خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بهنمیر

درباره بهنمیر

مشخصات عمومی و جغرافیایی شهر بهنمیر :

شهر بهنمیر در مختصات جغرافیایی 52 درجه و 49 دقیقه و 54 ثانیه طول شرقی و 26 درجه و 39 دقیقه و 59 ثانیه عرض شمالی قرار دارد.

بهنمیر از شرق به شهرستانهای قائمشهر ، جویبار و ساری ، از جنوب به شهرستان بابل از غرب به شهرستان بابلسر و از شمال به دریای نیلگون خزر متصل می باشد. رودخانه تالار با عبور از ضلع جنوب غربی شهر به دریای مازندران می ریزد. شهر بهنمیر دارای 8 منطقه (محله) و جمعیتی بالغ بر 7556 نفر و مساحت 2/5 کیلومتر مربع می باشد. این شهر بطور کلی بر پهنه رسوبات و آبرفتهای عهد حاضر ( کواترنری) استقرار که بخش اعظم آن در ناحیه جلگه ای و قسمتی از آن در موقعیتی ساحلی قرار دارد. بهنمیر به لحاظ داشتن اقلیم خزری ، ساحلی زیبا و جنگلی بکر هر ساله پذیرای مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد. همچنین با دارا بودن اراضی مرغوب و مستعد ، محصولات فراوانی از قبیل برنج ، سویا ، کلزا ، گندم ، مرکبات ، توت فرنگی و ... در آن کشت می شود که با بیش از 56 نوع محصول کشاورزی به جیرفت مازندران مشهور است.

بهنمیر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر در شهرستان بابلسر واقع شده‌است. در گذشته نام این منطقه بندامیرپازواری و بعدها بهمن میر بوده است که به مرور زمان بر اثر تلفظات مختلف به بهنمیر تغییر نام پیدا کرد. این منطقه در تقسیم بندی‌های زمان اصلاح ارضی به زیر مجموعه بخش بانصر از توابع شهر بارفروش تبدیل گردید قدمت تاریخی ثبت شده بهنمیر به حدود ۶۱۵ هجری قمری بازمیگردد که برخی از مورخین آبادانی و سکنی تاریخ دار را به ۴ برادر عرب که فرار کرده و پناهنده لاریجان بودند پس از لو رفتن مکانشان در لاریجان به این منطقه پناهنده شدند که از آنها با نامهای آل معطیا آل نبیا آل شریفا و ... ذکر شده است که در تاریخ پیران با نامهای مشابه‌ای نیز وارد گردیده است در کتابی از سفرنامه‌های یک انگلیسی در حدود ۱۲۸۰ه-ق به منطقه بارفروش از حاجیکلاواغوزبن بهنمیر نام برده که آنرا از توابع بیشه سر می‌دانسته و در کتاب سفرنامه ناصرالدین شاه در عبور از این منطقه از بهمن میر وکالی (کاله) نام برده است آنچه بیشتر در نظر می‌گنجد از نام گذاری دو محل بنام آغوزبن است که برخلاف تصور اهالی منطقه به وجه تسمیه این لغت به گردو این کلمه وجه تسمیه قوم آغوز از طوایف ترک می‌باشد که به احتمال خیلی زیاد در زمان فرمانداری آقا محمد حسن خان قاجار در استراباد به مرکزیت بارفروش اقوام نادری و قاجار که هر دو از طوایف آغوز بر شمرده می‌شوند این منطقه را آباد کرده اند و صنایع متعددی را به این منطقه آورده‌اند .

بهنمیر یکی از شهرهایی است که از طریق روستای کهنه محله میرود به دریا متصل است و منظره جنگل و دریا در کنار هم هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بهنمیر در چهار راهی قرار دارد که از یک سو به بابلسر، از سویی به بابل، از سویی به کیاکلا و قائمشهر و از سوی دیگر به جویبار و ساری مرتبط می‌شود. سجاد محله، آغوزبن، حاجیکلا، هزارچل، بازارسر، همت‌آباد، حمام سر، بالامحله، دارابدین بهنمیر جزء حوزه شهری و دارابدین روشن، کریم‌کلا، روشندان، میرود، کاله، عربخیل، گالشکلا، سرخدشتو ... جزء بخش می‌باشند. محصول عمده این شهر توت فرنگی بوده و باغات کیوی و نیشکر (محصولات مشتق از ان) نیز بسیار معروفند. گذر اتوبان ۸ بانده ساحلی از این شهر بر رونق و آبادانی آن در سالهای اخیر افزوده است.

آثار و ابنیه تاریخی بهنمیر :

* مقبره سید مرتضی مشهور به درویش امیر و سید رضی مشهور به درویش حاجی و سید
* قاسم که دو نفر در عزیزک و نفر سوم در جوار رودخانه تالار دفن می باشد.
* صید گاه شیلات میرود ( در دهه40)
* آستانه سید قاسم واقع در ((بازارسر)) بهنمیر
* بقعه بی بی معصومه روشندان بهنمیر
* تپه تاریخی دارابدین روشن

معرفی منطقه نمونه گردشگری میرود :

شهر زیبا و ساحلی بهنمیر دارای منطقه بکر و نوار جنگلی زیبایی در قسمت شمالی می باشد که در نوع خود منحصر بفرد بوده و همه ساله پذیرای گردشگران و میهمانان زیاد از اقصی نقاط کشور میباشد . شهرداری بهنمیر به منظور رفاه حال شهروندان و مسافرین محترم اقدام به ایجاد تفرجگاه ساحلی در منطقه میرود بهنمیر نموده است که این تفرجگاه دارای امکاناتی از قبیل : طرح سالمسازی دریا برای خانمها و آقایان ، آلاچیق ، آب شرب ، برق ، سرویس بهداشتی ، نمازخانه ، استراحتگاه مسافرین ، پارکینگ عمومی و مجموعه بازی کودکان و مجموعه ورزشی میباشد و بهنمیر دارای ساحلی بسیار زیبا ، نوار جنگلی و امکانات مناسب در منطقه میرود بوده ، که کلیه مسافرین عزیز و گردشگران می توانند از این امکانات رفاهی که شهرداری مهیا نموده است بهره مند شوند . علاوه بر آن شهرداری بهنمیر اقدام به مطالعه و احداث راه دسترسی به منطقه ساحلی مذکور نموده که در طول این جاده از مناطقی زیباوچشم نواز شامل: مزرعه شالیزاری و آبندان دارابدین بهنمیر میگذرد که با تأمین اعتبار لازم جهت احداث جاده و ایجاد منطقه گردشگری در آبندان که مانند دریاچه زیبا به وسعت 22 هکتار و ارتفاع چهار متر از سطح زمین ، از سوی مقامات ذیربط شاهد شکوفایی گردشگری در منطقه خواهیم بود .

معرفی آستانه سید قاسم :

آستانه سید قاسم یکی دیگر از فضای گردشگری است که دارای طبیعت زیبا و امکانات مناسب می باشد که هر ساله علاقمندان زیادی از این مکان بازدید و از امکانات موجود بهره مند می شوند.

تاریخچه شهرداری بهنمیر:

شهر بهنمیر از شهرهای جدید التأسیس استان مازندران می باشد که در مورخه 7/3/1381 افتتاح گردید و اولین شهردار بهنمیر آقای حسینجان جهانی بوده که تا بحال در حال خدمت به مردم ولایتمدار شهر می باشد.

 • موقعیت

  شهر بهنمیر در مختصات جغرافیایی 52 درجه و 49 دقیقه و 54 ثانیه طول شرقی و 26 درجه و 39 دقیقه و 59 ثانیه عرض شمالی قرار دارد. بهنمیر از شرق به شهرستانهای قائمشهر ، جویبار و ساری ، از جنوب به شهرستان بابل از غرب به شهرستان بابلسر و از شمال به دریای نیلگون خزر متصل می باشد. رودخانه تالار با عبور از ضلع جنوب غربی شهر به دریای مازندران می ریزد. شهر بهنمیر دارای 8 منطقه (محله) و جمعیتی بالغ بر 7556 نفر و مساحت 2/5 کیلومتر مربع می باشد. این شهر بطور کلی بر پهنه رسوبات و آبرفتهای عهد حاضر ( کواترنری) استقرار که بخش اعظم آن در ناحیه جلگه ای و قسمتی از آن در موقعیتی ساحلی قرار دارد. بهنمیر به لحاظ داشتن اقلیم خزری ، ساحلی زیبا و جنگلی بکر هر ساله پذیرای مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد. همچنین با دارا بودن اراضی مرغوب و مستعد ، محصولات فراوانی از قبیل برنج ، سویا ، کلزا ، گندم ، مرکبات ، توت فرنگی و ... در آن کشت می شود که با بیش از 56 نوع محصول کشاورزی به جیرفت مازندران مشهور است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۴۰′ شمالی ۵۲°۴۵′ شرقی / ۳۶.۶۶۷° شمالی ۵۲.۷۵۰° شرقی / 36.667; 52.750

 • مساحت

  2/5 کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  7556 نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  16 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  بهنمیر از نظر تنوع محصولات کشاورزی به جیرفت مازندران مشهور است . چون در این منطقه بیش از 56 نوع محصول به زیر کشت می رود . علاوه بر کشت محصولاتی چون برنج و مرکبات و ... که در اکثر نقاط مازندران رایج است محصولات مهمی چون : توت فرنگی ، باغات کیوی و نیشکر است توت فرنگی به لحاظ ( رنک ، بو و طعم ) و کشت دیم آن منحصر به همین منطقه است و نیشکر نیز به غیر از جنوب کشور تنها در این منطقه کشت می گردد که دارای خواص بسیا زیاد دارویی و کیفیت بالایی می باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  حسینجان جهانی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0112

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های بهنمیر

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید