خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

موزه آبگینه و سفالینه ایران

یکی از موزه های شهر تهران است که در خیابان سی تیر قرار دارد. بنای موزه، خانه ای تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در حدود 80 سال پیش به دستور احمد قوام (قوام السلطنه) وزیر احمد شاه قاجار و به منظور استفاده شخصی او ساخته شد.

این مجموعه تا ۱۳۳۰ خانه و محل کار قوام السلطنه بود و بعد از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت. بعد از آن، به ترتیب سفارت افغانستان، بانک بازرگانی و در سال ۱۳۵۵ با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی تغییرات آن شروع شد.ساختمان موزه که در باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع قرار دارد بسیار دیدنی است. این بنا هشت ضلعی است و طرح های در و پنجره های نفیس که بسیار خوب نگهداری شده اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است.گچبری موزه شامل دو دوره است: دوران قوام، و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه کاریهای طبقه دوم، که مربوط به دوره قاجار است. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله ها است و آجر کاری نما که در ۵۰ نوع است. طراح ویترین های موزه، مهندسی اتریشی به نام هانس هولاین است. موزه آبگینه به دلیل نحوه ساخت بنا و معماری، نورپردازی داخل تالارها و اشیای موجود در آنها، جزو یکی از پربیننده ترین موزه های ایران است و از اماکن دیدنی تهران بشمار می آید.

ساختمان موزه آبگینه دارای دو طبقه و پنج تالار است. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی قرار دارد. اکنون به معرفی مختصر این تالارها می پردازیم :

تالار بلور :

در این تالار قدیمی ترین شیشه ها و لوله های شیشه ای و سفالها قرار داده شده است. قدیمی ترین آنها سیلندر شیشه نام دارد که از معبد چغازنبیل کشف شده است و قدیمی ترین سفال دست ساز از دوره اشکانی، هزاره اول به دست آمده است.

تالار صدف :

که به علت شباهت شکل آن به صدف نیمه باز به این نام خوانده می شود و شامل انواع سفالهای قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است.

تالار زرین :

که به خاطر ظروف زرین فام که از دوره سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته است، شامل ظروفی است که دور تا دور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده است.

تالار لاجورد :

که به خاطر لعابهای یک رنگ فیروزه به این نام خوانده میشود، و از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) به جا مانده است.

با نزدیک شدن به دوران صفویه، اشیا مصرفی تر می شود. تزیینات این بخش شامل گلاب پاش و صراحی است. همچنین میزی که از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزین به نقش چهره های شخصیتهای شاهنامه است که نام هر شخص بالای چهره نوشته شده است.

بخشهای دیگر :

موزه شامل بخشهای اداری (زیر زمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) است. کتابخانه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ و هنر است.

روزهای بازدید موزه :

همه روزه به جز دو شنبه ها و ایام سوگواری
ساعت کار : ۹- ۱۷
تلفن : ۶۷۰۵۶۱۴
نشانی : خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک55

موارد مرتبط

هتل های تهران

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید