خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری ترک

درباره ترک

تَرک یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در شمال غرب ایران است. این شهر مرکز دهستان کندوان و بخش کندوان شهرستان میانه می‌باشد. شهر ترک در میان جاده نیر به میانه واقع شده است. این شهر در ۲۶ کیلومتری شمال شرقی شهر میانه (مرکز شهرستان) ، در دشتی در جنوب قسمت میانی بخش کندوان واقع است و حدود ۵۲۵، ۱ متر ارتفاع دارد. دامنه‌های جنوبی رشته کوه بزقوش بر آن مشرف است و تپه های متعددی در پیرامون آن قرار دارد، از جمله تپه عمران در شمال و قره تپه در حدود 5ر3 کیلومتری جنوب آن . رود فصلی تَرْک یا گرگه رود اراضی پیرامون شهر را آبیاری می کند و پس از عبور از حدود پنج کیلومتری شمال ترک به رود قزل اوزن * می پیوندد. از جمله چشمه های مهم پیرامون شهر، چشمه میرعبدالعلی و چشمه گبره است . قنات تراب خان سو نیز در شمال شهر جاری است . ترک در منطقه آب و هوایی سرد و خشک قرار دارد. میانگین بیشترین دمای آن در تابستانها °۳۵، میانگین کمترین آن در زمستانها °۱۸-، و میانگین بارش سالانه آن حدود ۲۵۰ میلی‌متر است. آب شهر از رود و چشمه و قنات تأمین می‌گردد. از مراتع غنی و فراوان پیرامون شهر برای دامداری استفاده می‌شود. وجود رود و اراضی حاصلخیز و مراتع پیرامون را در پیدایش آبادی ترک و سکونت در آن مؤثر دانسته‌اند. ترک در منطقه زلزله خیز واقع است و در زمین لرزه 1260 بشدت آسیب دید .ترک با شهر خلخال در حدود 75 کیلومتری در مشرق ، ترکمان چای در حدود هفتاد کیلومتری در مغرب و شهر نیر در یکصد کیلومتری در شمال مرتبط است .

در سال 1323 ش ، ترک یکی از آبادیهای دهستان کندوان در شهرستان میانه در استان سوم بوده است . در سال 1330 ش ، بخش ترک ، یکی از بخشهای شهرستان میانه (مشتمل بر دو دهستان گرم و کندوان )، به مرکزیت آبادی ترک ذکر شده است . در سال 1366 ش آبادی ترک جزو دهستان کندوان ، و مرکز آن شد (. با تبدیل دهستان کندوان به بخش در 1368 ش ، آبادی ترک نیز مرکز بخش کندوان گردید .با تصویب وزارت کشور در 1379 ش ، این آبادی به شهر تبدیل شد.
جمعیت شهر ترک در سرشماری 1390، ۲۴۰۶ نفر بوده است. اهالی این شهر به ترکی آذری سخن می گویند و شیعه دوازده امامی اند . یکی از مهمترین آثار شهر ترک مسجد جامعی است که از زیباترین مساجد سنگی استان آذربایجان شرقی به شمار می رود و ظاهراً حدود هشتصد سال قدمت دارد و احتمالاً در دوران حکومت سلطان محمد خدابنده ساخته شده است . این مسجد دارای صحن (با دو درِ ورودی ) و شبستان و مناره است . شبستان مسجد با ابعاد 9.17 * 5.21 متر، مستطیل شکل است و یک محراب اصلی و دو محراب کوچکتر دارد. در جنوب شرقی شبستان نیز مقبره ای قرار گرفته است . این مسجد در زمین لرزه 1260 ویران و در 1282 بازسازی و ستونها و پنجره های آن از سنگ و، محراب آن از سنگِ تراشیده ساخته شد. در زمین لرزه 1297 نیز آبادی ترک و مسجد بازسازی شده آن آسیب دید.

این منطقه به دلیل قرار گرفتن در جنوب دامنه‌های رشته‌کوه‌های بزقوش حاصل‌خیز بوده و باغات سیب این منطقه بسیار معروف است.

از آثار باستانی باقی مانده در سطح شهر می‌توان بنای تاریخی مسجد سنگی ترک را نام برد.

مشاهیر :

 • موقعیت

  تَرک یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در شمال غرب ایران است. این شهر مرکز دهستان کندوان و بخش کندوان شهرستان میانه می‌باشد. شهر ترک در میان جاده نیر به میانه واقع شده است. این شهر در ۲۶ کیلومتری شمال شرقی شهر میانه (مرکز شهرستان) ، در دشتی در جنوب قسمت میانی بخش کندوان واقع است و حدود ۵۲۵، ۱ متر ارتفاع دارد. ترک در منطقه آب و هوایی سرد و خشک قرار دارد. میانگین بیشترین دمای آن در تابستانها °۳۵، میانگین کمترین آن در زمستانها °۱۸-، و میانگین بارش سالانه آن حدود ۲۵۰ میلی‌متر است. ترک با شهر خلخال در حدود 75 کیلومتری در مشرق ، ترکمان چای در حدود هفتاد کیلومتری در مغرب و شهر نیر در یکصد کیلومتری در شمال مرتبط است . جمعیت شهر ترک در سرشماری 1390، ۲۴۰۶ نفر بوده است. اهالی این شهر به ترکی آذری سخن می گویند و شیعه دوازده امامی اند .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۷°۳۶′۵۷″ شمالی ۴۷°۴۶′۱۷″ شرقی / ۳۷.۶۱۵۸۸۱° شمالی ۴۷.۷۷۱۴۷۵° شرقی / 37.615881; 47.771475

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۵۲۵، ۱ متر

 • جمعیت

  ۲۴۰۶ نفر (۱۳۹۰)

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  میانگین بیشترین دمای آن در تابستانها °۳۵، میانگین کمترین آن در زمستانها °۱۸-

 • میانگین بارش سالانه

  ۲۵۰ میلی‌متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  از مراتع غنی و فراوان پیرامون شهر برای دامداری استفاده می‌شود . این منطقه به دلیل قرار گرفتن در جنوب دامنه‌های رشته‌کوه‌های بزقوش حاصل‌خیز بوده و باغات سیب این منطقه بسیار معروف است .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس میرجلالی

 • پیش‌شماره تلفنی

  041

 • وبگاه

  http://tarkcity.ir/

موارد مرتبط

هتل های ترک

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید