خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

خانه فخرالملوک (رستوران سنتی نان و نمک)

این خانه، یک بنای قاجاری است که بیشتر از ۱۲۰ سال قدمت دارد و صاحب اصلیش میرزا محمود وزیر بوده است. میرزا محمود، اواخر دوره ناصرالدین شاه به وزارت منصوب میشود و در دوره های مظفرالدین شاه و محمدشاه قاجار، وزیر ابنیه و علوم بوده است. دو تا دختر هم داشته به اسمهای فخرالملوک و نیرالملوک که هر دویشان در این خانه بزرگ میشوند.
فخرالملوک با یک روحانی به اسم جعفر خدیور محسنی اراکی ازدواج می کند و سالها در این خانه می ماند. پسرشان محمدرضا در همین خانه بزرگ میشود و بعدها میشود جراح مغز و اعصاب و مهاجرت می کند آمریکا.
خانه بعد از فوت پدر و مادر، متروک می ماند و تبدیل میشود به زباله دونی تا اینکه خانم بهره مند که خیلی علاقه داشته میراث گذشته را حفظ کند، سال ۷۴ خانه را از ورثه می خرد و سال ۸۸ هم خانه در فهرست آثار ملی ثبت میشود.
تازه از این موقع است که مرمت خانه شروع میشود و تبدیل میشود به سفره خانه سنتی و سال ۹۱ هم افتتاح میشود.
ساختمان، یک حیاط کوچک و جمع و جور دارد و یک حوض آبی وسطش. یک شاه نشین دارد که پر آیینه کاری و گچ بری و مقرنس کاری های واقعاً زیباست. سقفش هم آیینه کاری و گچبری قشنگی دارد. اتاق شاه نشین قبلاً ارسی داشته، اما چون حسابی داغون شده بوده، به جاش درهای شیشه ای نصب می کنند. این ساختمان یک اتاق گوشواره، بالکن، پشت بام و سرداب هم دارد.

آدرس :تهران – تهران خیابان امیرکبیر، خیابان جاویدی، پلاک ۱۱۴

موارد مرتبط

هتل های تهران

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید