خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

منطقه حفاظت شده جاجرود

منطقه حفاظت شده جاجرود در استان تهران، بين N3547 تا N3531 عرض شمالي و E5157 طول شرقي، واقع شده و مساحت آن 55 هزار و 77 هكتار است. پوشش گياهي: خارشتر، گز، تاغ، اسكنبيل، كاروانكش، جغجغه، گون، درمنه، زالزالك،‌ گوجه وحشي،‌ زرشك، انجير پستانداران: كل و بز، ‌قوچ و ميش، ‌آهو، ‌پلنگ، ‌خوك،‌ كاراكال، سياه گوش پرندگان: كبك، تيهو،‌ باقرقره، ‌اردك سرسبز .منطقه حفاظت شده جاجرود پس از انتخاب شهر تهران به عنوان پايتخت كشور(1133 خورشيدي‌) در زمان قاجاريه با نامهاي قرق سلطنتي يا شكارگاه سلطنتي تحت حفاظت قرار گرفت. كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران با تصويب شوراي انقلاب اداره آن به سازمان حفاظت محيط زيست محول گرديد و طي مصوبه شماره 96 تاريخ 21/6/61 شورايعالي حفاظت محيط زيست با حدود و ثغور مشخص به عنوان منطقة حفاظت شده تعيين گرديد.

موقعيت عمومي منطقه :
موقعيت جغرافيايي منطقه حفاظت شده جاجرود َ30 و ْ35 تا ََ50 و ْ35 عرض شمالي و َ30 و ْ51 تا
ََ00 و ْ52 طول شرقي مي باشد. منطقه به صورت حوزه آبخيز نمي‌باشد بلکه محدوده زيست محيطي است که از شمال به جاده سد لتيان و جاده رسنان از شرق به ارتفاعات البرز جاده‌هاي فيروزکوه و هراز، از جنوب به جاده خاوران و ارتفاعات حاشيه آن و مسگر آباد و از غرب به شهر تهران محدود مي‌شود.

وسعت منطقه :
وسعت‌ منطقه حفاظت شده جاجرود 56624 هكتار و بلندترين نقطه مجموعه قله آراکوه به ارتفاع 2649 متر و پست ترين آن دشت سنگ تراشان به ارتفاع 1100 متر مي‌باشد.

موارد مرتبط

هتل های تهران

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید