خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری جالق

درباره جالق

شهر جالق یکی از قدیمیترین و کهن ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان است که از زمانهای باستان در آنجا تمدن و زندگانی موجود بوده است .
این شهر در هفتاد و پنج کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهرستان واقع شده است .
این شهر در طول دوران حیات خود شاهد فراز و نشیب های بسیاری در تاریخ بوده است که مهمترین آنها تاثیر زیادی بر ادامه ی حیات این شهر گذاشت هجوم مغولان به این شهر بوده است. این شهر که در حال حاضر از حالت روستایی در آمده است تقریبآ دارای جمعیتی حدود 13 هزار نفر در قالب هزار و هشتصد خانوار میباشد که از این تعداد طبق نتایج آخرین انتخابات حدود پنج هزار نفر آنها زیر 18 سال سن دارند و این نشانگر این است که میانگین جمعیتی این شهر جوان بوده و دارای پتانسیل های زیادی جهت توسعه و ترقی اجتماعی و عمرانی میباشد .
پیش بینی میشود که جمعیت این شهر در ده سال آینده به بیش از چهل هزار نفر برسد .
شهر جالق در حال حاضر از نظر مهاجر پذیری و مهاجر فرستی در حالتی تقریبآ پایدار است زیرا به تعداد درصدی که از ساکنین این شهر به شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند تقریبآ به همان مقدار از مهاجرین از روستای مرزی و حتی کشور های همسایه وارد این منطقه می شوند که با توجه به این روند و پایین بودن متوسط سن ساکنین این شهر باعث افزایش سریع جمعیت در این نقطه روستایی شده است .
مردم این منطقه از نژاد آریایی و قومیت بلوچ می باشند . دین ساکنان این روستا اسلام بوده و مذهبشان سنی حنفی می باشد .
تمامی آنها به زبان بلوچی تکلم می کنند .
اکثر زبانشناسان براین اعتقاد هستند که بلوچی یکی از زبانهای مستقلی است که با زبان پهلوی ریشه ی مشترک دارد اما برخی از زبانشناسان بر این مساله تاکید می کنند که زبان بلوچی یکی از گویشهای زبان باستانی پهلوی است که پس از گذشت زمان اصالت خود را کاملآ حفظ کرده است و از گزند هجوم زبانهای دیگردر امان مانده است.
اما آنچه مسجل است اینکه زبان بلوچی یکی از اصیلترین زبانهای رایج در ایران است که در طی قرون و اعصار بدلیل منزوی بودن اصالت خود را کاملآ حفظ کرده است .

نقش زنان در خانواده: در بخش سرباز اکثر زنان خانه نشین هستند و در جامعه چندان نقشى ندارند و کار مهم آنان تربیت فرزندان و درست کردن غذا و بطور کلى ایفاى نقش مادرى است. بعضى از زنان، خصوصاً زنان مولوى ‏ها و خان ها و در مجموع افراد طبقات بالاى جامعه «سِترى» هستند یعنى در مقابل هیچ بیگانه ‏اى ظاهر نمى ‏شوند و از خانه بیرون نمى ‏آیند. رابطه زن و شوهر بر اساس محبت متقابل استوار است. تهیه لوازم معیشت بر عهده مرد است و اداره خانه و نگهدارى مال شوهر، بر عهده زن مى‏باشد. در خانه تصمیم نهائى را شوهر مى ‏گیرد و زن بطور صد در صد مطیع شوهرش مى ‏باشد. البته لازم به توضیح است که این روحیه اطاعت پذیرى از شوهر، از یکطرف ناشى از تربیتى است که در اوان کودکى پدر و مادرش به او داده ‏اند و از طرف دیگر ناشى از عدم آگاهى زن نسبت به حقوقش مى ‏باشد.

از آثار تاریخی آن می‌توان قلعه شیشه‌ریز، مجموعهٔ گنبدهای کوهکن - قلعه داد محمد - قلعه شیر محمد -قلعه سرکوه- کوه الله‌اکبر و خرابه‌های قدیمی شهر را نام برد. جالق که اسم اصلی آن گلشن میباشد یکی از مکانهای تاریخی و دیدنی استان سیستان و بلوچستان میباشد که از شرق به کشور پاکستان از غرب به سردشت و نهایتا گشت و از جنوب و جنوب غرب به سراوان و از شمال غرب به خاش و میرجاوه منتهی میشود و دارای هشت قنات از جمله خوشاب و گوگن کشان دهمیر و.... از همه مهمتر اینکه قناتی به اسم سیوگی داشته که اگر همه آب قناتها جمع شوند به اندازه سیوگی نمی‌شدند . متأسفانه در زمان حمله مغول به گلشن قنات سیوگی را از بین برد و نام جالق هم از آن زمان به بعد به آن اطلاق شد چون مغول آن شهر را تار و مار کرد. یکی از مهمترین حوادث تاریخی جالق در دوران قاجار و جنگ معروف سردار هندو و فرزندان یار احمدخان است که با کشته شدن سردار هندو بدست فرزندان یار احمد ،لشکر هندوها سردار یار احمد و همسرش را در اطراف گُشت به تنهایی یافته و به قتل رساندند. از این پس با هجوم فرزندان یاراحمد و متحدانشان به قلعه جالق لشکر هندوها شکست سختی خورد که منجر به فرار از شهر و تصرف آن بدست بلوچها شد و این ماجرا سینه به سینه در میان بلوچها نقل می شود.(سردار بزرگ)

 • موقعیت

  جالق یکی از شهرهای تاریخی استان سیستان و بلوچستان ایران است . بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت این شهر برابر با ۱۳٬۹۰۳ نفر بوده است . شهر جالق یکی از قدیمیترین و کهن ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان است که از زمانهای باستان در آنجا تمدن و زندگانی موجود بوده است . این شهر در هفتاد و پنج کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهرستان واقع شده است . این شهر ۸۴۹ متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۷°۳۶′۰۲″ شمالی ۶۲°۴۲′۱۵″ شرقی / ۲۷.۶۰۰۶° شمالی ۶۲.۷۰۴۲° شرقی / 27.6006; 62.7042

 • مساحت

  5200 کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۸۴۹ متر

 • جمعیت

  ۱۳٬۹۰۳ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  23.6 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  88 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  شغل اکثر مردم شهر جالق کشاورزی است . نخلستان و خرما نقش مهمی در اقتصاد این شهر دارد .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  محمد یعقوب ریگی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۵۴۸

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های جالق

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید