینده « شرفا شرفایی » به عنوان سرپرست کلیه‌ی امور کتابخانه برگزیده شدند. از آنجاییکه بیشتر کتابهای اهدایی مرحوم « شرفا شرفایی » مورد «دانشگاهیان» و «محققان» می باشد، لذا « بانو رابعه فرشادی » همسر نیکوکار « شرفا شرفایی » تصمیم به احداث کتابخانهِٔ کودک و نوجوان گرفتند تا فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در وجود این قشر نهادینه شود. کتابخانهِٔ کودک و نوجوان در فضای کتابخانه های عمومی، کتابخانه ای نادر محسوب می شود که در استان هرمزگان بی نظیر و در کشور کم نظیر می باشد وکودکان به عنوان سرمایه های آینده می توانند از آن بهره مند شوند. محتوی کتابخانه: تعداد جلدهای کتاب سی هزارجلد کتابهای پر محتوی ونفیس بخش مجلات قدیمی که در سطح کتابخانه‌های کشور بی نظیر می‌باشد. همینطور تعداد ۴ هزار جلد کتابهای کودک و نوجوان که به پیشنهاد آقای ناصر چمن پیرا و تقبل هزینه ساخت توسط رابعه فرشادی همسر مرحوم شرفایی تحقق پذیرفت.

 

 • موقعیت

  جَناح شهری است از توابع بخش جناح شهرستان بستک در استان هرمزگان در اقصی در جنوب شهر لار، در ۳۰ کیلومتری شهر بستک و در ۲۳ کیلومتری دهستان کوخرد، در شمال غربی شهرستان بندر لنگه، و در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع می‌باشد .حدود شهر جناح، از سمت شمال: به رودخانه مهران و صحرای خلوص، و از سمت جنوب به خور جناح «خور جناح » و کوه بُدُن «کوه بُدُن» و کوه سفید، و از سمت مغرب به کهتویه و از سمت مشرق به بخش کوخرد و دهستان هرنگ منتهی می‌شود.

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۶°۵۶′۴۰″ شمالی ۵۵°۳۵′۰۴″ شرقی / ۲۶.۹۴۴۴° شمالی ۵۵.۵۸۴۴° شرقی / 26.9444; 55.5844

 • مساحت

  ۷۰۰ هکتار محدوده مسکونی

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۳۲۰ متر

 • جمعیت

  7647 نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  24.4 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  148 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  در زمان های دور شغل بیشتر مردم جناح کشاورزی و دامداری بوده است اما در حال حاظر شغلهای آزاد خیلی زیاد شده است البته کشاورزی هم هست ولی کمتر .

  مشاغل عمده اهالي : كارگري، داد و ستد، زراعت و باغداري محصولات عمده زراعي : غلات ( گندم وجو ) و سبزيجات
  . نوع كشت : ديمي و آبي                                 محصولات عمده باغي : خرما                              منابع آب كشاورزي : چاه دستي
  منابع آب آشاميدني : چاه لاورميستان

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  محمد سعید دست پاک

 • پیش‌شماره تلفنی

  0764324

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های جناح

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید